Czwartek 11 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Będzie śledztwo w sprawie maltretowania zwierząt

Data publikacji: 2016-10-05 14:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:17
Będzie śledztwo w sprawie maltretowania zwierząt
 

Policja, prokuratura oraz inspektorzy weterynarii wyjaśniają, czy w ubojni Spółdzielczej Agrofirmy Witkowo doszło do znęcania się nad zwierzętami. – Przedstawione na filmie sytuacje nie powinny się zdarzyć, są naganne – podkreśla Janina Januszewska, stargardzki powiatowy lekarz weterynarii.

Aktywiści Inicjatywy na Rzecz Zwierząt Basta! oraz Fundacji Viva! dokumentowali od lutego do sierpnia br. rozładunek zwierząt z ciężarówek przez pracowników rzeźni Agrofirmy Witkowo. Na licznych nagraniach utrwalono okrucieństwo i przemoc, jakich doświadczyły zwierzęta (świnie i krowy) oraz nieprawidłowości związane z transportem zwierząt. Na nagraniach widać, jak zwierzęta są bite po głowie młotkiem, pałką i tatuownicą kolcową. Kamery zarejestrowały wprowadzanie do rzeźni rannych zwierząt. Widać jak słabsze zwierzęta są tratowane przez inne. 

Sprawę wyjaśnia policja.

– Policjanci ustalili, że prawdopodobnie dochodzi tam do znęcania się nad trzodą chlewną i bydłem – podkreśla podkom. Łukasz Famulski ze stargardzkiej KPP. – Dlatego o sprawie poinformowano od razu powiatowego inspektora weterynarii. Rozpoczęto także śledztwo oraz przeprowadzono wiele czynności procesowych, które pomogą wyjaśnić dokładnie wszystkie okoliczności tych zdarzeń. Przesłuchano już kluczowego dla sprawy świadka oraz zapoznano się z materiałem dowodowym w postaci nagrań video.

Stargardzki powiatowy lekarz weterynarii Janina Januszewska przyznaje, że bardzo zaskoczyła ją treść nagrań opublikowanych przez ekologów.

– Przez wiele lat takiej sytuacji w tym przedsiębiorstwie nikt nie zauważył – twierdzi Janina Januszewska, dodając, że zakład był regularnie kontrolowany. – Zakład zawsze spełniał wszystkie wymogi i wypełniał wszystkie polecenia. Nigdy nie było żadnych problemów ani zaniedbań. Ale rozpoczęliśmy postępowanie wyjaśniające i podjęliśmy konieczne działania, jeszcze zanim opublikowano nagrania, aby wdrożyć program naprawczy. Teraz tylko na bieżąco monitorujemy, czy procedury są przestrzegane. Przedstawione na filmie sytuacje nie powinny się zdarzyć, są naganne i trzeba je wyeliminować. 

Postępowanie w tej sprawie prowadzą również miejscowi prokuratorzy. Niebawem przesłuchiwani będą kolejni świadkowie. ©℗

(gra)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

M.Dem.
2016-10-06 07:57:00
Bestialstwo wobec zwierząt (uprzednio unieruchomionych) napewno jest osłaniane od góry zarządzeniowej społecznościami (państwa, miasta, etc). Choćby udawaniem, że się nic nie widzi, nie słyszy. Nie słyszy się krzykow zwierząt mordowanych zwierząt w domach, nie widzi się zwierząt prowadzanych na igrzyska zbrodni na zwierzetach na cmentarzach, nie widzi sie zdjetych tablic na bramach cmentarnych zakazujacych wprowadzania psow (wbrew regulaminom), kamery schroniskowe i cmentarne nie widza bestialskiej akcji wobec zwierzat, etc. POGODA DLA ZWYRODNIALEGO TLUMU, CIAGLE I DO NADAL. DLACZEGO BESTIALSTWO CIĄGLE I DO NADAL, NIE MA NAZWISK, TWARZY, OCENY OSOBOWOSCI I STOPNIA ZAGROZENIA SPOŁECZENSTWA ZE STRONY OSOBOWOSCI Z TAKIMI BESTIALSKIMI UPODOBANIAMI, DO JAWNEJ WIEDZY? To nie zwierzęta, broniące się przed potwornoscia człowieka, są naszym zagrożeniem. Naszym największym zagrożeniem są zwyrodnialcy w roli bohaterów. Mirosława Demianiec
janio
2016-10-05 21:58:17
W "uwadze' wypowiadał się weterynarz( nie nazwę go lekarzem0 z Goleniowa- M. Sypień, który nie widział nic zdrożnego w zachowaniu pracowników. Bo jak taki ktoś ma widziec cokolwiek, skoro sam jest mysliwym i robi prawie to samo. Dla niego obdzieranie jelenia zywcem ze skóry, to nic zdrożnego.Tak stwierdził w rozmowie ze mną.
jajo
2016-10-05 18:25:59
Czas na bojkot tej pseudo firmy.
hmmmmmmmm...ehhh
2016-10-05 17:06:14
nalezy sie zastanowic, czy ci ludzie, ktorzy zabijaja te zwierzeta, sa psychicznie zdrowi na umysle, bo ja nie sądze.Nornmalny czlowiek nie zrobilby nawet zamachu na to , by zobaczyc krew, padajace stworzenie, bol i cierpienie, nie mowiac o zadawaniu cierpienia za zycia, kopania, razenia pradem, przerazenia i deptania zwierzat, niewiedzacych co sie dzieje. Najgorsze ze moze maja rodziny, dzieci, zony, glaszcza je po glowach, a moze mowia gdzie i jak pracuja? ja na miejscu takiej baby balabym sie ze mnie tez kiedys zabije. Tylko faceci tak potrafia, wypadki, zabijanie, wiekszosc na drogach tez, opuszczanie rodzin, zabijanie zwierzat, Szacunek dla tych, ktorzy sa normalnymi facetami, ale niestety wiekszosc z nich to brutale, zal, jcy wyrosną im synowie, a dzis niestety psycholi multum, wystarczy wlaczyc w dowolnym momencie tv. Zal tych zwierzakow, ja nie jem miesa, nie kupuje skorzanych rzeczy, nie kupuje futer, dla swej proznosci. podniecajacym sie reklamami soczystej karkoweczki, pomyslcie ze za nia kryje sie cierpienie tych biednych zwierzat, albo to zmiencie, Wejdzcie na strone Otwarte Klatki, zacznijcie zmieniac swoje zycie
pyton
2016-10-05 15:45:23
Widać, że to nie ludzie, to potwory:(
Agro
2016-10-05 15:22:11
Skoro ktoś śmie twierdzić, że nie doszło do żadnego znęcania nad zwierzętami (widocznego na filmie), to widocznie ta firma ma takie zachowanie wpisane w zasady obchodzenia się ze zwierzętami i takie są wewnętrzne procedury.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA