środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Marszałek odzyska pieniądze

Marszałek odzyska pieniądze

Marszałek odzyska pieniądze
Data publikacji: 2018-04-24 07:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:09
Wywietleń: 1171 324382

- Skarb państwa powinien zwrócić województwu zachodniopomorskiemu niemal 90 tys. zł wraz z odsetkami, które samorząd wydatkował na obsługę rządowego programu „500+” - informuje Gabriela Wiatr, rzecznik marszałka województwa. Wyrok w tej sprawie zapadł w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz już w lutym 2016 roku, czyli na etapie projektu ustawy, sygnalizował, że urzędy marszałkowskie zostały pominięte w systemie finansowania obsługi programu. W 2016 r. przyznano samorządowi 1 469 691 zł z budżetu państwa na działania związane z obsługą świadczeń rodzinnych, w tym Programu 500+, dla osób mieszkających lub pracujących za granicami państwa. Samorząd wówczas m.in. przyjmował wnioski i sprawdzał uprawnienia do pobierania tych świadczeń. Otrzymana kwota była niższa o ponad 89 tys. zł od realnie wydatkowych środków na obsługę tego zadania zleconego. Aby zapewnić płynność realizacji zadania, samorząd wydał własne środki, m.in. na wynagrodzenia pracowników, składki na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy.

Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego mówi, iż zadania zlecone finansowane są w drodze dotacji z budżetu państwa. Dlatego województwo zdecydowało się na próbę odzyskania pieniędzy na drodze sądowej.

- Wyrok Sądu Okręgowego I Wydziału Cywilnego w Szczecinie zapadł 19 kwietnia br. - informuje rzeczniczka marszałka. - Sąd w całości uwzględnił powództwo województwa. Kwota 89 323,75 zł była wydatkowana ze środków własnych na zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej w związku z przekazaniem dotacji w niewystarczającej wysokości i wypłata takiej kwoty wraz z odsetkami na rzecz województwa została zasądzona.

Wyrok nie jest prawomocny.©℗

(gan)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie