Poniedziałek, 27 maja 2024 r. 
REKLAMA

Protest: przeciwko rzeźni bólu, strachu, cierpienia

Data publikacji: 18 listopada 2016 r. 23:14
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:21
Protest: przeciwko rzeźni bólu, strachu, cierpienia
Fot. Basta  

Przed sklepem Agrofirmy Witkowo znów usłyszymy porażające odgłosy zwierząt rażonych prądem, a kopniakami i biciem prowadzonych na rzeź. To za sprawą szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt Basta!, której aktywiści już w sobotę (19 listopada), w samo południe, zorganizują demonstrację, do udziału w której zapraszają wszystkich nieobojętnych na los zwierząt.

Protest odbędzie się przed sklepem mięsnym przy al. Wojska Polskiego 21 (vis-a-vis dawnej „Lucynki i Paulinki"). Miejsce nieprzypadkowe, bowiem placówka należy do Agrofirmy Witkowo, w której rzeźni aktywiści prozwierzęcych organizacji, podczas trwającego pół roku dochodzenia, ujawnili - jak dowodzą zdjęcia i materiały filmowe - szereg przypadków znęcania się nad zwierzętami przy rozładunku krów i świń oraz nieprawidłowości związane z ich transportem.

- Ludzie nie widzą prawdziwego obrazu rzeźni, gdzie zwierzęta są uderzane młotkiem, pałkami i kolcową tatuownicą, bite i kopane we wrażliwe części ciała. Jak pracownicy rzeźni używają w niedozwolony sposób elektrycznego poganiacza. Jak dopuszczają do tratowania najsłabszych, z kontuzjami nóg i leżących. Jak dla mięsa są zabijane zwierzęta chore i poranione - mówi Łukasz Musiał, lider szczecińskiej Basty! - Natomiast to wszystko lutego do sierpnia bieżącego roku udokumentowali nasi aktywiści, obserwując rozładunek zwierząt z ciężarówek na terenie rzeźni w Witkowie. Zebrane materiały ukazują okrucieństwo i przemoc pracowników wobec świń i krów oraz nieprawidłowości związane z transportem zwierząt.

Prokuratura analizuje doniesienia o podejrzeniu złamania ustawy o ochronie zwierząt w Agrofirmie Witkowo. Jednak nie tylko ten aspekt działania tej firmy budzi sprzeciw obrońców praw zwierząt

- Spółdzielnia Witkowo prowadzi również hodowlę norki amerykańskiej na futra - wyjaśniają aktywiści Basta! - Norki, które są bardzo aktywnymi, wymagającymi dużej przestrzeni i ruchu zwierzętami, spędzają całe swoje życie w ciasnych drucianych klatkach, traktowane jak przedmioty, a po wielu miesiącach cierpienia zabijane są w okrutny sposób w komorach gazowych. Opublikowaliśmy nagrania z województwa zachodniopomorskiego, pokazujące jak wygląda taka hodowla i jak traktowane są zwierzęta na takich fermach.

Dlatego podczas sobotniego protestu aktywiści Inicjatywy na Rzecz Zwierząt Basta! oraz Vivy! będą zachęcali szczecinian do zmiany diety i stylu życia na minimalizujący cierpienie zwierząt, czyli do przejścia na weganizm. Co oznacza: rezygnację z futer i odzieży skórzanej, odrzucenie kosmetyków zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego i testowanych na zwierzętach, przyłączenie się do bojkotu cyrków ze zwierzętami i ogrodów zoologicznych, jak również innych form wykorzystywania „naszych braci mniejszych", a przede wszystkim - dietę na bazie roślinnej.
(an)

Fot. Basta, Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do Ola
2016-11-20 10:53:03
Bo ludzie są silnie chronieni przez Kodeks Karny, a zwierzęta już niekoniecznie.
Ola
2016-11-19 22:41:48
To jest chore. Dlaczego nie bronią ludzi? Tych najmniejszych?
Jakób
2016-11-19 15:17:25
Żeby nie ogrody zoologiczne, to gatunki niektórych zwierząt już dawno by wyginęły. Oczywiście, należy potępiać okrucieństwo wobec zwierząt w każdej postaci, ale nikt mi nie zabroni zjeść kawałka szynki czy kurzego udka. Nikt mi nie będzie narzucał stylu swojego życia. Lobby producentów żywności wegańskiej znalazło swoich propagatorów, a co z wegetarianizmem? Też jest "be"?
Antyaktywista
2016-11-19 13:46:13
Większość tych aktywistów siedzi w internecie szukając tanich sensacji, żeby zaistnieć w mediach. Założe się że te osoby nie pracowały nigdy i nie pracują fizycznie. Wiec co mogą wiedzieć na temat pracy w rzezni.Zwłaszcza kiedy samemu przywozi się zwierzęta na ubuj do firm mięsnych.Każdego zwierzaka szkoda ,ale jak można je zaciągnąć samemu na ubój...wysłać zaproszenie.Pamiętajcie że kaźdemu można przykleić łatkę. Ktoś mądry kiedyś powiedział: ''nie oceniaj bliźniego póki nie przejdziesz jego drogi życia"
PRAWDA
2016-11-19 12:57:07
to do was miesożercy ,katolicy,ateiści,muzułmanie,buddyści i ci co w BOGA nie wierzą Izajasz: "Kto zarzyna na ofiarę wołu i jednocześnie jest mordercą ludzi, kto ofiaruje owce i jednocześnie łamie kark psu, kto składa ofiarę z pokarmów i jednocześnie rozlewa krew świni,...ci obrali sobie swoje drogi i ich dusza ma upodobanie w ohydach. (...)co jest złe w moich oczach, i wybrali to, czego Ja nie lubię". Izajasz 66, 3-4 "Co mi po mnóstwie waszych krwawych ofiar? - mówi Pan.... Któż tego żądał od was, abyście wydeptywali moje dziedzińce? ... A gdy wyciągacie swoje ręce, zakrywam moje oczy przed wami i choćbyście pomnożyli wasze modlitwy, nie wysłucham was, bo na waszych rękach pełno krwi. ..." Izajasz 1, 11-13, 15-17 Habakuk "Spadnie na ciebie ludu,zbrodnia przeciwko lasom Libanu, obciąży cię zagłada dzikich zwierząt". Habakuk 2, 17 Jeremiasz "Na cóż mi kadzidło, które pochodzi z Saby, i kosztowne korzenie z dalekiej ziemi? Wasze całopalenia nie podobają mi się, a wasze krwawe ofiary nie są mi miłe". Jeremiasz 7, 22-23 "Lubią ofiary rzeźne i chętnie je składają, także mięso, i chętnie je jedzą, lecz Pan nie ma w tym upodobania". Ozeasz 8, 13 Psalm: "Mój bowiem jest wszelki zwierz leśny i tysiące zwierząt na górach. Znam wszelkie ptactwo na niebie i moje jest to, co porusza się na polach. Gdybym łaknął, nie mówiłbym ci o tym, bo mój jest świat i to, co go napełnia. Czyż jadam mięso byków albo piję krew kozłów? Ofiaruj Bogu dziękczynienie i spełnij swoje śluby dane Najwyższemu! I wzywaj mnie w dniu niedoli, wybawię cię, a ty mnie uwielbisz". Psalm 50, 10-15 Przysłowie "Nie bywaj wśród upijających się winem lub objadających się mięsem, gdyż pijak i hulaka ubożeją, a ospali chodzą w łachmanach". Księga Przysłów (Przypowieści Salomona) 23, 20-21
Tez myslaca
2016-11-19 10:18:35
Zabijanie nie tylko dla miesa. Wyglad usmierconych zwierzat pokazuje sposob usmiercenia. A ten dowodzi istnienia zabijania z upodobania, nie z obronnosci, nie dla miesa. Bo zabijanie dla celow "normalnych" przemyslowych musi miec formy zatwierdzone -połączone z humanitaryzmem obcym dla upodobań. Dobrze, że są te protesty. Że młodzież i dzieci nie zaakceptują dzisiejszej codzienności w postępowaniu ze zwierzętami. Te dzieci i ta młodzież tworzą szansę czegoś dobrego w rozwoju społecznym. Ich postawa nie jest fobia w rozumieniu medycznym. Coś niezdrowego jest natomiast w akceptacji społecznej dla upodobań, przeciwko którym protestuje ta młodzież.
Basta
2016-11-19 09:38:18
A co ma sklep do tego.niech jadą pod siedzibę główną!
Bartek
2016-11-19 09:35:23
Moze poganianie krowy mlotkiem jest przesada, moze sa jakies mniej bolesne metody. Tylko ci wszyscy aktywisci wcale nie robia tego dla dobra zwierzat bo nie szukaja rozwiazan i mediacji np z wspomniana agrofirma, oni chca nam narzucic swoja weganska czy tez wegetarianska filzoofie, ktora stoji w sprzecznosci ze zdrowym rozsadkiem. Skarjnym przykladem jest pewien klasztor budyjski w ktorym tygrysy karmi sie taka dieta co powodujd, ze nie dozywaja nawet polowy tego co na wolnosci. Chodza takie biedne chudziny. Czlowiek moze jako tako funkcjonowac bez miesa ale bez ryb juz sie nie da. Taka dieta nie sluzy azczegolnie dzieciom, osobom starszym, kobietom w ciazy, osoba pracyjacym fizycznie, czyzby aktywisci w imie lewackich ideologi pragneli ich likwidacji?
Gość
2016-11-19 08:00:03
Dzięki wielkie,że jesteście!!!
Myślący
2016-11-19 00:08:30
No to w ostatnim akapicie mamy odpowiedź ideologiczną skąd ta troska. W brudnej wodzie Odry i Wisły ryby teź zapewne cierpią ale to ,,obrońców - wegan'' nie interesuje (jakoś brak protestów przeciwko zanieczyszczeniu rzek) tu nie ma kto ,,opłacić milczenia''. Zielony fałsz i obłuda.
Gargamel
2016-11-18 23:50:47
mmmm mięsko, takie dobre, MNIAM!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA