środa, 16 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Smog w Szczecinie odpuścił

Smog w Szczecinie odpuścił

Smog w Szczecinie odpuścił
Data publikacji: 2017-02-21 07:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:29
Wywietleń: 1405 216604

W przeciwieństwie do wielu polskich miast, Szczecin ma czyste powietrze. Ale to nie znaczy, że… idealnie czyste. Tak dobrze nie jest, o czym przekonaliśmy się w ostatnich dniach i tygodniach, gdy po raz pierwszy od dawna odczuliśmy skutki smogu, czyli przekroczenia norm czystości powietrza – zarówno w stolicy województwa, jak i w regionie. Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie wynika, że od dwóch dni stacje monitoringu nie zanotowały przekroczeń. Głównie dlatego że zmieniła się pogoda.

Po pierwsze, od dwóch dni pada. Nie jest to co prawda solidny ciągły deszcz, ale jednak jest i to on w dużej mierze oczyszcza powietrze. Trochę ponadto wieje, co pomaga przegonić groźne dla naszego zdrowia pyły zawieszone PM 2,5 i PM 10. Ważne jest też to, że ustąpiły mrozy, co znaczy, że do ogrzewania mieszkań i domów używa się mniej paliw stałych, głównie węgla. I nawet jeżeli są to piece niespełniające żadnych norm, a węgiel jest niskiej jakości, to efekty tego „spalania” (im gorsza jakość węgla, tym gorsze spalanie) nie są tak groźne jak w poprzednich dniach.

Szczecin nie znalazł się w niechlubnej „16” najbardziej zanieczyszczonych miast w kraju, ciągle jest jednym z najczystszych. Znajduje się na 11. miejscu wśród miast „mających czyste powietrze”. To wysoka pozycja, dlatego wielu mieszkańców pyta: jeżeli mamy takie czyste powietrze, to dlaczego mieliśmy smog?

Ano dlatego że dotknęła nas wyjątkowo niekorzystna aura, która sprzyja właśnie powstawaniu smogu. Mróz i bezwietrzna pogoda, brak opadów, palenie w piecach „na maksa”, by dogrzać mieszkania – to wszystko składa się na smog. Jeżeli doda się do tego jeszcze ciągle dużą ilość gospodarstw domowych, w których używane są niespełniające żadnych norm piece opalane kiepskim węglem (bo tani), drewnem, a także różnymi cywilizacyjnymi odpadami, z plastikowymi opakowaniami włącznie (z szacunkowych danych wynika, że spala się je w co dziesiątym piecu) – to mamy obraz całości.

W ciągu roku w Szczecinie musiałoby być ponad 35 dni, w których przekraczane są normy czystości powietrza, by uznać, że jest ono zanieczyszczone. W 2017 roku do tej pory takich dni było od 13 do 17 (w zależności od stacji pomiarowych), dlatego uznaje się, że mamy „raczej czyste powietrze”. Ale to „raczej” nie powinno uspokajać. Chociaż najbardziej niepokoją niespełniające żadnych norm piece i kiepski węgiel. To one zatruwają aż 80 proc. naszego powietrza.

(mos)

Komentarze

Ela
Szczecin ( centrum miasta ) awansuje w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na należne miejsce, jeśli stacja pomiarowa zostanie przeniesiona z ulicy Piłsudskiego na ulice Wyszyńskiego. Na początku działalności stacji była ona zamontowana na ulicy Wyszyńskiego, ale z powodu notorycznego odnotowywania przekroczenia norm czystości powietrza przeniesiono ją na Piłsudskiego ( i wyniki się poprawiły). Przy okazji okaże się jaki jest prawdziwy udział w truciu powietrza ruchu samochodowego. Należy też wyposażyć Straż z Miejską tak jak w Warszawie: Mobilne laboratoria pomogą w walce o czystsze powietrze 2. grudnia 2016 http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/mobilne-laboratoria-pomog-w-walce-o-czystsze-powietrze
2017-02-21 22:11:18
Wehrmacht chwilowo wycofuje się z oblężenia polskiego węgla
"Chociaż najbardziej niepokoją niespełniające żadnych norm piece i kiepski węgiel. To one zatruwają aż 80 proc. naszego powietrza" - No proszę! I nagle piece zaczęły spełniać normy, a węgiel w piwnicach poprawił swoją jakość... cieeekawe redaktorku EKO-oszołomiony. A do pracy autkiem się przyjechało? Dieselek z niemiecko zakłamanym spalaniem może? A mieszka się na osiedlu, gdzie akurat deweloper kawał "zbędnie pustego" gruntu dorwał?? Hmm... A może po prostu miasta trzeba UMIEĆ BUDOWAĆ? I myśleć o wszystkich aspektach. To się kiedyś chyba urbanistyka nazywało.
2017-02-21 17:22:06
Wania
Niech Krzystek dalej pozwala wycinać wiekowe drzewa w centrum, niech dalej betonuje miasto... może będzie lepsze powietrze. Kiedyś Szczecin był uznawany za najbardziej zielone miasto Polski a dzisiaj staje się tak samo wstrętnie szary i betonowy jak inne...
2017-02-21 14:31:57
DALEKA DROGA
Daleka droga do czystego powietrza w Szczecinie bo w dniu dzisiejszym jest lepiej w Warszawie ,Krakowie PM -10 :11, Berlinie PM-10 : 16 ,Monachium PM-10 :24......a w Szczecinie PM-10 : 51.Czekamy na radykalne kroki ze strony odpowiedzialnej administracji Szczecina !
2017-02-21 10:44:04
smg
To w końcu smog odpuścił, czy stężenie pyłów PM, bo pisano stacja monitoringu powietrza informowała, że w Szczecinie nie ma tego pierwszego?
2017-02-21 09:17:27
cap kościelny
"Smog w Szczecinie odpuścił" Może odpuścił, ale na moim osiedlu Majowym ksiądz dobrodziej nieustannie kadzi nam ze swego kominka .Wylot dymnika ma na poziomie pierwszego piętra w naszych blokach(odległośc-30 kroków). Nie lepiej postępują parafianie z sąsiadujących z nami (odległość-szerokość ulicy)kolonii domków jednorodzinnych otoczonych blokami... Bóg im odpłać!
2017-02-21 08:56:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie