niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szczecin bił rekord z WOŚP

Szczecin bił rekord z WOŚP [FILM]

Szczecin bił rekord z WOŚP
Data publikacji: 2018-10-16 16:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Wywietleń: 1227 356481

Kolejny raz z inicjatywy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka w całej Polsce odbyła się próba ustanowienia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób. Akcja, organizowana 16 października, w Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, skutecznie promuje bardzo ważną ideę - naukę pierwszej pomocy. W tym roku w Szczecinie włączyli się do niej, już po raz kolejny, uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych oraz studenci Akademii Morskiej.

Zespół Szkół Samochodowych od kilku lat bierze udział w biciu tego rekordu. To inicjatywa Jolanty Augustyniak - pielęgniarki medycyny szkolnej i medycyny pracy Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Szczecinie. Na co dzień pani Jola pracuje w szkole, gdzie dzieli się z młodzieżą swoją pasją do szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Bicie rekordu zorganizowano w auli szkoły przy ul. Klonowica 14. Uczniowie, wspólnie z nauczycielami, przez pół godziny wykonywali na fantomach BLS (podstawowe zabiegi resuscytacyjne). Potem na placu przed budynkiem odbyła się symulacja wypadku drogowego z udziałem samochodu i roweru.

 

Do akcji WOŚP po raz trzeci włączyła się też Akademia Morska Szczecinie. Na pokładzie statku badawczo-szkolnego Nawigator XXI we wtorek w południe studenci pierwszego i czwartego roku AM pod okiem Artura Byczkowa, ratownika medycznego, udzielali pierwszej pomocy na fantomach. Dołączyła do nich także Agnieszki Deja - prorektor ds. nauczania AM.

Wszyscy studenci Akademii takie obowiązkowe szkolenia mają za sobą. Do wtorkowego zadania podeszli bardzo profesjonalnie. Pomocy udzielali w parach.

- Było przy tym trochę emocji, na pewno w sprawnym przeprowadzeniu akcji pomaga obecność drugiej osoby - mówi Patryk Mierzchalski, student pierwszego roku wydziału mechanicznego AM, który wziął udział w biciu rekordu. - Gdyby taka sytuacja zdarzyła się naprawdę, na pewno bym się nie wahał i wiedział, co robić.

W ub. roku w całej Polsce w biciu rekordu WOŚP wzięło udział 85 100 osób.

(gan)

Fot. Ryszard PAKIESER

Szczecin bił rekord z WOŚP Szczecin bił rekord z WOŚP Szczecin bił rekord z WOŚP Szczecin bił rekord z WOŚP

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie