Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-5 szczecin
REKLAMA

Młodzież uczy pierwszej pomocy [FILM]

Data publikacji: 15 stycznia 2019 r. 18:43
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Młodzież uczy pierwszej pomocy
 

Czterej uczniowie szczecińskich szkół ponadgimnazjalnych postanowili nauczyć innych udzielania pierwszej pomocy. - Nasza kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem braku udzielania tej pomocy i pokazanie, jak należy to robić - mówią młodzi ludzie, którzy organizują pokazy i opracowali instruktażowe plakaty.

Z badań Europejskiej Rady Resuscytacyjnej wynika, że ludzie boją się udzielania innym pierwszej pomocy. Tymczasem pierwsze minuty, dzięki otrzymaniu tej pomocy, są kluczowe dla uratowania życia. Uczniowie szczecińskich szkół: Michał Dąbrowski z XIV LO, Mikołaj Mazur z V LO, Kacper Borkowski z V LO i Stanisław Kabata z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych, poznali te dane i postanowili działać, by zmienić tę sytuację. Swą dużą, społeczną akcję na terenie Szczecina zaplanowali i wykonali profesjonalnie.

- Opracowaliśmy trzy rodzaje plakatów, które wydrukowaliśmy w ponad czterech tysiącach egzemplarzy i następnie rozkleiliśmy w przestrzeni publicznej, m.in. komunikacji miejskiej - wyjaśnia Michał Dąbrowski z XIV LO w Szczecinie. - Dla potrzeb szkoleniowych przygotowaliśmy także tablice edukacyjne. 

Pomysłodawcy i wykonawcy akcji są harcerzami. - Uczyliśmy się udzielania pierwszej pomocy jako harcerze. W akcji wsparło nas merytorycznie Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ZHR - mówi Stanisław Kabata z ZSEE.

Aby przeprowadzić swe działania, profesjonalnie w październiku rozpoczęli kampanię "Nawet dziecko to potrafi" w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Projekt został wsparty przez Fundację Zachodnia oraz Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej Obwód Szczeciński i sfinansowany ze środków miasta Szczecin. Działalność uczniów została zakrojona na szeroką skalę. Ze swą akcją dotarli do 65 szczecińskich szkół i 15 placówek oświaty, w których przeprowadzono fachowe pokazy z użyciem tablic i rozprowadzono plakaty. Było to możliwe dzięki poparciu ich działań przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty, które udzieliło ich akcji honorowego patronatu. Podczas przedświątecznego jarmarku w tzw. alei kwiatowej z udziałem wyspecjalizowanej jednostki 14 ratowników HOPR, przeszkolili ponad 250 szczecinian z udzielania pierwszej pomocy.

- Obecna akcja jest w pełni innowacyjna. Dzieci w szkole często uczą się udzielania pierwszej pomocy, brakowało jednak działań skierowanych do wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku. Dorośli często mają obawy z tym związane i nie zawsze wiedzą, jak pomóc - podkreśla Michał Dąbrowski.

Jak dodaje Kacper Borkowski, akcja ma przede wszystkim na celu promowanie udzielania pierwszej pomocy przez świadków wypadku oraz zwiększenie świadomości, jak bardzo jest to ważne. Wykonane przez uczniów plakaty z czytelną grafiką i informacją są merytoryczne i zrozumiałe dla każdego. Pierwszy pokazuje krok po kroku co robić w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia, drugi - przedstawia łańcuch przeżycia, trzeci - podaje dane ERR.

- Dzięki tym plakatom i tablicom edukacyjnym będzie można prowadzić szkolenia z udzielania pierwszej pomocy w wielu miejscach, nie tylko szkołach i harcówkach - mówi Mikołaj Mazur z V LO.

W przestrzeni publicznej Szczecina pojawiły się już plakaty, z których można się dowiedzieć, jak cenne dla poszkodowanego są pierwsze sekundy i minuty po wypadku oraz jak zachować się w takich przypadkach. Zawisły one na ponad 300 wiatach przystanków ZDiTM w Szczecinie, w 37 siedzibach rad osiedli, w Urzędzie Miasta i w ok. 50 sklepach "Społem". Trafiły także do wszystkich okręgów ZHR w Polsce Kampania ma także swój profil na facebooku: www.facebook.com/fundacjazachodnia/, gdzie ma już ponad 30 tys. polubień.

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Autorzy kampanii "Nawet dziecko to potrafi" od lewej: Stanisław Kabata z ZSEE, Michał Dąbrowski z XIV LO, Kacper Borkowski z V LO i Mikołaj Mazur z V LO

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA