poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Marszałek apeluje

Marszałek apeluje

Marszałek apeluje
Data publikacji: 2018-03-06 23:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:05
Wywietleń: 2047 317127

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przesłał do nowego wojewody Tomasza Hinca gratulacje z okazji nominacji na wspomniane stanowisko i jednocześnie wezwał, w imieniu zarządu województwa, „do pilnego i zgodnego z prawem uporządkowania kwestii osób piastujących funkcje Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie”. Wojewoda podziękował za gratulacje i podkreślił, iż rozważa możliwość wniesienia skargi kasacyjnej na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego do NSA.

W komunikacie przesłanym przez biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego czytamy: „Nieprawość zarządzenia nadzorczego wojewody stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w dniu 28 lutego br. Według marszałka każdy dzień funkcjonowania nieprawnie powołanego Zarządu, prowadzi do pogłębienia chaosu prawnego w WFOŚiGW oraz zagraża beneficjentom funduszu, mieszkańcom, firmom i samorządom zachodniopomorskim. Ogłoszony 28 lutego 2018 r. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Zachodniopomorskiego, które podważało uchwałę Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego z 25 października 2017 r. w sprawie powołania Prezesa oraz Wiceprezesa Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie”. I dalej: „WSA orzekł, iż w kwestionowanej przez Wojewodę uchwale Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nie naruszył przepisów prawa, a wskazanie terminu powołania nowego zarządu jednostki wynikało wprost z przepisów Kodeksu Pracy. Wojewoda powołując się na treść przepisu art. 82a ust. 1 ustawy o samorządzie województwa stwierdza, że kwestionowana przez niego uchwała Zarządu Województwa nie podlega wykonaniu a zarazem – po uprzedniej nieuzasadnionej modyfikacji treści uchwały – dopuszcza do jej wykonania, czyli powołania prezesa i wiceprezesa jednostki w dacie, która nie była zgodna ani z wolą, ani ze wskazaniem poczynionym przez Zarząd Województwa w ramach przysługujących mu kompetencji. W konsekwencji wadliwego aktu Wojewody doszło do obsadzenia stanowisk w sposób niezgodny z prawem. Także niezgodnie z prawem doszło do wygaszenia mandatów dotychczasowych członków zarządu tej jednostki. Każdy kolejny dzień pracy wadliwie wybranego zarządu WFOŚ, to chaos prawny i znaczące ryzyko dla WFOŚiGW w Szczecinie. Niestety, właśnie takie konsekwencje niesie za sobą nieprawne powołanie przez Wojewodę Zachodniopomorskiego nowego zarządu tej samorządowej osoby prawnej”.

W komunikacie zarząd województwa podkreśla, że „jest to stan zagrożenia nie tylko dla samego funduszu, ale i dla jego beneficjentów, mieszkańców Pomorza Zachodniego, firm i samorządów, które w dobrej wierze zawierają umowy obarczone wadą prawną. Zagrożenie to rozciąga się również na osoby powołane przez wojewodę, gdyż pobierają one nieprawnie wynagrodzenia”.

Z biura rzecznika prasowego wojewody zachodniopomorskiego otrzymaliśmy krótki komunikat dotyczący wspomnianego apelu marszałka O. Geblewicza: „W odpowiedzi na apel marszałka województwa Olgierda Geblewicza wojewoda Tomasz Hinc bardzo dziękuje za gratulacje i jednocześnie podkreśla, że wyrok WSA jest nieprawomocny. Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia do wyroku i szczegółowym zapoznaniu się z nim wojewoda będzie rozważał możliwość wniesienia skargi kasacyjnej do NSA”.

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Ja. Ło.
Te śmieszne, fircykowate kołnierzyki, uciekające na boki.
2018-03-07 20:30:31
TP
Ciekawe czy Marszałek przymnie "swoich" ludzi, którzy będą odchodzić z Urzędu Wojewódzkiego, bo nie po drodze im z Prawem i Sprawiedliwością.
2018-03-07 15:23:08
Klasyka
Komuna Paryska 1871 roku: źródłem władzy nie jest prawo, uprzednio rozpatrzone i uchwalone przez parlament, lecz bezpośrednia inicjatywa mas ludowych z dołu i w terenie, bezpośrednie "zagarnięcie" władzy, że użyjemy utartego wyrażenia;
2018-03-07 14:54:00
Do... nieladnie + o Babciach i Dziadkach
A co tym starszym Paniom juz na koniec po-zostalo...przeciez "po-marzyc" chyba jeszcze mozna ?? I tak przy okazji: ulica idzie 2 Dziadkow i ten 1-en mowi do tego 2-go wiesz co, ostatnio sporo wzrok mi sie juz "spieprzyl"...no to ten 2-gi pyta - a po czym tak sadzisz...? A no bo jak kiedys spojrzalem na mloda i ladna dziewczyne, to od razu "to cos" poszlo mi do gory... a teraz "wytrzeszczam i wytrzeszczam" te Swoje stare oczy... i juz NIC ??
2018-03-07 12:14:19
Trójpodziałwladzy.
Tym bardziej nie wierzę PiSkatokomunie. NSA to organ PiSkatokomuny. Konstytucyjny PiStrójpodział wladzy : PiSustawodawcza z wodzem Kaczynskim, PiSwykonawcza z wodzem Kaczyńskim i PiSsadownicza z wodzem Kaczyńskim.
2018-03-07 10:22:46
Miś na Miarę
O! barbie poczuł grunt pod nóżkami i już pohukuje. A jak tam afera melioracyjna?
2018-03-07 10:01:28
Alfred
wojewoda ma prawników nieudaczników więc spoko, powinien pogonić dyrektorkę prawnego na zieloną łączkę
2018-03-07 06:50:45
nieładnie
A taki elegancik, miły, sympatyczny (na zdjęciach), aż starsze panie piszczą zachwytu.
2018-03-07 06:45:34
Kazdy Sobie "rzepke skrobie"
I badz tu Ćzlowieku madry... Kto z tch 3-ch Partnerowa ma faktycznie Racje ??? No to zobaczymy jaka Decyzje podejmie Organ Wyzszy - czyli NSA ? Osobiscie Nie wierze PO-stkomunistom !!
2018-03-07 00:03:51
'
Człowieka poznaje się po klasie, a jeśli jej nie ma - sam sobie wystawia świadectwo.
2018-03-06 23:11:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie