poniedziałek, 14 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Czym oddychają stargardzianie?

Czym oddychają stargardzianie?

Czym oddychają stargardzianie?
Data publikacji: 2017-03-10 14:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:31
Wywietleń: 1497 222485

Czy w Stargardzie występuje smog? Jakie zanieczyszczenia zawiera powietrze i w jakich ilościach? – pytają radni miejscy. Nie ukrywają przy tym, że w mieście przydałaby się stacja pomiarowa do określenia poziomu smogu.

W mieście nie ma stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska mierzącej stopień zanieczyszczeń powietrza. Można co najwyżej posługiwać się modelami matematycznymi uwzględniającymi m.in. wyniki pomiarów z innych stacji oraz siłę i kierunek wiatru. Według nich stan powietrza w Stargardzie jest przyzwoity. Są to jednak, trzeba podkreślić, wyniki uzyskiwane za pomocą matematycznych algorytmów, a nie odnotowane przez precyzyjne urządzenia.

Miasto uzyskało niedawno z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej milionową pożyczkę, dzięki której będzie można dofinansować zainstalowanie 77 pieców gazowych i likwidację 133 pieców kaflowych. Likwidowane będą także kotły węglowe, a niektóre budynki przyłączone zostaną do miejskiej sieci grzewczej. Również Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej instaluje urządzenia zmniejszające emisję związków chemicznych, chociaż nadal jego głównym paliwem jest miał węglowy.

Stargard jest w o tyle dobrej sytuacji, że około 30 proc. ciepła wytwarzanego przez miejską ciepłownię pochodzi z ekologicznego źródła, jakim jest geotermia. Mimo wszystko wystarczy w czasie sezonu grzewczego przejść się w te rejony miasta, gdzie są niewielkie budynki opalane piecami, aby przekonać się, że zanieczyszczanie powietrza nadal jest poważnym problemem miasta. ©℗

Tekst i fot. (żak)

Na zdjęciu: Te kominy należą do PEC. Chociaż kotły i instalacje spalania węgla są modernizowane, miejska ciepłownia nadal emituje do atmosfery tony pyłu, tlenku siarki i tlenku azotu. 

Komentarze

Stop wielkoprzemysłowym fermom drobiu
Stargard leży w strefie najczęściej wiejących wiatrów , a w jego sasiedztwie kwitną za przyzwoleniem SANEPIDU w Stargardzie pozwolenia na rozbudowe ferm drobiu po kilkaset tysięcy sztuk każda . WZYWAM DO PROTESTU !!!
2017-03-10 19:09:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Czy fotopułapki przy pojemnikach na śmieci to dobry sposób na wyegzekwowanie segregowania odpadów?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie