sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli

Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli [GALERIA, FILM]

Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli
Data publikacji: 2019-04-26 23:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Wywietleń: 2009 387980

Marsz i manifestacja zgromadziły setki nauczycieli i osób wspierających ich protest w piątkowy (26 kwietnia) wieczór w Szczecinie. Przeszli oni od budynku Urzędu Miejskiego przez centrum miasta na plac Solidarności. - W jedności siła - padało wielokrotnie

Zachodniopomorski Marsz dla Edukacji zorganizowany został przez Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy. Na rozpoczęcie manifestacji zgromadzeni zaśpiewali pieśń "Miejcie nadzieję" do wiersza Adama Asnyka. Pytaliśmy nauczycieli, czy w przeddzień zawieszenia strajku ten marsz ma sens? -  Ma sens. Walczymy o godność i szacunek, o jakość edukacji, o nauczyciela i o ucznia - powiedziała Barbara Założyk, wicedyrektor SP47. - To wielka lekcja demokracji dla wszystkich, nauczycieli, uczniów, ale także rodziców.

Nauczyciele dziękowali za wsparcie podczas tych trzech tygodni strajku rodzicom i uczniom. Czytali ich pokrzepiające listy, które otrzymywali w ostatnich 19 dniach: "Nikt was nie zastąpi, bo jesteście wyjątkowi. Ten strajk już dawno przestał być tylko walką o pieniądze, stał się walką o edukację". Nauczycielom za odwagę, determinację i troskę dziękowali też rodzice uczniów. - Zawieszenie strajku to nie jest porażka, lecz czas na przegrupowanie sił - mówiła mama ósmoklasisty. Zebrani nauczyciele dziękowali brawami.

Głos zabierali także uczniowie i absolwenci: - To co się teraz dzieje kłóci się z zasadami demokracji!

Swoje poparcie dla protestu nauczycieli wyrażali też ludzie kultury, oświaty niepublicznej i przedstawiciele uczelni. Dziękując pedagogom za odwagę i zaangażowanie mówili, że są oni demokracją: - Pomoc wzajemna i solidarność jest tym co czyni was silnymi.

Wiersz Czesława Miłosza "Nadzieja" odczytał znany i lubiany szczeciński aktor Michał Janicki. Powiedział też, że przez rok był nauczycielem i zrezygnował, bo jest to niesamowicie energochłonny zawód. 

Prof. Inga Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego, pisarka podziękowała nauczycielom za strajk, który jak określiła był wielką lekcją wychowania obywatelskiego. - Edukacja to system naczyń połączonych: od nauczycieli wychowania przedszkolnego po nauczycieli każdego szczebla edukacji. Chcemy o tym dyskutować i chcę zadeklarować, że teraz te rozmowy będziemy prowadzić wspólnie i w takiej formie jaką wy zaproponowaliście -  dodała.

Mirosława Piaskowska-Majzel, nauczycielka I LO w Szczecinie, autorka #inicjatywamynauczyciele podkreśliła, że zwycięstwo tego strajku tkwi w tym, że nauczyciele po raz pierwszy spotkaliśmy się w tak licznym gronie. - Siła jedności i wspólnotowości to jest, co osiągnęliśmy.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Czy do września rząd porozumie się z nauczycielami ws. płac i strajk w oświacie nie zostanie wznowiony?

Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli

Komentarze

tu polew
Lepiej umoczyć usta w g.wnie, niż otrzymać pochwałę od Brochy (w jednym z programów w tv). Walcząc w obronie godności, utraciliście resztki szacunku do siebie i swojego zawodu. Sami sobie odpowiedzcie, czy było warto.
2019-04-28 19:07:06
teść pasierba
Aaaaaaaaaaaaaaaby - poprawić sytuację w szkolnictwie należy (moja propozycja) wprowadzić tzw. "bon edukacyjny", ważny od urodzenia do podjęcia pierwszej pracy. Z takim "kwitkiem" (kasa podatnika) rodzice wybierali by przedszkola, szkoły, uczelnie według uznania względem poziomu wykształcenia, opieki itd. W ten sposób mogli by wpływać na jakość i kształtować tzw. oświatę. Szkoły, mające dobrą renomę miały by zagwarantowane dochody i mogły by dobierać kadrą pedagogiczną na własne potrzeby i pieniądze na wynagrodzenia nauczycieli, mogły by także przejmować szkoły, które padną ze wzgędu na "picie kawki" i brak osiągów w nauczaniu. W obecnym systemie (polskim) żaden rodzic, ten od "pińcet+" i każdy inny nie ma żadnego wpływu na ocenę i kształt tzw. oświaty. Obecny system oświatowy jest niereformowalny w tzw. demokracji, w systemie nakazowy - tak. W Niemczech (przykład "prezesa" na "poziom życia") nie można strajkować w "firmach" (szkoły publiczne, urzędy, sądy, zakłady karne itp.) korzystających z tzw. grosza publicznego (podatków), pan Broniarz zamiast "skakać przez płot" musiałby najpierw dogadać z najbliższą gmniną, powiatem itd. i czekać aż ci sypną groszem lub iść "na kasą" do Biedronki.
2019-04-28 11:13:54
Bladaczka o strajku
Jak to strajk nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca.
2019-04-28 09:51:41
doc Jaromir Kalarepa
W zasadzie dzięki strajkom dowiedzieliśmy się jaka to męką być nauczycielem. Sporo też dowiedzieliśmy się o uczniach,że są leniwi,roszczeniowi i że nic im się nie chce.Dowiedzieliśmy się też jak bardzo nauczyciele nie lubią PiS. W zasadzie rodziców i uczniów nie interesuje kogo lubią nauczyciele a kogo nie lubią.Nauczyciele mają po prostu dobrze uczyć i jak najbardziej godnie zarabiać.Ciekawe czy właśnie te tematy o reformie oświaty i zarobkach nauczyciele będą w stanie przeprowadzić w trakcie rozmów z rządem.Chyba że z rządem się nie rozmawia bo jest z PiS.No a co zrobią nauczyciele jak rząd PiS będzie do 2025 roku? Nie może być tak że zakładnikiem politycznych fascynacji nauczycieli mają być rodzice i uczniowie. Liderzy strajków powinny głęboko się zastanowić jaka jest ich rola w oświacie.
2019-04-28 09:36:53
TAKI TAM
A popierający strajk celebryci zajęci już czymś innym . Trwa narodowa akcja jedzenia banana!
2019-04-28 07:37:42
Pisowskie zielone ludziki na pasku Putina uczą się pisać po polsku.
Słabo wam to wychodzi. Dlatego łatwo oddzielić ziarno od plew.
2019-04-28 02:07:05
2019-04-26 23:24:24
PiSzcząca bida Natomiast w 2015 roku Ewa Kopacz na wyjazdowym posiedzeniu klubu Platformy Obywatelskiej w Jachrance przyznała, że partia zatrudniła osoby, którym będzie płacić za krytykę Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy w sieci. Zatrudniono 50 osób, ale docelowo miano tę liczbę zwiększyć do 100.
2019-04-27 21:22:38
do płatnych antypolskich trolli na tym forum
Ofiary błędów lekarskich leżą na cmentarzach, a ofiary obecnego systemu edukacji , czyli WY i wasi delegaci ludowi siedzą w PARLAMENCIE i co gorsza mając kłopot z zaakceptowaniem wyników demokratycznych wyborów donoszą na Polskę wysługując się obcym... Dotarło ?? Czy trzeba łopatą do głowy nałożyć ???
2019-04-27 21:20:11
2019-04-27 19:15:45
Do płatnych PIS trolli na tym forum Kramek napisał 16 punktów niech państwo stanie: wyłączmy rząd! Dołączył do tego tematu Broniarz i Schetyna realizując tylko jedyny cel polityczny ( 26 maj wybory do UE ) a nie cel nauczycieli .Zawieszony strajk Broniarza powróci po napisaniu następnych punktów przez Kramka i będzie to cel i wytyczne dla Schetyny ( wybory jesienne )
2019-04-27 21:15:37
Do płatnych PIS trolli na tym forum
Ofiary błędów lekarskich leżą na cmentarzach, a ofiary obecnego systemu edukacji , czyli WY i wasi posłowie siedzą w SEJMIE i co gorsza stanowią prawo...Dotarło ?? Czy trzeba łopatą do głowy nałożyć ???
2019-04-27 19:15:45
prof Kodowski
Dlaczego jestem obrarzany? Nerwy puscily?
2019-04-27 18:50:18
@ @ prof Kodowski
O co masz do niego pretensje? To produkt waszej rzetelnej pracy - to właśnie za to chcecie podwyżkę o 1700zł netto... dlatego pytam się o sensowność dawania wam więcej pieniędzy - 700 tysięcy nauczycieli na 5 mln uczniów - liczebność klas 35 - 38 osób - ja tego zwyczajnie nie rozumiem... za 1700zł więcej nagle uda wam się poświecić więcej czasu uczniowi indywidualnie w ciągu 45 minut? O ile sekund więcej? 3? 5? z 1 minuty poświęcanej teraz zrobicie 1 minutę 10 sekund? te 10 sekund to za 1700zł ?
2019-04-27 15:19:49
@ prof Kodowski
Nie ośmieszaj się i nie podszywaj pod inną osobę PISi trollu , bo żaden profesor nie napisałby "Sądażah" Do szkoły płatny pisowski patolu!!
2019-04-27 14:58:11
Elza
Można oczywiście każdy krytyczny wobec strajku wpis traktować,jako opłacony przez ciemne siły hejt. Mam nadzieję, że nie wszyscy nauczyciele w to wierzą. W całkiem szerokim gronie rodziców nie znam ani jednego, który o tym strajku wypowiada się dobrze, co nie znaczy oczywiście, że gdzieś tam nie znajdą się tacy, którzy protest popierają. W "naszej" szkole Rada Rodziców rozważa rezygnację, na pewno nie wyrazi zgody na dodatkowe płatne zajęcia, które mają zrekompensować nauczycielom utraconą, z powodu strajku, część pensji.Poczekajmy do poniedziałku, wielu belfrów utwierdzanych w przekonaniu o poparciu rodziców może się bardzo rozczarować. Niestety, ostatnie tygodnie pokazały, jak kiepska jest kondycja intelektualna i etyczna tej grupy zawodowej. Nauczyciele zostali cynicznie wykorzystani i upokorzeni. Mieli być pałką na PIS, co raczej się nie udało. Teraz mogą jeszcze zaklinać rzeczywistość, upajać się "poparciem" celebrytów i na różne sposoby wykrzykiwać słowo "godność". Czy mają w pamięci słowa jednej ze strajkowwych pieśni -" dwa tysiące na mym koncie to jak stzał pioruna w prącie". Nie słyszałam aby ktoś od tego i innych, równie żenujących hymnów się odcinał. Od pełnych pogardy wypowiedzi na temat uczniów...To jest godność nauczycieli?
2019-04-27 14:39:13
Były Belfer
Nauczyciele zrobili z siebie pośmiewisko. Nic nie wskurali poza utratą szacunku i zaufania do tego zawodu. Nieudolnie walcząc o słuszną sprawę kkazali się być marionetkami w rękach partii opozycyjnych.
2019-04-27 12:47:38
I tak podatnik dowiaduje się
że największym problemem edukacji w Polsce jest 1700zł netto dla nauczyciela - wrzucenie 1700zł netto nauczycielowi w magiczny sposób dokona cudownej odmiany w jakości edukacji, nie będą potrzebne dodatkowe korepetycje a nauczyciel nagle zyska znacznie większą skuteczność (blisko 100%) gdy będzie mógł poświecić każdemu uczniowi więcej czasu indywidualnie (lekcja ma 45 minut a uczniów w klasie jest 35) - to wszystko ma załatwić 1700zł netto - magia postulatu "godnościowego".
2019-04-27 12:35:11
prof Kodowski
Należy przyjąć do wiadomości że w oświacie istnieje bardzo zapiekły syndrom wyparcia rzeczywistości w związku z silnymi bólami przy permanentnym bodźcu dysonansu poznawczego. Innymi słowy, strajk rotacyjny skonał z powodu braku poparcia społecznego co szybko odczuły określone siły polityczne w swoich sądażah.
2019-04-27 10:41:25
teść pasierba
- chciałem "cyknąć" (ładna pogoda) kilka zdjęć pedagogów przebranych za świnie i krowy, ale towarzycho spoważniało po "zwycięstwie z reżymem".Czekam do września.
2019-04-27 10:12:25
Walczą o godność i szacunek...
Teraz długo trzeba będzie wam walczyć o przywrócenie godności i szacunku. Niestety ale utraconej cnoty nie odzyskacie już nigdy.
2019-04-27 10:11:29
SromotnikBezwstydny
Sz.Pedagodzy,Nauczyciele!DEziękujemy Wam za walkę o godne życie.Teraz widać jaką siłą jesteście. Tymi komentarzami poniżej - nie przejmujcie się,to płatni ,PiSdzilcy.... Normalni Polacy są z Wami!!!
2019-04-27 09:47:33
@piszcząca bieda
Współczuję Mania prześladowcza to straszna rzecz
2019-04-27 09:36:24
Do Abc
Nie o kasę To realizacja politycznych planów destrukcji Planów opracowanych przez totalną którzy doskonale manipulują nauczycielami. Dowodzi to jaki poziom inteligencji prezentują ci nauczyciele skoro pozwalają się tak manipulować
2019-04-27 09:35:05
jerzyk
Trybunał Konstytucyjny Niemiec tak uzasadniał skargę nauczycieli w 2018 roku na brak prawa do strajku cyt: "Prawo strajku dla urzędników, w tym nauczycieli,wywołałoby reakcję łańcuchową, jeśli chodzi o status urzędnika oraz prowadziłoby do naruszenia fundamentalnych zasad bycia urzędnikiem państwowym" - uzasadniał wyrok Andreas Vosskuhl, przewodniczący niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Należy pomyśleć o takim zakazie strajku dla nauczycieli w Polsce.
2019-04-27 09:22:06
replay
Broniarz to "miszcz" ,wywalczył nauczycielom miesiąc bez pensji i całkowity upadek autorytetu. TERAZ CHODZĄ I BECZĄ, ZE NIE MA KASY.
2019-04-27 09:13:28
Nauczycielka
Godność?Nauczyciele utracili ją okazując pogardę uczniom w czasie ważnych dla nich życiowych egzaminów.Szacunku do siebie już nie odbudują.Mówienie o wsparciu rodziców to brednie.Rozmawiałam z wieloma rodzicami.Mają podobne odczucia co uczniowie.W stosunku do kolegów i koleżanek,którzy ośmielił się myśleć inaczej stosują teraz ostracyzm.I to mają być "przewodnicy " młodych ludzi?Przerażające.
2019-04-27 09:12:39
obserwator
na oczyszczalnię ścieków marsz!!!!
2019-04-27 09:10:39
pytanie do belfrów
KODziarstwo znowu wlazło na ulicę! Gdzie była wasza godność jak PO-PSL podnosiło wam wiek emerytalny, likwidowało szkoły, wyrzucało nauczycieli i zamrażało wam pensje??
2019-04-27 09:04:42
Ala
Obciachowe towarzycho szantażystów
2019-04-27 08:00:56
kibo
może i lekcja demokracji, i kodziarze niech nie myślą, że się wszystko uda. tylko jeszcze trzeba myśleć sz.p. uczitiele bo do nazwy nauczyciel wielu wam dużo brakuje. ja nie strajkuję
2019-04-27 06:54:43
Abc
Ten stek bredni, pokazuje jak nisko upadł zawód nauczyciela. Cały protest opierał się o kasę i tylko o kasę.
2019-04-27 01:48:20
PiSzcząca bida
@ Wstyd na całą Polskę - wstyd to takie komentarze pisać. A chociaż ci zapłacą za te pół linijki? @ byli sobie uczniowie - znawca się znalazł. Kiedy ostatni raz byłeś w szkole? Ten komentarz to krąży w sieci. Napisz coś od siebie, a nie ze zlecenia trollostwa.
2019-04-26 23:24:24
Taka jest prawda
Żenujący są Ci nauczyciele!
2019-04-26 23:19:06
As
Nauczyciele zostali rozegrani przez PO i PiS jak hm nomen omen dzieci. Wstyd i kompromitacja.
2019-04-26 23:19:01
Wstyd na całą Polskę
Szczecińskie kodziarstwo robi siarę.
2019-04-26 23:06:59
byli sobie uczniowie
społeczne odczucia w sprawie tego protestu są zupełnie inne. O godności warto porozmawiać w kontekście tzw. szpalerów nienawiści. A przede wszystkim rozmawiajmy o zmianie pensum i podniesieniu poziomu jakości edukacji.Reforma przede wszystkim a nie polityka. Dlaczego nie rozmawiali przy okrągłym stole w Warszawie? Tam trzeba argumenty rzeczowe podawać
2019-04-26 22:54:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie