poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > (Bez)wystrzałowy sylwester

(Bez)wystrzałowy sylwester

(Bez)wystrzałowy sylwester
Data publikacji: 2018-12-09 22:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Wywietleń: 747 365044

To ma być kampania społeczna o negatywnym wpływie fajerwerków na zwierzęta i środowisko. Firmowana przez Społeczną Straż Ochrony Zieleni Szczecina, a finansowana ze zbiórki prowadzonej za pośrednictwem internetowej platformy zrzutka.pl. Każdy może w niej wziąć udział - każdy może pomóc.

Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina to inicjatywa mieszkańców, sprzeciwiających się obecnemu stylowi zarządzania miejską przyrodą. Głównie ogromnej skali wycinki drzew, szczególnie w okresie lęgowym ptactwa. Także urządzaniu skwerów oraz parków niejako pod linijkę, betonem, czego konsekwencją jest „pozbawianie naturalności" szczecińskiej zieleni.

Funkcjonuje jako grupa społecznego nacisku od wiosny bieżącego roku. Do tej pory organizowała głównie protesty, skutecznie powstrzymując usuwanie drzew z al. Papieża Jana II oraz skweru im. Telesfora Badenki, ale też ponosząc porażki - jak np. w przypadku Syrenich Stawów czy szpitala na Pomorzanach. Społecznicy również pikietowali przed magistratem oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, wystosowali apel do prezydenta miasta - żądając zaprzestania „barbarzyńskiego traktowania przyrody i zieleni w Szczecinie".

Teraz grupa aktywistów Społecznej Straży zamierza przeprowadzić kampanię społeczną pn. „Bez-wystrzałowy Sylwester". Nie tylko w internecie, ale również w przestrzeni miasta: za pośrednictwem plakatów i ulotek. Właśnie na ten cel - czyli edukację nt. negatywnego wpływu fajerwerków na zwierzęta i środowisko - potrzebuje funduszy.

- Zbliża się hucznie obchodzony i szczęśliwy moment w roku - sylwester. Czy jest on jednak rzeczywiście szczęśliwy dla wszystkich? Śmiertelnie przerażone zwierzęta domowe, zdezorientowane ptaki, odpady, hałas, zanieczyszczenia. To smutna strona tak lubianych fajerwerków. Kilka minut radości dla naszych oczu innych może kosztować ogromny stres, a nawet życie! A nas samych - zdrowie, bo pogarszamy i tak nie najlepszą już jakość środowiska, a do tego dochodzą liczne wypadki - zranienia, oparzenia, czasem utrata kończyn lub wzroku. Nie pomijajmy innych kosztów: to stracone pieniądze, bezpowrotnie wystrzelone w powietrze przekonują aktywiście Społecznej Straży. - O tym chcemy mówić, przedstawiając tę drugą stronę fajerwerków. Wierzymy, że za szkodliwymi działaniami nie zawsze stoi zła wola. Czasami jest to zwyczajny brak wiedzy i świadomości.

Na realizację kampanii pn. „Bez-wystrzałowy Sylwester" potrzeba 2,5 tysiąca złotych. Do tej pory na koncie zbiórki jest 369 złotych.

- Im więcej pieniędzy uda nam się zebrać, tym więcej materiałów wydrukujemy, a zatem dotrzemy do większej liczby mieszkańców. Także jesteś przeciwny chwilowej rozrywce o takich konsekwencjach? Mów o tym z nami! - przekonują aktywiście Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina, zachęcając do wsparcia zbiórki.

A. NALEWAJKO

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: Grupa aktywistów Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina zamierza przeprowadzić kampanię społeczną pn. „Bez-wystrzałowy Sylwester". Chce z nią - przedstawiając negatywny wpływ fajerwerków na zwierzęta i środowisko - zaistnieć w przestrzeni miejskiej. Zbiera środki na druk ulotek i plakatów.

 

(Bez)wystrzałowy sylwester

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie