sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Kultura > Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany

Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany [GALERIA, FILM]

Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany
Data publikacji: 2019-07-27 08:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-27 13:02
Wywietleń: 1037 405270

Liczną publiczność w piątkowy wieczór na Łące Kany w Szczecinie zgromadziło widowisko teatralne "Wojna Magów". Owacje widzów świadczyły o tym, że ten plenerowy spektakl zrobił na nich duże wrażenie. Powodem były zarówno efekty audiowizualne i scenograficzne, jak również muzyka i choreografia. Do tego dodać należy dopracowaną reżysersko grę aktorską, ukazującą zderzenie dwóch skrajnie różnych światów, które mogłyby się zwalczać. Wymiar manifestu pozostawia jednak przesłanie: - Wszyscy są równi.

,,Wojnę Magów'' można będzie zobaczyć jeszcze w sobotę, 27 lipca o godz. 21.30 w amfiteatrze w Stepnicy. Wstęp wolny.

Spektakl zaczyna się niewinnie: na planetę Gurdżijew przybywają obcy z planety Lem. Nie bez znaczenia jest etymologia nazw obu światów: pierwszy pochodzi od nazwiska ormiańskiego filozofa, mistyka Georgija Gurdżijewa, drugi od Stanisława Lema, pisarza, futurologa.

Publiczność obserwuje w spektaklu życie przedstawicieli dwóch różnych planet. Od razu nić sympatii nawiązuje się pomiędzy tubylcem a Lemitką. Taniec i śpiew Gurdżijewian nawiązuje do pierwotnych obrzędów ludów etnicznych, natomiast zachowania Lemitów pokazują, że technika mocno wtargnęła w ich świat. Charakter obu grup znakomicie oddają oryginalne kostiumy. Są też różne rodzaje sprawowania władzy. Panujący na planecie Gurdżijew autorytaryzm prowadzi do prawdziwie dramatycznych wydarzeń. Bunt sprawia, że jej ludność ocaleje, a dzięki Lemitom odzyska nawet coś więcej. W spektaklu jest miejsce na grę konwencją i dystans. Jest także efektowny teatr ognia, teatr tańca i zespół grający muzykę na żywo. Pewne sceny dzieją się symultanicznie w kilku miejscach równocześnie, a przedstawiane historie toczą się pod olbrzymią paLEMką.

Przedstawiony na Łące Kany spektakl to głos młodych do młodych, którzy w przeważającej większości przyszli obejrzeć widowisko. Było ono efektem niemal dwutygodniowej twórczej pracy młodzieży uczestniczącej artystycznym projekcie pod kierunkiem profesjonalnych artystów, instruktorów, pedagogów. "Wojna Magów" to spektakl przygotowany w projekcie ,,Człowiek - Maszyna'', a zrealizowany w ramach corocznego Lata w Teatrze. Organizatorzy projektu to Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy oraz Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie, partnerzy: gmina Stepnica, Teatr w Krzywym Zwierciadle w Stepnicy, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Ryszewku, Zachodniopomorska Offensywa Teatralna i Ośrodek Pomocy Społecznej w Stepnicy. Lato w Teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.©℗

(el)

Fot. Grzegorz SIWA

Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany Człowiek - Maszyna. Widowisko na Łące Kany

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie