sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Smog skraca życie

Smog skraca życie [FILM]

Smog skraca życie
Data publikacji: 2017-11-20 07:28
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-07 21:48
Wywietleń: 1138 301758

Smog to jeden z największych problemów ekologicznych i zdrowotnych w Polsce. Aż 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza to polskie miasta. Pod względem zanieczyszczenia pyłami PM2,5 plasujemy się na drugiej pozycji.

– Badania naukowe i dane epidemiologiczne wskazują, że przebywanie w środowisku o zwiększonym poziomie zanieczyszczeń powietrza może istotnie wpływać na rozwój wielu groźnych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Szczególnie narażone są dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Jako społeczeństwo nie postrzegamy jednak smogu jako problemu realnie przekładającego się na nasze życie i zdrowie. Tymczasem liczba zgonów z powodu ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest około dziesięć razy wyższa niż liczba zgonów w wyniku wypadków drogowych – komentuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, lekarz, badacz wpływu smogu na zdrowie.

Statystyki dotyczące jakości powietrza w Polsce są alarmujące. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w kategorii zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i rakotwórczym benzo(a)pirenem, Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie. Pod względem zanieczyszczenia pyłami PM2,5 plasujemy się na drugiej pozycji. Normy zanieczyszczeń wyznaczone przez WHO w naszym kraju są przekraczane nawet dziesięciokrotnie. Ma to poważne konsekwencje dla zdrowia.

Żródło: Newsrm.tv

Komentarze

Stanisław
Smog jest toksyczny i powoduje wiele chorób. Władze Szczecina i innych miejscowości powinny zwiększyć inwestycje proekologiczne. Czytałem artykuł o Wiedniu gdzie smog udało się bardzo ograniczyć dzięki podłączeniu domów do miejskiej sieci ogrzewania a nie palenie zanieczyszczonym węglem i śmieciami. Trzeba zahamować wycinkę drzew i zwiększyć ich liczbę w miastach. Prosimy o ratowanie naszego zdrowia i zapobieganie smogowi!
2017-12-07 21:35:36
Kamil
Tak z pewnością. Moja Babcia żyła w latach w których były tylko(!) piece i kuchnie węglowe a zmarła w wieku 80 lat. Jej matka w wieku 101 lat! Moja Mama w wieku 69 lat. Jasne, jasne. Smog skraca życie. Dzisiejszym słabym "amebom".
2017-11-20 12:13:43
Syrenki, Trabanty, Wolgi i... "Sporty czy Giewonty"
Nie ma to jak za Komuny, gdzie z roznych po-wodow... nie wielu doczekalo nawet 65 lat czyli Emerytury ! Wtedy to ZUS "zbijal Kasse" i gdzie sa teraz te Pieniedze...??
2017-11-20 12:10:52
123
Najwiekszym problemem są smierdziele tytoniowe i ich papierosy ktore zabiaja osoby biernie palace a oni zyja wiele lat zanim rak ich dopadnie a powinni bardzo krotko ,ZAKAZ PALENIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH I DELEGALIZACJA PAPIEROSOW, to jedyne wyjscie
2017-11-20 09:57:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy