Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Rozpoczęło się Lato w Teatrze. Młodzi tworzą widowisko

Data publikacji: 2019-07-16 13:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-16 13:52
Rozpoczęło się Lato w Teatrze. Młodzi tworzą widowisko
 

Młodzi ludzie z województwa zachodniopomorskiego biorą udział w artystycznym projekcie "Człowiek-Maszyna". Efekty ich twórczej pracy będzie można podziwiać w Szczecinie i Stepnicy już niebawem podczas otwartych pokazów teatralnych. Będzie w nich wiele nawiązań do powieści futurologicznych Stanisława Lema.

Autorski projekt warsztatowo-artystyczny „Człowiek-Maszyna” realizowany jest na terenie Stepnicy i Szczecina od poniedziałku 15 lipca do niedzieli 28 lipca. Przez dwa tygodnie uczestniczyć w nim będzie młodzież w wieku 13-18 lat pod kierunkiem profesjonalnych artystów, instruktorów, pedagogów. Efektem ich pracy będzie widowisko plenerowe ,,Wojna Magów'', które będzie można zobaczyć 26 lipca w Szczecinie i dzień później w Stepnicy.

Projekt ,,Człowiek-Maszyna'' realizowany jest w ramach corocznego Lata w Teatrze, organizowanego w Gminnym Ośrodku Kultury w Stepnicy. Tym razem organizatorami są GOK w Stepnicy oraz Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie, partnerami zaś: Gmina Stepnica, Teatr w Krzywym Zwierciadle (Stepnica), Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Ryszewku, Zachodniopomorska Offensywa Teatralna i Ośrodek Pomocy Społecznej w Stepnicy.

Jak podkreślają organizatorzy głównym celem programu jest rozwój kreatywności oraz twórcze spędzenie wolnego czasu podczas wakacji przez młodych ludzi. Pod okiem instruktorów młodzież pracuje w czterech grupach warsztatowych: teatralno-ruchowych, muzycznych, kostiumowo-scenograficznych i promocyjno-multimedialnych. Tegoroczne działania warsztatowe staną się podróżą do twórczości filozofa i mistyka Georgija Gurżijewa oraz pisarza futurysty Stanisława Lema.

Lato w Teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W obecnej 12. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski - 18 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w Teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w Teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

W tegorocznej edycji programu bierze udział ponad 1,2 tys. uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem. Więcej informacji na temat programu na: www.latowteatrze.pl oraz www.facebook.com/programLatowteatrze.

(el)

Fot. Piotr Nykowski

Na zdjęciu: Warsztaty w ramach Lata w Teatrze w Stepnicy

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA