Piątek, 19 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Marszałek apeluje

Data publikacji: 06 marca 2018 r. 23:01
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:05
Marszałek apeluje
 

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przesłał do nowego wojewody Tomasza Hinca gratulacje z okazji nominacji na wspomniane stanowisko i jednocześnie wezwał, w imieniu zarządu województwa, „do pilnego i zgodnego z prawem uporządkowania kwestii osób piastujących funkcje Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie”. Wojewoda podziękował za gratulacje i podkreślił, iż rozważa możliwość wniesienia skargi kasacyjnej na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego do NSA.

W komunikacie przesłanym przez biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego czytamy: „Nieprawość zarządzenia nadzorczego wojewody stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w dniu 28 lutego br. Według marszałka każdy dzień funkcjonowania nieprawnie powołanego Zarządu, prowadzi do pogłębienia chaosu prawnego w WFOŚiGW oraz zagraża beneficjentom funduszu, mieszkańcom, firmom i samorządom zachodniopomorskim. Ogłoszony 28 lutego 2018 r. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Zachodniopomorskiego, które podważało uchwałę Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego z 25 października 2017 r. w sprawie powołania Prezesa oraz Wiceprezesa Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie”. I dalej: „WSA orzekł, iż w kwestionowanej przez Wojewodę uchwale Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nie naruszył przepisów prawa, a wskazanie terminu powołania nowego zarządu jednostki wynikało wprost z przepisów Kodeksu Pracy. Wojewoda powołując się na treść przepisu art. 82a ust. 1 ustawy o samorządzie województwa stwierdza, że kwestionowana przez niego uchwała Zarządu Województwa nie podlega wykonaniu a zarazem – po uprzedniej nieuzasadnionej modyfikacji treści uchwały – dopuszcza do jej wykonania, czyli powołania prezesa i wiceprezesa jednostki w dacie, która nie była zgodna ani z wolą, ani ze wskazaniem poczynionym przez Zarząd Województwa w ramach przysługujących mu kompetencji. W konsekwencji wadliwego aktu Wojewody doszło do obsadzenia stanowisk w sposób niezgodny z prawem. Także niezgodnie z prawem doszło do wygaszenia mandatów dotychczasowych członków zarządu tej jednostki. Każdy kolejny dzień pracy wadliwie wybranego zarządu WFOŚ, to chaos prawny i znaczące ryzyko dla WFOŚiGW w Szczecinie. Niestety, właśnie takie konsekwencje niesie za sobą nieprawne powołanie przez Wojewodę Zachodniopomorskiego nowego zarządu tej samorządowej osoby prawnej”.

W komunikacie zarząd województwa podkreśla, że „jest to stan zagrożenia nie tylko dla samego funduszu, ale i dla jego beneficjentów, mieszkańców Pomorza Zachodniego, firm i samorządów, które w dobrej wierze zawierają umowy obarczone wadą prawną. Zagrożenie to rozciąga się również na osoby powołane przez wojewodę, gdyż pobierają one nieprawnie wynagrodzenia”.

Z biura rzecznika prasowego wojewody zachodniopomorskiego otrzymaliśmy krótki komunikat dotyczący wspomnianego apelu marszałka O. Geblewicza: „W odpowiedzi na apel marszałka województwa Olgierda Geblewicza wojewoda Tomasz Hinc bardzo dziękuje za gratulacje i jednocześnie podkreśla, że wyrok WSA jest nieprawomocny. Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia do wyroku i szczegółowym zapoznaniu się z nim wojewoda będzie rozważał możliwość wniesienia skargi kasacyjnej do NSA”.

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ja. Ło.
2018-03-07 20:30:31
Te śmieszne, fircykowate kołnierzyki, uciekające na boki.
TP
2018-03-07 15:23:08
Ciekawe czy Marszałek przymnie "swoich" ludzi, którzy będą odchodzić z Urzędu Wojewódzkiego, bo nie po drodze im z Prawem i Sprawiedliwością.
Klasyka
2018-03-07 14:54:00
Komuna Paryska 1871 roku: źródłem władzy nie jest prawo, uprzednio rozpatrzone i uchwalone przez parlament, lecz bezpośrednia inicjatywa mas ludowych z dołu i w terenie, bezpośrednie "zagarnięcie" władzy, że użyjemy utartego wyrażenia;
Do... nieladnie + o Babciach i Dziadkach
2018-03-07 12:14:19
A co tym starszym Paniom juz na koniec po-zostalo...przeciez "po-marzyc" chyba jeszcze mozna ?? I tak przy okazji: ulica idzie 2 Dziadkow i ten 1-en mowi do tego 2-go wiesz co, ostatnio sporo wzrok mi sie juz "spieprzyl"...no to ten 2-gi pyta - a po czym tak sadzisz...? A no bo jak kiedys spojrzalem na mloda i ladna dziewczyne, to od razu "to cos" poszlo mi do gory... a teraz "wytrzeszczam i wytrzeszczam" te Swoje stare oczy... i juz NIC ??
Trójpodziałwladzy.
2018-03-07 10:22:46
Tym bardziej nie wierzę PiSkatokomunie. NSA to organ PiSkatokomuny. Konstytucyjny PiStrójpodział wladzy : PiSustawodawcza z wodzem Kaczynskim, PiSwykonawcza z wodzem Kaczyńskim i PiSsadownicza z wodzem Kaczyńskim.
Miś na Miarę
2018-03-07 10:01:28
O! barbie poczuł grunt pod nóżkami i już pohukuje. A jak tam afera melioracyjna?
Alfred
2018-03-07 06:50:45
wojewoda ma prawników nieudaczników więc spoko, powinien pogonić dyrektorkę prawnego na zieloną łączkę
nieładnie
2018-03-07 06:45:34
A taki elegancik, miły, sympatyczny (na zdjęciach), aż starsze panie piszczą zachwytu.
Kazdy Sobie "rzepke skrobie"
2018-03-07 00:03:51
I badz tu Ćzlowieku madry... Kto z tch 3-ch Partnerowa ma faktycznie Racje ??? No to zobaczymy jaka Decyzje podejmie Organ Wyzszy - czyli NSA ? Osobiscie Nie wierze PO-stkomunistom !!
'
2018-03-06 23:11:59
Człowieka poznaje się po klasie, a jeśli jej nie ma - sam sobie wystawia świadectwo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA