Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Kradną nawet tam, gdzie inni pomagają. Smutna historia z Galerii Szpargałek

Data publikacji: 2019-11-09 12:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-11 11:07
Kradną nawet tam, gdzie inni pomagają. Smutna historia z Galerii Szpargałek
 

Przez pewien czas maska wenecka służyła jako dekoracja Ekoportu przy ulicy Arkońskiej. Później miała trafić do nowych właścicieli, jak wiele innych przedmiotów z Galerii Szpargałek. A pozyskane w ten sposób pieniądze - do potrzebujących organizacji wspierających m.in. osoby niepełnosprawne i schorowane.

Historia przedmiotów, które trafiają do Szpargałka zawsze owiana jest pewną mgłą tajemnicy - opowiada Andrzej Kus, rzecznik ZUK. - Mieszkańcy, którzy przywożą niepotrzebne im przedmioty, nie informują pracowników o ich przeszłości. Czasami jedynie zdradzą, że zalegały latami w piwnicach, albo pochodzą z nowo kupionych mieszkań, w których pozostawili je dawni właściciele. O masce weneckiej i obrazie wiadomo było tylko tyle, że poprzedni właściciel już ich nie potrzebował. Przywiózł je do Ekoportu jako odpad. Stąd trafiły do Szpargałka jako jedne z tysięcy przedmiotów zgromadzonych w tej Galerii.

Dalsza historia powinna być szlachetna.

- Trafić miały do nowych właścicieli w zamian za drobne kwoty przekazane na pomoc dla organizacji pożytku publicznego - wyjaśnia rzecznik. - To niestety nie udało się do końca. Zawiedli ludzie. Maska i obraz (także wystawiony jako ozdoba) zostały skradzione. Jedyne co zostało, to ramka po drugiej z tych rzeczy, teraz bezwartościowa. Stała się jednocześnie odpadem, który pojedzie do utylizacji. Przykro nam, że coś, co miało stanowić przyjemną formę spędzenia czasu, jaką jest poszukiwanie “skarbów” w naszej galerii, przerodziło się w okazję do kradzieży. 

To kradzież szczególnie wstrętna. 

- Może ten złodziej ukradł komuś godzinę rehabilitacji, może część wózka inwalidzkiego, a może razem z maską zabrał komuś coś, na co ten długo czekał - podkreśla Andrzej Kus.

Na szczęście większość odwiedzających Galerię Szpargałek wspiera potrzebujących. Po raz kolejny otworzy się ona w najbliższą środę o godzinie 11. Znowu będzie można szukać unikatowych przedmiotów i zabrać je do domu, wpłacając symboliczną sumę na cele charytatywne, między innymi na hospicja czy na konto chorych na nowotwory dzieci. Dzięki tej Galerii udało się już przekazać potrzebującym ponad 117 tysięcy złotych.

(ip)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

re: Miś
2019-11-11 10:43:38
Teraz śmieci to najcenniejszy towar, jeszcze o tym nie wiesz?
a może
2019-11-09 17:41:43
a może ta maska i obraz były warte dużo więcej?
Miś
2019-11-09 14:55:02
Ukraść komuś śmieci... Robi wrażenie i wiele mówi o społeczeństwie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ