czwartek, 05 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > WymieraMy

WymieraMy

WymieraMy
Data publikacji: 2019-05-23 16:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:40
Wywietleń: 2297 392947

Według naukowców, do tej pory wyginęło ponad 90 procent wszystkich organizmów, które kiedykolwiek żyły na Ziemi. Nowe gatunki ewoluują, aby dopasować do zmieniającego się środowiska, a starsze znikają. Jednak współczesne tempo wymierania jest największe w historii naszej planety i odpowiada za nie człowiek: niszcząc środowisko, wycinając lasy, prowadząc nazbyt ekspansywne rybołówstwo i potęgując efekt cieplarniany. To może spowodować zagładę ponad połowy gatunków morskich i lądowych świata. Czy wśród nich będzie też człowiek?

To pytanie, które stawiają nie tylko naukowcy i ekolodzy. Ale również młode pokolenie. Dlatego w przeddzień kolejnego ogólnoświatowego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego - także w Szczecinie - zorganizowało happening pn. „VI masowe wymieranie (Die-in)". Na pl. Rodła „wymarli", kładąc się na ziemi w bezruchu. Aby zwrócić uwagę opinii publicznej i polityków, jaka przyszłość czeka ludzkość, jeżeli ta nadal będzie ignorować fatalne klimatyczne zmiany, nie zmieni systemu zarządzania energią i przemysłem, nie zerwie z konsumpcyjnym stylem życia.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

 

WymieraMy WymieraMy

Komentarze

A hejtujmy
No tak nie wybierajmy sobie wygodnych faktów, ale patrzmy tylko na siebie, a nie na największe źródła zanieczyszczeń - rzeki w Azji plują tonami plastiku w oceany i ja mam za to ponosić konsekwencje? Ja mam mieć droższe jedzenie i energię, bo tam oszczędzają nie patrząc na ekologię? Planeta jest jedna i wspólna, ale oni niech sobie śmiecą? No i oczywiście pouczają mnie fani gigantycznych Amerykańskich i Zachodnioeuropejskich koncernów, które robią biznes w tych azjatyckich fabrykach. Gdzie tu sens? Gdzie logika?
2019-05-24 13:37:30
Arnami
Dzięki za uderzenie w sedno "A najśmieszniejsze jest to". Dziewczątka rozkładają się na chodnikach, a same sponsorują największych trucicieli naszej planety. Wszystkie te markowe ciuszki i zabaweczki w torebkach - oto przyczyna. Natomiast one będą sobie robić zdjęcia ajfonem: Siedząc w starym samochodzie palącym 11 litrów, z plastikowym kubkiem starbunia, z chińskimi najkami na tapicerce, hasztagując pod tym zdjęciem #bezslomki #eko #klimat i tym podobne.. oczywiście w przekonaniu że są lepsze od innych, bo dbają o planetę..
2019-05-24 11:47:30
Nie hejtujmy
Komentarze są przerażające. Młodzieży próbuje coś zmienić, zawalczyć o swoją przyszłość. Globalne ocieplenie jest faktem, a my możemy próbować ratować NASZA przyszłość! Nie ma co zasłaniać się Azją, bierzmy odpowiedzialność za wszytsko a jie wybierajmy sobie wygodnych faktów.
2019-05-24 08:26:30
hej
tak sie nachlali na tych Juwenaliach , że nawet do akademika nie doszli ?
2019-05-24 07:52:56
ale jak wymieramy?
Baranie łąki. Cieszcie się, że w ogóle żyjecie teraz.
2019-05-24 00:54:25
HogoFogo
To oni umarli na prawdę, czy jeszcze wstaną? Troche się pogubiłem...
2019-05-23 23:18:08
treser baranów
Co tu komentować? Fiksum dyrdum i tyle.
2019-05-23 22:14:58
Mnożenie się nie służy nikomu oprócz Kościółka i jego sukienkowych..
A czy , to ,że przez ok 1/3 roku ludzkość w tej ilości którą mamy żyje "na kredyt" wobec matki Ziemi to rozważyliście ?? ( przepraszam czego oczekuję..) Ziemia nie jest się w stanie regenerować przy takiej eksploatacji przez ludzkość , a ciągle nas przybywa stąd i nierównowaga w środowisku i klimacie resztę dopowiedzcie sobie sami co nas czeka .... Matka Ziemia już zaczyna się mścić , a będzie jeszcze gorzej...i tu Bozia nie pomoże !!!
2019-05-23 18:33:34
Śmieszno - żałosne.
Leżący tam nie mają pojęcia jak sami przyczyniają się do unicestwienia Natury. Nie mam do nich pretensji. Ludzkość jest już na drodze bez odwrotu, bez wyjścia.
2019-05-23 17:56:23
A najśmieszniejsze jest to
że większość z tych protestujących jest konsumpcyjnie nastawiona do życia (o czym świadczy ubiór większości z nich) - trochę zalatuje to Scheuring Wielgus kochającą psy ale oddającą je do schroniska bo musiała przeprowadzić się do mieszkania... Na nieszczęście dla protestujących Europa to tylko 11% światowej emisji CO2 a ponad 90% tworzyw sztucznych wyrzucanych do morza pochodzi z krajów Azjatyckich...
2019-05-23 17:18:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pomaszerowali w imię ekologii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy powinno się zakazać sprzedaży małych wódek tzw. małpek?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie