Środa, 29 listopada 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Młodzież na ulicach wzywa do walki o środowisko [GALERIA, FILM] (akt. 1)

Data publikacji: 24 maja 2019 r. 12:46
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:40
Młodzież na ulicach wzywa do walki o środowisko
Fot. Dariusz Gorajski  

Około pół tysiąca młodych ludzi protestowało w piątek w Szczecinie przeciwko ignorowaniu zmian klimatycznych przez rządzących. Młodzież przemaszerowała od pl. Solidarności pod Urząd Miejski. Tam na pl. Armii Krajowej w ciszy leżąc na ziemi, młodzi ludzie symbolicznie nawiązali do masowego wymierania gatunków.

Szczecin włączył się w Ogólnoświatowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi ludzie nieśli transparenty z hasłami: "Okaż kulturę, chroń naturę", "SOS dla Ziemi", "Myśl globalnie, działaj lokalnie". Pod Urzędem Miejskim odczytali swoje postulaty, które w formie petycji planowali przekazać prezydentowi Szczecina Piotrowi Krzystkowi. Niestety, nie było go w urzędzie, lecz szefowa jego biura obiecała przekazać mu pismo niezwłocznie, gdy tylko się pojawi.

Film: Sylwia Dudek

Młodzi ludzie podkreślali, że wiele gatunków organizmów, które żyły na Ziemi już nie istnieje, a wszystkie niebezpieczne reakcje klimatu, jak huragany, powodzie, upały są skutkiem wyniszczającej naszą planetę działalności człowieka. Zdaniem szczecińskich licealistów, aby zahamować prowadzące do katastrofy zachowania człowieka, powinien działać już dziś każdy we własnym środowisku lokalnym.

- Należy zmniejszyć wycinkę drzew podczas inwestycji oraz prowadzić efektywną segregację śmieci, na przykład na terenie Urzędu Miejskiego nie ma pojemników do segregacji - mówiła Sylwia Szunejko, uczennica XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Podobne protesty organizowane są w całej Polsce. - Będziemy zmuszeni strajkować tak długo, aż zostaniemy wysłuchani. Będziemy strajkowali do skutku. Protest jest po to, aby wywrzeć presję na władzy, by wreszcie zaczęto reagować na zmiany klimatu - podkreślała Aleksandra Grabiak, uczennica XIII LO w Szczecinie. - Najwyższy czas zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, odejść od masowego palenia węglem, zmniejszyć trującą Ziemię produkcję mięsa i prowadzić ostrożniejsze połowy, bo niedługo w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Czas się obudzić!

Swoimi protestami młodzież zamierza uzmysłowić wszystkim mieszkańcom, że to w jakich warunkach będą żyć za kilka lat na Ziemi, w dużej mierze zależy od nich, ale przede wszystkim od rządzących, który podejmują strategiczne decyzje.

- Raport IPCC na temat zmian klimatu mówi o pilnej konieczności zmiany czerpania energii, czyli zastąpienia tej pozyskiwanej ze spalania węgla na energię atomową lub ze źródeł odnawialnych - wyjaśniał Marcin Chruśliński z IX LO w Szczecinie.

W proteście uczestniczyli uczniowie szkół średnich i gimnazjów Szczecina i miast województwa zachodniopomorskiego. ©℗

Elżbieta Kubera

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stary Cap
2019-05-25 04:28:39
Zadnej katastrofy nie bedzie 95% z was umrze w luzku na bosaka w godziwym wieku dzieki medycynie.Straszenie zabobonami których mozecie uniknąć za danine mozna znalesc we wszystkich nawet najbardziej prymitywnych plemionach przez wszystkie dzieje ludzkości
Rozczarowalem się
2019-05-25 00:26:21
Myślałem, że XIII LO gromadzi potencjalną młodzieżową elitę intelektualną regionu. Po zapoznaniu się z wypowiedziami... rozczarowałem się. Dzieci TVN. Zero myślenia, 100% manipulacji.
A kolorowe fryzury...
2019-05-24 22:59:26
To "oczyszczaja srodowisko" czy odwrotnie...?/!!
1 Czerwca
2019-05-24 22:52:26
A co na to ich Rodzice... i jak to wyglada w ich mieszkaniu czy domu...???
Przepraszam nie wytrzymałem...
2019-05-24 19:46:32
A kto z was "stare capy' rozważył co zostawi swoim wnukom po sobie ?? Zrobiliście wszystko , by zniszczyć naszą wspólną matkę Ziemię i teraz co krytyka młodych ?? Ogon podkulić i do roboty , anie palić węglem, śmieciami , wywozić do lasu co się da , jeździć autem z wyciekami oleju itp. Walnijcie się we własne piersi zanim zaczniecie krytykować młodych !!
Zako
2019-05-24 17:58:39
Dobrze, że przypominają o konieczności ochrony środowiska. To młodzi będą żyli w środowisku, które zepsuli starzy. Mało o tym mówią kandydaci do PE z naszego regionu, a w niedzielę wybory. A zacząć należy od obciążenia producentów, którzy dorobili się na tworzeniu nieulegających biodegradacji śmieci. Nałożyć trzeba podatki na tych śmieciorobów i powinno być to zrobione w UE. Artykuły 'śmieciowe' będą wtedy droższe, a co za tym idzie rzadziej kupowane.
chemtrails
2019-05-24 17:20:37
Może ci śmieszni, domorośli ekolodzy zajęli by się geoinżynierią czyli programami modyfikacji pogody nad Szczecinem?!
gh
2019-05-24 14:18:15
@znudzony Akurat to tzw "inicjatywa oddolna" - nie mieszaj w to nauczycieli. Po prostu wagary pod "szczytnym" tytułem.
znudzony
2019-05-24 14:05:33
Gamonie pedagogiczne zawsze ganiali młodzież na dziwne impry - dzień bez papierosa, zbieranie prezerwatyw po lasach a teraz jeszcze to. Lenie do roboty by się zabrali i uzupełnili materiał nauczania zaniechany podczas strajków.
Pranie mózgu
2019-05-24 13:42:53
Czego ich uczą? Powtarzania sloganów ich uczą. Jak za komuny. Ale skąd się wszystkie zanieczyszczenia biorą, ani jak im przeciwdziałać, a wręcz walczyć z nimi, to ani słowa. Tylko jakiś lobbystyczny bełkot i kolorowe kartoniki.
Otumaniona dzieciarnia
2019-05-24 13:36:37
Jednak ta współczesna młodzież to ma bardzo wyprana mózgi! No bo jak się noszenie czegoś ze sztucznej skóry, która w całości została wykonana z chemikaliów i nie podlega degradacji przez setki lat! No jak się tzw. ekologiczne(?) inne cuda na patyku które również zostały wyprodukowane przez chemików :) Jak się odżywianie w wszelakiej maści sieci zwanych fastfudami :) Czy wiecie dzieciaki co wcinacie, kupując te szybie żarełko ? Czy wiecie co się dzieje z tymi kubeczkami, mieszadełkami, widelczykami i innym plastykowym badziewiem, gdy już je wrzucicie do kubełka ? Ach, no i na koniec. Tak ochoczo korzystacie ze smartfonów, które tak faktycznie niemal na okrągło MUSZĄ się ładować!! A energia skąd pochodzi :)) Oj dzieciaki, dzieciaki :)
do: Lesnik
2019-05-24 13:26:39
I używają nieekologicznych opakowań i popierają nieekologiczne firmy oraz nie są apolityczni? Wiadomo, każda okazja jest dobra do wagarów.
Lesnik
2019-05-24 13:06:06
jezeli walcza o ochrone srodowiska to czemu nosza SZTUCZNOSCI

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA