czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Kraj > Krok do czystego powietrza, to koszt dla Polski

Krok do czystego powietrza, to koszt dla Polski

Krok do czystego powietrza, to koszt dla Polski
Data publikacji: 2017-08-01 15:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 19:02
Wywietleń: 1279 284396

Komisja Europejska przyjęła akt wykonawczy ws. nowych standardów zaostrzających normy emisji dla przemysłu, w tym dla elektrowni węglowych. To kolejny krok ograniczający zanieczyszczenie powietrza, ale też spore wyzwanie dla polskiej energetyki.

Nowe przepisy dotyczą tzw. dużych obiektów spalania, czyli na przykład elektrowni czy elektrociepłowni, które odpowiadają za około jedną trzecią przemysłowych zanieczyszczeń powietrza w UE.

Z komunikatu Komisji Europejskiej wynika, że wszystkie instalacje, których dotyczą te przepisy, a jest ich w UE około 3,5 tys., będą miały cztery lata na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Do połowy 2021 roku elektrownie i duże ciepłownie muszą dostosować swoje emisje do wymagań BAT (ang. Best Available Technology – Najlepsze dostępne technologie). Normy te mają być podstawą, na jakiej odpowiednie organy ochrony środowiska wydawać będą pozwolenia dla przedsiębiorstw.

Tym razem nie chodzi o emisje dwutlenku węgla, lecz o takie gazy jak SO2 (dwutlenek siarki), NOx (tlenki azotu) oraz pył. Dopuszczalnymi poziomami emisji objęte zostały także dodatkowe substancje, takie jak Hg (rtęć), HCl (chlorowodór), HF (fluorowodór) i NH3 (amoniak).

Dla polskiego przemysłu, elektrowni węglowych oraz z tzw. dużych obiektów wysokiej emisji spalania nowe rozwiązania oznaczają konieczność ograniczenia emisji i kolejne wydatki.

- Dostosowanie się do nowych przepisów emisyjnych może kosztować polskie przedsiębiorstwa około 10 mld zł - mówił jeszcze w kwietniu Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Komisja Europejska zwraca uwagę, że duże elektrownie, w których dochodzi do spalania, to główne źródło zanieczyszczenia powietrza. Przyczynia się ono do ponad 400 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.

Ekolodzy podkreślają, że w Polsce przekroczenie standardów jakości powietrza występuje na znacznym terenie, a zwłaszcza na obszarze wysoko zindustrializowanym, np. na Śląsku. W dużym stopniu pokrywa się ono z lokalizacją bloków węglowych. Energetyka węglowa jest trzecim największym źródłem emisji pyłów do powietrza w Polsce.

Wprawdzie dostosowanie dużych zakładów do wymogów BAT wymusi ich modernizację, ale rząd obawia się, że realizacja tego zadania w krótkim, 4-letnim okresie może zagrażać bezpieczeństwu dostaw energii elektrycznej w Polsce.

(pap)

Fot. Robert STACHNIK (arch.)

Komentarze

:)
@stop eko bandytyzmowi tak sobie to tłumacz, pewnie kolejny antyszczepionkowiec, jedz jutro do afryki bez szczepionki, powodzenia.Ostatnio był ciekawy materiał o antyszczepionkowcach, sekty jezusowe i tym podobne rzeczy sa im bardzo bliskie, to wiele wyjasnia
2017-08-02 22:03:02
@Unia ma rację
Zacznij od siebie. Wyłącz ogrzewanie i prąd u siebie w domu. I odezwij się po zimie, to wrócimy do tematu jak będziesz chciał jeszcze podyskutować.
2017-08-02 17:58:44
Unia ma rację
Trzeba odchodzić od elektrowni węglowych
2017-08-01 22:18:57
@Anka
W 2007 r. do wycięcia było 29 drzew z kornikiem drukarzem. Ekolodzy na lata zablokowali wycinkę - dziś martwe jest ponad 834 tys. świerków - ponad 8 proc. drzewostanu Puszczy.
2017-08-01 21:32:50
Anka
I bardzo dobrze! Ja chcę mieć czyste powietrze. Nie chcę smogu. Szczególnie, że '' dobra zmiana'' niszczy nam przyrodę, wycina puszczę i zamierza likwidować wiele lasów. Płakać się chcę co się dzieje teraz w Polsce z przyrodą :-(
2017-08-01 18:59:23
stop eko bandytyzmowi
To są Himalaje zakłamania, globaliści realizują globalny program geoinżynieryjny - chemtrails - pod pretekstem ochrony planety przed globalnym ociepleniem, program który polega na rozpylaniu w górnych warstwach atmosfery chemikaliów i jeszcze ta banda oszołomów ma czelność się wypowiadać na temat czystości powietrza!
2017-08-01 18:36:17
123
U nas za to skutecznie od 2 lat niszczy sie srodowisko-ustawa o odnawialnych zrodel energii zaorana ,firmy produkujace wiatraki na skraju bankructwa, nierentowny wegiel wydobywany caly czas z pomoca miliardowych doplat z waszych podatkow o wyrebie lasow nie wspominajac, nawet w Syrii i okolicy gdzie jest wojna zrozumieli ze drzew sie nie wycina bo dzieki nim nie rosnie temperatura a tam obecnie jest ok 50 st. ale do naszych jeszcze to nie dotarlo, chyba chca miec taka sama pustynie jak na bliskim wschodzie w ciagu paru lat,
2017-08-01 17:39:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie