Sobota 01 października 2022r. 
REKLAMA

Krok do czystego powietrza, to koszt dla Polski

Data publikacji: 2017-08-01 15:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 19:02
Krok do czystego powietrza, to koszt dla Polski
 

Komisja Europejska przyjęła akt wykonawczy ws. nowych standardów zaostrzających normy emisji dla przemysłu, w tym dla elektrowni węglowych. To kolejny krok ograniczający zanieczyszczenie powietrza, ale też spore wyzwanie dla polskiej energetyki.

Nowe przepisy dotyczą tzw. dużych obiektów spalania, czyli na przykład elektrowni czy elektrociepłowni, które odpowiadają za około jedną trzecią przemysłowych zanieczyszczeń powietrza w UE.

Z komunikatu Komisji Europejskiej wynika, że wszystkie instalacje, których dotyczą te przepisy, a jest ich w UE około 3,5 tys., będą miały cztery lata na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Do połowy 2021 roku elektrownie i duże ciepłownie muszą dostosować swoje emisje do wymagań BAT (ang. Best Available Technology – Najlepsze dostępne technologie). Normy te mają być podstawą, na jakiej odpowiednie organy ochrony środowiska wydawać będą pozwolenia dla przedsiębiorstw.

Tym razem nie chodzi o emisje dwutlenku węgla, lecz o takie gazy jak SO2 (dwutlenek siarki), NOx (tlenki azotu) oraz pył. Dopuszczalnymi poziomami emisji objęte zostały także dodatkowe substancje, takie jak Hg (rtęć), HCl (chlorowodór), HF (fluorowodór) i NH3 (amoniak).

Dla polskiego przemysłu, elektrowni węglowych oraz z tzw. dużych obiektów wysokiej emisji spalania nowe rozwiązania oznaczają konieczność ograniczenia emisji i kolejne wydatki.

- Dostosowanie się do nowych przepisów emisyjnych może kosztować polskie przedsiębiorstwa około 10 mld zł - mówił jeszcze w kwietniu Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Komisja Europejska zwraca uwagę, że duże elektrownie, w których dochodzi do spalania, to główne źródło zanieczyszczenia powietrza. Przyczynia się ono do ponad 400 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.

Ekolodzy podkreślają, że w Polsce przekroczenie standardów jakości powietrza występuje na znacznym terenie, a zwłaszcza na obszarze wysoko zindustrializowanym, np. na Śląsku. W dużym stopniu pokrywa się ono z lokalizacją bloków węglowych. Energetyka węglowa jest trzecim największym źródłem emisji pyłów do powietrza w Polsce.

Wprawdzie dostosowanie dużych zakładów do wymogów BAT wymusi ich modernizację, ale rząd obawia się, że realizacja tego zadania w krótkim, 4-letnim okresie może zagrażać bezpieczeństwu dostaw energii elektrycznej w Polsce.

(pap)

Fot. Robert STACHNIK (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

:)
2017-08-02 22:03:02
@stop eko bandytyzmowi tak sobie to tłumacz, pewnie kolejny antyszczepionkowiec, jedz jutro do afryki bez szczepionki, powodzenia.Ostatnio był ciekawy materiał o antyszczepionkowcach, sekty jezusowe i tym podobne rzeczy sa im bardzo bliskie, to wiele wyjasnia
@Unia ma rację
2017-08-02 17:58:44
Zacznij od siebie. Wyłącz ogrzewanie i prąd u siebie w domu. I odezwij się po zimie, to wrócimy do tematu jak będziesz chciał jeszcze podyskutować.
Unia ma rację
2017-08-01 22:18:57
Trzeba odchodzić od elektrowni węglowych
@Anka
2017-08-01 21:32:50
W 2007 r. do wycięcia było 29 drzew z kornikiem drukarzem. Ekolodzy na lata zablokowali wycinkę - dziś martwe jest ponad 834 tys. świerków - ponad 8 proc. drzewostanu Puszczy.
Anka
2017-08-01 18:59:23
I bardzo dobrze! Ja chcę mieć czyste powietrze. Nie chcę smogu. Szczególnie, że '' dobra zmiana'' niszczy nam przyrodę, wycina puszczę i zamierza likwidować wiele lasów. Płakać się chcę co się dzieje teraz w Polsce z przyrodą :-(
stop eko bandytyzmowi
2017-08-01 18:36:17
To są Himalaje zakłamania, globaliści realizują globalny program geoinżynieryjny - chemtrails - pod pretekstem ochrony planety przed globalnym ociepleniem, program który polega na rozpylaniu w górnych warstwach atmosfery chemikaliów i jeszcze ta banda oszołomów ma czelność się wypowiadać na temat czystości powietrza!
123
2017-08-01 17:39:55
U nas za to skutecznie od 2 lat niszczy sie srodowisko-ustawa o odnawialnych zrodel energii zaorana ,firmy produkujace wiatraki na skraju bankructwa, nierentowny wegiel wydobywany caly czas z pomoca miliardowych doplat z waszych podatkow o wyrebie lasow nie wspominajac, nawet w Syrii i okolicy gdzie jest wojna zrozumieli ze drzew sie nie wycina bo dzieki nim nie rosnie temperatura a tam obecnie jest ok 50 st. ale do naszych jeszcze to nie dotarlo, chyba chca miec taka sama pustynie jak na bliskim wschodzie w ciagu paru lat,

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA