Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Ludzie dla zwierząt. Po pierwsze: Nie zabijaj!

Data publikacji: 19 listopada 2016 r. 14:54
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:21
Ludzie dla zwierząt. Po pierwsze: Nie zabijaj!
Fot. Arleta Nalewajko  

Przeciwko okrucieństwu wobec "naszych braci mniejszych", zabijaniu ich dla ludzkiej próżności, przeciwko rzeźniom cierpienia w sobotę (19 listopada) w Szczecinie protestowali aktywiści Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA! W nieprzypadkowym miejscu, bo przed sklepem Agrofirmy Witkowo (al. Wojska Polskiego), w której rzeźni - jak dowodzą zdjęcia i nagrania filmowe - dochodziło do nadużyć: przemocy wobec świń i krów oraz nieprawidłowości związanych z ich transportem.

Tłem dla protestu był ryk zwierząt prowadzonych na rzeź. Nagrany podczas śledztwa, jakie aktywiści BASTA! prowadzili od lutego do sierpnia 2016 roku w rzeźni Witkowa, dokumentując wszystkie przypadki okrucieństwa: kopanie i bicie zwierząt we wrażliwe miejsca, uderzanie ich młotkami i kolcową tatuownicą, używanie poganiacza elektrycznego w niedozwolony sposób, a też prowadzenie na rzeź zwierząt rannych i z kontuzjami nóg, dopuszczanie do tratowania osłabionych i leżących świń.

- Ludzie nie mają pojęcia tego, jakim cierpieniem jest okupiona ich próżność. Jesteśmy tu, aby im to uświadomić - mówił Adam, jeden z protestujących aktywistów BASTA! - Nie wolno zabijać, także zwierząt, dla mięsa i skór. Naprawdę, współcześnie nie ma takiej konieczności. Wystarczy zmienić styl życia, przejść na weganizm.

Prawdę o potwornych realiach rzeźni - nie tylko tej w Witkowie - przechodnie mogli zobaczyć na zdjęciach, jakie protestujący trzymali w rękach. Nie wszyscy mieli odwagę patrzeć na zatrzymane w kadrze obrazy zwierząt okładanych młotkami po głowach, upadających w ostatniej swej drodze, tratowanych.

- Koszmar! Nie ma usprawiedliwienia dla takiego okrucieństwa - komentowała Barbara Kosmalska, przechodząca obok protestujących. - Odpowiedzialni za takie czyny powinni trafić do więzienia. Skoro za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami domowymi grozi grzywna i trzy lata więzienia, to dlaczego kopanie i bicie do krwi rurami zwierząt gospodarskich miałoby pozostać bezkarne?!

Protestujący przekonywali przechodniów do zmiany stylu życia i diety.

- Po pierwsze, dlatego że wszyscy powinni mieć prawo do życia bez bólu, cierpienia, prawo do szczęścia. Także zwierzęta. Skoro nie są przedmiotami, a istotami czującymi, jak my. Tym bardziej, że nie ma potrzeby ich zabijania ani dla skór, ani nawet dla mięsa - komentował Łukasz Musiał, jeden z liderów BASTA! - Po drugie: dieta bezmięsna jest dla współczesnego człowieka bardziej naturalna i zdrowa, a też pozytywnie wpływa na kondycję społeczeństwa. Po trzecie: zmiana diety na wegańską oznacza wyeliminowanie zagrożenia skażenia ziemi, wód i powietrza wokół ferm futrzarskich oraz przemysłowej hodowli bydła i trzody chlewnej. Eliminuje uciążliwość, jaką jest takie sąsiedztwo dla ludzi mieszkających w rejonie takich zwierzęcych obozów zagłady. To lokalnie, a globalnie: mamy realny wpływ na emisję gazów cieplarnianych powstających w trakcie przemysłowej hodowli zwierząt, na ograniczenie zagrożenia dla środowiska, na zużycie wody, wreszcie także na powstrzymanie wycinania lasów deszczowych.

Postępowanie prokuratury w sprawie nieprawidłowości ujawnionych w rzeźni Agrofirmy Witkowo nadal trwa. Co ciekawe, do tej pory w charakterze świadka nie został przesłuchany żaden z autorów doniesienia, czyli aktywistów BASTA!
(an)
Fot. Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@sid
2016-11-21 14:24:33
Nienarodzony zarodek to żywa istota ludzka. Polecam się dokształcić, bo w XXI wieku taka ignorancja szokuje.
Pytania do wegan
2016-11-21 07:25:28
Pewna samodzielna, silna, niezależna weganka miała kota, z którego chciała zrobić weganina. Ledwo biedaka odratowali po tych próbach. Czy wy weganie macie psy i koty? Znęcacie się nad nimi karmiąc je wyłącznie trawą i warzywami, czy karmą z mięsem i akceptujecie znęcanie się nad świnkami, krówkami itd żeby wasz pupil był zdrowy? A jak tam wasze skórzane paski, plecaczki, torebki, buty, portfele i rękawiczki?
sid
2016-11-20 16:15:53
Niestety obecna władza woli zajmować się nienarodzonymi zarodkami niż żywymi zwierzętami.
olo
2016-11-20 14:54:33
piją wodę czyli domek dla rybek!!! Barbarzyńcy!
rst
2016-11-20 00:56:33
Osobiście uważam że jeśli ktoś chce jeść mięso to niech sam zabije zwierze którego mięśnie potem spożyje (skoro tak bardzo pragniecie to jeść to zobaczcie z czym się to wiąże - gwarantuje że 90 % społeczeństwa będzie wówczas vege )
Krzysio
2016-11-20 00:42:17
"dieta bezmięsna jest dla współczesnego człowieka bardziej naturalna i zdrowa" - WIĘKSZEGO KRETYNIZMU NIE WYMYŚLIŁBY NAWET BAREJA.
Pytam...?
2016-11-19 22:13:49
A czy Ci na zdjeciu... nie protestowali rowniez wczesniej jako "czarni demonstranci" czyli Ci... ktorzy byli za tym, by aborcja PO-zostala i zabijano dzieci juz "za wczasu" !!
Jakób
2016-11-19 22:13:25
Jacyś mizerni ci działacze, chyba od dzieciństwa na roślinkach. A naukowcy przestrzegają, że można później nie jeść mięska, ale niemowlaków nie wolno pozbawiać białka zwierzęcego. Tak stworzony jest organizm drapieżnika, jakim jest człowiek. Ci "bastanie" kierują się fałszywymi przesłankami: "zmiana diety na wegańską oznacza wyeliminowanie zagrożenia skażenia ziemi, wód i powietrza". Fałsz: żeby zwiększyć produkcję roślinek, trzeba będzie zwiększyć nawożenie gleby, a to oznacza większe skażenie ziemi i wód. Weganie nie jedzą nawet miodku, a kto go produkuje? Pszczółki bez opieki człowieka zdziczeją i będzie ich znacznie mniej. Rola pszczół w zapylaniu roślin jest nieoceniona. Gdy zabraknie pszczół, zabraknie większości potraw roślinnych. Nie wiem, czy ci młodzi działacze tak działają sami z siebie czy ktoś nimi steruje mając na celu własne interesy. Młodzież często bywa wykorzystywana przez cynicznych graczy. A tak na marginesie: nieraz warto się zastanowić, zanim stanie się na jakimś tle. "CIELĘCINA" - można rozumieć to tak jakoś dwojako...
Antykurzaj
2016-11-19 17:53:09
Weźcie się za hodowlę drobiu , bo tego Polacy najwięcej konsumują . Kurczaka z fermy polskiej oprócz chowu wolnowybiegowego- zagrodowego najlepiej nie kupować !! To wręcz szkodliwe dla zdrowia ludzi : karmione i hodowane od pisklęcia przez 36-38 dni do wagi 2,6 kg, karmione paszą GMO z antybiotykami ( bo w hali jest ich 60-80 tys. po 16-18 sztuk na metrze kwadratowym bez światła dziennego( taka polska norma), bo hodowca nie pozwoli , aby zachorowały) , a że człowiek zjada "białe mięsko" i później antybiotyki słabo działają to kogo to obchodzi ??Normalnie karmiony zbożem i roślinną karmą wiejski kurczak musi rosnąć i biegać ok.150 dni do 2kg wagi)Na farmie: Od zbyt szybkiego przyrostu masy ciała pęka im skóra , a przez ostatnie 10-12 dni siedzą i żrą , bo nie mają siły wstać na nogi ( stąd takie krótkie) , bo kości nie nadążają przyrastać wraz z mięśniami !! Budzone są nocą sztucznym światłem , aby "myślały" ,że to dzień i żarły .....PRAWDZIWA POLSKA ZDROWA ŻYWNOŚĆ :)) A na końcu gdzie wszyscy już zarobili kasę 1kg tego „zdrowego przysmaku na tacce” kosztuje 4,89 zł!! Więc pytam czy to może być zdrowe??? Gdyby ktoś uświadomił konsumentów co jedzą kupując kurczaka na tacce …gwarantuję, że nikt by brojlera więcej nie kupił !!!! P.S. O smrodzie z farmy i uciążliwościach dla okolicznych mieszkańców nie wspominając OTO POLSKA WŁAŚNIE……
Pomyślcie co zrobić z plagą kormoranów i srok !
2016-11-19 17:27:04
Jeden kormoran zjada dziennie 400 - 500g ryb, w okresie lęgowym ponad 800 !! Kormoranów na Zalewie, Jez. Dąbskim, Międzyodrzu są TYSIĄCE. Policzcie ILE TON RYB DZIENNIE ZJADAJĄ !!!.W mieście plaga srok zredukowała (zabiła, zjadła) minimum 80% drobnych ptaków śpiewających.
Ja
2016-11-19 17:17:46
Gargamel to nie jest cool. To jest dla dobra zwierząt, ale ty tego nie zrozumiesz.
Bozena...
2016-11-19 16:56:24
Dobra robota basta! Kto by chial jesc trupy...
gość
2016-11-19 16:31:04
Golonka z piwem i BASTA
Gargamel
2016-11-19 15:39:31
Najlepiej żeby wszyscy trawę wpierdzielali, bo to takie cool. Mięso, zwłaszcza dobrze doprawione, jest pyszne. Krwiste steki, pieczone kurczaki, golonka.... polecam aktywistom z basty spróbować, a nuż się nawrócą

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA