Środa 07 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Ruszył projekt "Marzyciele". Człowiek w świecie natury

Data publikacji: 2020-07-17 12:53
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-17 12:53
Ruszył projekt "Marzyciele". Człowiek w świecie natury
 

Ruszył projekt "Marzyciele" w programie Lato w Teatrze. Przez dwa tygodnie młodzież pracująca twórczo pod kierunkiem profesjonalnych nauczycieli, instruktorów i artystów przygotuje spektakl teatralny. Będzie on głosem w sprawie obecności człowieka w świecie natury.

Po raz trzynasty Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy realizuje dla młodzieży Lato w Teatrze - program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W tym roku lokalny organizator zaprosił do wspólnego projektu Stowarzyszenie Plantację Wyobraźni - Mały Dom Kultury z Barlinka.

Co to jest projekt „Marzyciele”

Projekt „Marzyciele” to dwutygodniowy obóz artystyczny, który zakończy się dwoma otwartymi plenerowymi spektaklami dla publiczności. Wydarzenie skupia młodzież w wieku 13-18 lat we wspólnej pracy twórczej. Inspiracją do niej są dwie książki: „Błękitna kropka” Carla Sagana ukazująca wizję ludzkiej przyszłości w kosmosie oraz „Sekretne życie drzew” autorstwa leśnika Petera Wohllebena, który dowodzi, że drzewa mają wrażenia, czucie i pamięć. Literatura ta jest dla młodych ludzi punktem wyjścia dla poszukiwań inspiracji w naturze i jej cyklach tak podobnych do życia ludzkiego i przemijania.

Projekt Marzyciele Lato w Teatrze

Porównując Ziemię do „drobinki kurzu zawieszonej w strudze słonecznego światła”, uczestnicy będą próbowali określić rolę człowieka w świecie natury i jego działań względem niej. Przygotowywany spektakl stanie się opowieścią o nas samych, mieszkańcach planety Ziemia. Obserwacja świata natury pozwoli zbliżyć się do poznania samego człowieka, który jest jego częścią. 

- Czerpanie inspiracji z obserwacji natury, zmiana własnych nawyków, edukacja poprzez działanie, współpraca, świadome i krytyczne podejście do otaczającego nas świata, a także człowiek jako istota kreatywnego działania, będą podwaliną, na której opiera się całe tegoroczne przedsięwzięcie - podkreślają organizatorzy.

Lato w Teatrze po raz trzynasty

Lato w Teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Daje on okazję do twórczego spędzenia czasu młodzieży z mniejszych miejscowości, gdzie nie ma na co dzień wielu możliwości dostępu do życia kulturalnego. Program ma również na celu popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Składa się z trzech części: konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych  warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży w dniach 13-26 lipca, szkoleń obejmujących swym zakresem pedagogikę teatru oraz finalnych spektakli plenerowe dla mieszkańców, będących podsumowaniem pracy uczestników i instruktorów.

W tym roku z powodu zagrożenia COVID-19 widowiska odbędą się zgodnie z procedurami Sanepidu oraz Ministerstwa Zdrowia. Spektakl 24 lipca odbędzie się w Barlinku, dzień później, 25 lipca - w Stepnicy. Podczas przedstawień obowiązywać będzie ograniczona ilość miejsc dla publiczności - do 150 osób.

Projekt Marzyciele Lato w Teatrze

W 13. Edycji LwT dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski - 17 organizacji pozarządowych oraz 23 samorządowe instytucje kultury. Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy bierze udział w module „Lato w Teatrze +” i jako podmiot, który w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizował obóz, ma za zadanie realizować ten projekt z organizacją partnerską, która do tej pory nie brała udziału w programie. Organizatorami projektu są Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy i Plantacja Wyobraźni - Mały Dom Kultury w Barlinku, a partnerami: Gmina Stepnica, Ośrodek Pomocy Społecznej w Stepnicy, Ośrodek Pomocy Społecznej w Barlinku, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Ryszewku, Ośrodek Szkolenia i Wychowania BHP w Barlinku, Zachodniopomorska Offensywa Teatralna, Szkoła Podstawowa im. K. Maciejewicza w Stepnicy, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku, Spółdzielnia Socjalna „Promocjone.com” Barlinek, Europejskie Centrum Spotkań w Barlinku.

Więcej informacji na temat programu: www.latowteatrze.pl, www.facebook.com/programLatowteatrze. ©℗

(el)

Fot. Piotr Nykowski

Na zdjęciu: Uczestnicy tegorocznego Lata w Teatrze przygotowują spektakl inspirowany obserwacją natury

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA