sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli

Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli [GALERIA, FILM]

Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli
Data publikacji: 2019-04-26 23:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Wywietleń: 2009 387980

Marsz i manifestacja zgromadziły setki nauczycieli i osób wspierających ich protest w piątkowy (26 kwietnia) wieczór w Szczecinie. Przeszli oni od budynku Urzędu Miejskiego przez centrum miasta na plac Solidarności. - W jedności siła - padało wielokrotnie

Zachodniopomorski Marsz dla Edukacji zorganizowany został przez Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy. Na rozpoczęcie manifestacji zgromadzeni zaśpiewali pieśń "Miejcie nadzieję" do wiersza Adama Asnyka. Pytaliśmy nauczycieli, czy w przeddzień zawieszenia strajku ten marsz ma sens? -  Ma sens. Walczymy o godność i szacunek, o jakość edukacji, o nauczyciela i o ucznia - powiedziała Barbara Założyk, wicedyrektor SP47. - To wielka lekcja demokracji dla wszystkich, nauczycieli, uczniów, ale także rodziców.

Nauczyciele dziękowali za wsparcie podczas tych trzech tygodni strajku rodzicom i uczniom. Czytali ich pokrzepiające listy, które otrzymywali w ostatnich 19 dniach: "Nikt was nie zastąpi, bo jesteście wyjątkowi. Ten strajk już dawno przestał być tylko walką o pieniądze, stał się walką o edukację". Nauczycielom za odwagę, determinację i troskę dziękowali też rodzice uczniów. - Zawieszenie strajku to nie jest porażka, lecz czas na przegrupowanie sił - mówiła mama ósmoklasisty. Zebrani nauczyciele dziękowali brawami.

Głos zabierali także uczniowie i absolwenci: - To co się teraz dzieje kłóci się z zasadami demokracji!

Swoje poparcie dla protestu nauczycieli wyrażali też ludzie kultury, oświaty niepublicznej i przedstawiciele uczelni. Dziękując pedagogom za odwagę i zaangażowanie mówili, że są oni demokracją: - Pomoc wzajemna i solidarność jest tym co czyni was silnymi.

Wiersz Czesława Miłosza "Nadzieja" odczytał znany i lubiany szczeciński aktor Michał Janicki. Powiedział też, że przez rok był nauczycielem i zrezygnował, bo jest to niesamowicie energochłonny zawód. 

Prof. Inga Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego, pisarka podziękowała nauczycielom za strajk, który jak określiła był wielką lekcją wychowania obywatelskiego. - Edukacja to system naczyń połączonych: od nauczycieli wychowania przedszkolnego po nauczycieli każdego szczebla edukacji. Chcemy o tym dyskutować i chcę zadeklarować, że teraz te rozmowy będziemy prowadzić wspólnie i w takiej formie jaką wy zaproponowaliście -  dodała.

Mirosława Piaskowska-Majzel, nauczycielka I LO w Szczecinie, autorka #inicjatywamynauczyciele podkreśliła, że zwycięstwo tego strajku tkwi w tym, że nauczyciele po raz pierwszy spotkaliśmy się w tak licznym gronie. - Siła jedności i wspólnotowości to jest, co osiągnęliśmy.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Czy do września rząd porozumie się z nauczycielami ws. płac i strajk w oświacie nie zostanie wznowiony?

Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli Marsz w przeddzień zawieszenia strajku nauczycieli

Komentarze

tu polew
Lepiej umoczyć usta w g.wnie, niż otrzymać pochwałę od Brochy (w jednym z programów w tv). Walcząc w obronie godności, utraciliście resztki szacunku do siebie i swojego zawodu. Sami sobie odpowiedzcie, czy było warto.
2019-04-28 19:07:06
teść pasierba
Aaaaaaaaaaaaaaaby - poprawić sytuację w szkolnictwie należy (moja propozycja) wprowadzić tzw. "bon edukacyjny", ważny od urodzenia do podjęcia pierwszej pracy. Z takim "kwitkiem" (kasa podatnika) rodzice wybierali by przedszkola, szkoły, uczelnie według uznania względem poziomu wykształcenia, opieki itd. W ten sposób mogli by wpływać na jakość i kształtować tzw. oświatę. Szkoły, mające dobrą renomę miały by zagwarantowane dochody i mogły by dobierać kadrą pedagogiczną na własne potrzeby i pieniądze na wynagrodzenia nauczycieli, mogły by także przejmować szkoły, które padną ze wzgędu na "picie kawki" i brak osiągów w nauczaniu. W obecnym systemie (polskim) żaden rodzic, ten od "pińcet+" i każdy inny nie ma żadnego wpływu na ocenę i kształt tzw. oświaty. Obecny system oświatowy jest niereformowalny w tzw. demokracji, w systemie nakazowy - tak. W Niemczech (przykład "prezesa" na "poziom życia") nie można strajkować w "firmach" (szkoły publiczne, urzędy, sądy, zakłady karne itp.) korzystających z tzw. grosza publicznego (podatków), pan Broniarz zamiast "skakać przez płot" musiałby najpierw dogadać z najbliższą gmniną, powiatem itd. i czekać aż ci sypną groszem lub iść "na kasą" do Biedronki.
2019-04-28 11:13:54
Bladaczka o strajku
Jak to strajk nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca.
2019-04-28 09:51:41
doc Jaromir Kalarepa
W zasadzie dzięki strajkom dowiedzieliśmy się jaka to męką być nauczycielem. Sporo też dowiedzieliśmy się o uczniach,że są leniwi,roszczeniowi i że nic im się nie chce.Dowiedzieliśmy się też jak bardzo nauczyciele nie lubią PiS. W zasadzie rodziców i uczniów nie interesuje kogo lubią nauczyciele a kogo nie lubią.Nauczyciele mają po prostu dobrze uczyć i jak najbardziej godnie zarabiać.Ciekawe czy właśnie te tematy o reformie oświaty i zarobkach nauczyciele będą w stanie przeprowadzić w trakcie rozmów z rządem.Chyba że z rządem się nie rozmawia bo jest z PiS.No a co zrobią nauczyciele jak rząd PiS będzie do 2025 roku? Nie może być tak że zakładnikiem politycznych fascynacji nauczycieli mają być rodzice i uczniowie. Liderzy strajków powinny głęboko się zastanowić jaka jest ich rola w oświacie.
2019-04-28 09:36:53
TAKI TAM
A popierający strajk celebryci zajęci już czymś innym . Trwa narodowa akcja jedzenia banana!
2019-04-28 07:37:42
Pisowskie zielone ludziki na pasku Putina uczą się pisać po polsku.
Słabo wam to wychodzi. Dlatego łatwo oddzielić ziarno od plew.
2019-04-28 02:07:05
2019-04-26 23:24:24
PiSzcząca bida Natomiast w 2015 roku Ewa Kopacz na wyjazdowym posiedzeniu klubu Platformy Obywatelskiej w Jachrance przyznała, że partia zatrudniła osoby, którym będzie płacić za krytykę Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy w sieci. Zatrudniono 50 osób, ale docelowo miano tę liczbę zwiększyć do 100.
2019-04-27 21:22:38
do płatnych antypolskich trolli na tym forum
Ofiary błędów lekarskich leżą na cmentarzach, a ofiary obecnego systemu edukacji , czyli WY i wasi delegaci ludowi siedzą w PARLAMENCIE i co gorsza mając kłopot z zaakceptowaniem wyników demokratycznych wyborów donoszą na Polskę wysługując się obcym... Dotarło ?? Czy trzeba łopatą do głowy nałożyć ???
2019-04-27 21:20:11
2019-04-27 19:15:45
Do płatnych PIS trolli na tym forum Kramek napisał 16 punktów niech państwo stanie: wyłączmy rząd! Dołączył do tego tematu Broniarz i Schetyna realizując tylko jedyny cel polityczny ( 26 maj wybory do UE ) a nie cel nauczycieli .Zawieszony strajk Broniarza powróci po napisaniu następnych punktów przez Kramka i będzie to cel i wytyczne dla Schetyny ( wybory jesienne )
2019-04-27 21:15:37
Do płatnych PIS trolli na tym forum
Ofiary błędów lekarskich leżą na cmentarzach, a ofiary obecnego systemu edukacji , czyli WY i wasi posłowie siedzą w SEJMIE i co gorsza stanowią prawo...Dotarło ?? Czy trzeba łopatą do głowy nałożyć ???
2019-04-27 19:15:45
prof Kodowski
Dlaczego jestem obrarzany? Nerwy puscily?
2019-04-27 18:50:18
@ @ prof Kodowski
O co masz do niego pretensje? To produkt waszej rzetelnej pracy - to właśnie za to chcecie podwyżkę o 1700zł netto... dlatego pytam się o sensowność dawania wam więcej pieniędzy - 700 tysięcy nauczycieli na 5 mln uczniów - liczebność klas 35 - 38 osób - ja tego zwyczajnie nie rozumiem... za 1700zł więcej nagle uda wam się poświecić więcej czasu uczniowi indywidualnie w ciągu 45 minut? O ile sekund więcej? 3? 5? z 1 minuty poświęcanej teraz zrobicie 1 minutę 10 sekund? te 10 sekund to za 1700zł ?
2019-04-27 15:19:49
@ prof Kodowski
Nie ośmieszaj się i nie podszywaj pod inną osobę PISi trollu , bo żaden profesor nie napisałby "Sądażah" Do szkoły płatny pisowski patolu!!
2019-04-27 14:58:11
Elza
Można oczywiście każdy krytyczny wobec strajku wpis traktować,jako opłacony przez ciemne siły hejt. Mam nadzieję, że nie wszyscy nauczyciele w to wierzą. W całkiem szerokim gronie rodziców nie znam ani jednego, który o tym strajku wypowiada się dobrze, co nie znaczy oczywiście, że gdzieś tam nie znajdą się tacy, którzy protest popierają. W "naszej" szkole Rada Rodziców rozważa rezygnację, na pewno nie wyrazi zgody na dodatkowe płatne zajęcia, które mają zrekompensować nauczycielom utraconą, z powodu strajku, część pensji.Poczekajmy do poniedziałku, wielu belfrów utwierdzanych w przekonaniu o poparciu rodziców może się bardzo rozczarować. Niestety, ostatnie tygodnie pokazały, jak kiepska jest kondycja intelektualna i etyczna tej grupy zawodowej. Nauczyciele zostali cynicznie wykorzystani i upokorzeni. Mieli być pałką na PIS, co raczej się nie udało. Teraz mogą jeszcze zaklinać rzeczywistość, upajać się "poparciem" celebrytów i na różne sposoby wykrzykiwać słowo "godność". Czy mają w pamięci słowa jednej ze strajkowwych pieśni -" dwa tysiące na mym koncie to jak stzał pioruna w prącie". Nie słyszałam aby ktoś od tego i innych, równie żenujących hymnów się odcinał. Od pełnych pogardy wypowiedzi na temat uczniów...To jest godność nauczycieli?
2019-04-27 14:39:13
Były Belfer
Nauczyciele zrobili z siebie pośmiewisko. Nic nie wskurali poza utratą szacunku i zaufania do tego zawodu. Nieudolnie walcząc o słuszną sprawę kkazali się być marionetkami w rękach partii opozycyjnych.
2019-04-27 12:47:38
I tak podatnik dowiaduje się
że największym problemem edukacji w Polsce jest 1700zł netto dla nauczyciela - wrzucenie 1700zł netto nauczycielowi w magiczny sposób dokona cudownej odmiany w jakości edukacji, nie będą potrzebne dodatkowe korepetycje a nauczyciel nagle zyska znacznie większą skuteczność (blisko 100%) gdy będzie mógł poświecić każdemu uczniowi więcej czasu indywidualnie (lekcja ma 45 minut a uczniów w klasie jest 35) - to wszystko ma załatwić 1700zł netto - magia postulatu "godnościowego".
2019-04-27 12:35:11
prof Kodowski
Należy przyjąć do wiadomości że w oświacie istnieje bardzo zapiekły syndrom wyparcia rzeczywistości w związku z silnymi bólami przy permanentnym bodźcu dysonansu poznawczego. Innymi słowy, strajk rotacyjny skonał z powodu braku poparcia społecznego co szybko odczuły określone siły polityczne w swoich sądażah.
2019-04-27 10:41:25
teść pasierba
- chciałem "cyknąć" (ładna pogoda) kilka zdjęć pedagogów przebranych za świnie i krowy, ale towarzycho spoważniało po "zwycięstwie z reżymem".Czekam do września.
2019-04-27 10:12:25
Walczą o godność i szacunek...
Teraz długo trzeba będzie wam walczyć o przywrócenie godności i szacunku. Niestety ale utraconej cnoty nie odzyskacie już nigdy.
2019-04-27 10:11:29
SromotnikBezwstydny
Sz.Pedagodzy,Nauczyciele!DEziękujemy Wam za walkę o godne życie.Teraz widać jaką siłą jesteście. Tymi komentarzami poniżej - nie przejmujcie się,to płatni ,PiSdzilcy.... Normalni Polacy są z Wami!!!
2019-04-27 09:47:33
@piszcząca bieda
Współczuję Mania prześladowcza to straszna rzecz
2019-04-27 09:36:24
Do Abc
Nie o kasę To realizacja politycznych planów destrukcji Planów opracowanych przez totalną którzy doskonale manipulują nauczycielami. Dowodzi to jaki poziom inteligencji prezentują ci nauczyciele skoro pozwalają się tak manipulować
2019-04-27 09:35:05
jerzyk
Trybunał Konstytucyjny Niemiec tak uzasadniał skargę nauczycieli w 2018 roku na brak prawa do strajku cyt: "Prawo strajku dla urzędników, w tym nauczycieli,wywołałoby reakcję łańcuchową, jeśli chodzi o status urzędnika oraz prowadziłoby do naruszenia fundamentalnych zasad bycia urzędnikiem państwowym" - uzasadniał wyrok Andreas Vosskuhl, przewodniczący niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Należy pomyśleć o takim zakazie strajku dla nauczycieli w Polsce.
2019-04-27 09:22:06
replay
Broniarz to "miszcz" ,wywalczył nauczycielom miesiąc bez pensji i całkowity upadek autorytetu. TERAZ CHODZĄ I BECZĄ, ZE NIE MA KASY.
2019-04-27 09:13:28
Nauczycielka
Godność?Nauczyciele utracili ją okazując pogardę uczniom w czasie ważnych dla nich życiowych egzaminów.Szacunku do siebie już nie odbudują.Mówienie o wsparciu rodziców to brednie.Rozmawiałam z wieloma rodzicami.Mają podobne odczucia co uczniowie.W stosunku do kolegów i koleżanek,którzy ośmielił się myśleć inaczej stosują teraz ostracyzm.I to mają być "przewodnicy " młodych ludzi?Przerażające.
2019-04-27 09:12:39
obserwator
na oczyszczalnię ścieków marsz!!!!
2019-04-27 09:10:39
pytanie do belfrów
KODziarstwo znowu wlazło na ulicę! Gdzie była wasza godność jak PO-PSL podnosiło wam wiek emerytalny, likwidowało szkoły, wyrzucało nauczycieli i zamrażało wam pensje??
2019-04-27 09:04:42
Ala
Obciachowe towarzycho szantażystów
2019-04-27 08:00:56
kibo
może i lekcja demokracji, i kodziarze niech nie myślą, że się wszystko uda. tylko jeszcze trzeba myśleć sz.p. uczitiele bo do nazwy nauczyciel wielu wam dużo brakuje. ja nie strajkuję
2019-04-27 06:54:43
Abc
Ten stek bredni, pokazuje jak nisko upadł zawód nauczyciela. Cały protest opierał się o kasę i tylko o kasę.
2019-04-27 01:48:20
PiSzcząca bida
@ Wstyd na całą Polskę - wstyd to takie komentarze pisać. A chociaż ci zapłacą za te pół linijki? @ byli sobie uczniowie - znawca się znalazł. Kiedy ostatni raz byłeś w szkole? Ten komentarz to krąży w sieci. Napisz coś od siebie, a nie ze zlecenia trollostwa.
2019-04-26 23:24:24
Taka jest prawda
Żenujący są Ci nauczyciele!
2019-04-26 23:19:06
As
Nauczyciele zostali rozegrani przez PO i PiS jak hm nomen omen dzieci. Wstyd i kompromitacja.
2019-04-26 23:19:01
Wstyd na całą Polskę
Szczecińskie kodziarstwo robi siarę.
2019-04-26 23:06:59
byli sobie uczniowie
społeczne odczucia w sprawie tego protestu są zupełnie inne. O godności warto porozmawiać w kontekście tzw. szpalerów nienawiści. A przede wszystkim rozmawiajmy o zmianie pensum i podniesieniu poziomu jakości edukacji.Reforma przede wszystkim a nie polityka. Dlaczego nie rozmawiali przy okrągłym stole w Warszawie? Tam trzeba argumenty rzeczowe podawać