Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Ogromna ferma drobiu jednak powstanie?

Data publikacji: 29 lutego 2020 r. 15:45
Ostatnia aktualizacja: 15 lutego 2021 r. 20:38
Ogromna ferma drobiu jednak powstanie?
 

Nie składa broni inwestor, który chce pod Stepnicą wybudować ogromną fermę drobiu. Oręż do „walki” z władzami gminy i protestującej przeciwko realizacji tych planów lokalnej społeczności dało mu Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Firma Agricon z Czaplinka, jak niedawno informowaliśmy, chce wybudować w pobliżu wsi Miłowo czternaście kurników, w których jednorazowo będzie można umieścić 854 tys. brojlerów, a rocznie – ponad 5 milionów. Kłopot w tym, że inwestycja ma być realizowana na obszarach objętych programem Natura 2000 (Łąki Skoszewskie, Ujście Odry i Zalew Szczeciński), a okoliczni mieszkańcy boją się, że działalność fermy mocno odbije się na ich życiu i zdrowiu. W skierowanym do władz gminy, a podpisanym przez prawie tysiąc osób proteście wskazywali na zagrożenia takie, jak: pogorszenie stanu środowiska, odory, zanieczyszczenie wody pitnej, wód powierzchniowych i podziemnych, obniżenie wartości nieruchomości, ruch ciężkich pojazdów czy zagrożenie bakteriologiczne.

Burmistrz Stepnicy Andrzej Wyganowski wniosek inwestora o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia zaopiniował negatywnie, przedstawiciele Agriconu odwołali się jednak od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, wskazując między innymi na to, że sprzeciw lokalnej społeczności nie może być podstawą do wydania niekorzystnej dla inwestora decyzji. Zaznaczono też, że obawy o pogorszenie warunków życia nie zostały poparte twardymi dowodami.

SKO tę argumentację uznało za słuszną, wskazując przy tym, że jeśli gmina ma wątpliwości co do danych, które zawarte zostały w raporcie o oddziaływaniu na środowisko, musi uzyskać specjalistyczną opinię je podważającą. Uznało więc, że decyzja burmistrza została wydana z naruszeniem obowiązujących przepisów i przekazało mu sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Burmistrz Andrzej Wyganowski powiedział nam, że gmina w najbliższym czasie zleci ekspertyzę dotyczącą emisji odorów. Dalsze działania uzależnione będą od jej wyników. ©℗

(lbp)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rysiek
2021-02-15 20:35:08
Czy mają państwo informacje czy coś się ruszyło z budową tej fermy? Nie wiem dlaczego tyle jadu jest wśród osób protestujących? Protestujących po prostu dla zasady. Nie widzą jak duże pieniądze mogą zarobić okoliczni mieszkańcy przy budowie oraz przy obsłudze, łapankach, myciu. Firmy budowlane, sklepy budowlane, sklepy spożywcze, hotelarze. agroturystyki. Inwestycja 14 budynków o pow. około 3000m2 z nowoczesnym system automatyzacji hodowli to 65-90 mln zł.
pachoły
2020-03-02 23:04:26
Zobaczycie te fermę jak świnia niebo!
Artur
2020-03-02 12:21:09
Koszt budowy jednej tylko fermy to ok.2.5 mln zł co przy inwestycji 18 obiektów daje 46 mln złotych!.Fermy jako budynek inwentarski zwolniony jest z podatku od nieruchomości czyli przychód dla gminy zero złotych.Czuje ,że za inwestycją ukrywa się zagraniczny kapitał.W Polsce brak ustawy azotanowej co przyciąga gigantyczne inwestycje w fermy molochy.Polsce zostaje obornik ,odory i padlina-zyski jadą za granicę
"Myśląc Ojczyzna"
2020-03-01 20:03:38
PiS, Partia Bezpartyjnych Krzystka, a nawet PełO to politycy Watykanu a politka Watykanu zaleca niszczenie srodowiska pod rygorem obecnosci na mszy niedzielnej - tylko "zbroniarze komunistyczni" dbali o jakość środowiska i takie ZCH Police postawiono za miastem - stąd marsz wyklętych to marsz antyekologiczny i antyobywatelski a może wywierający presję na budowę trucicieli środowiska
Najgorsze to ustawa PIS !!
2020-03-01 16:15:38
Zakład utylizacji opon tuż pod nosem, skład odpadów, który za chwilę spłonie za twoim płotem, a może śmierdząca ferma tuczników albo norek w sąsiedztwie? Umożliwi to prawo, które właśnie teraz w trybie ekspresowym PiS przepycha w Sejmie( 19 lipca 2019). Najbardziej godzi ono w lokalne społeczności no i na pewno przysłuży się jakości życia mieszkańców…. Jeśli mieszkasz w promieniu mniejszym niż 100 metrów od granicy działki, na której ktoś chce zbudować ubojnię, oczyszczalnię ścieków czy składowisko toksycznych odpadów, masz prawo protestować. Jeśli odległość jest większa albo z inwestycją sąsiaduje więcej niż 10 działek - o planach możesz się nawet nie dowiedzieć.
Luka
2020-03-01 14:46:48
To niech właściciele, i wujt, i wszyscy co się godzą na tą inwestycje niech zamieszkają w sąsiedztwie, w sąsiedztwie to znaczy blisko. Niech pożyją, pooddychaja, a potem mogą się wypowiadać na ten temat. I wtedy zobaczymy co mają do powiedzenia.
znajomY sąsiadów fermy
2020-03-01 14:08:53
Kilku kolesi trzepie kasę tj,4zł- kosztuje kg ścierwa kurczęcego hodowanego przez 5,5 tygodnia w skupie , kurczak rośnie w tym czasie do ok 2,4-2,6kg masy ciała. Ferma obok znajomych w Motańcu 126tys. sztuk na 1 rzut...resztę wyliczcie sobie sami stara się o rozbudowę na 365tys sztuk gdzie w promieniu 150m mieszkają ludzie... NIKOGO NIE OBCHODZI LOS MIESZKAŃCÓW !!! TYLKO ZYSK SIĘ LICZY!! P.S. Później sponsorowane są kampanie wójtów i burmistrzów w okolicy..., w dodatku ustawa PIS z lipca 2019 stanowi ,że nie można stać się stroną sporu , jeżeli mieszka się ponad 100m od UCIĄŻLIWEJ INWESTYCJI!!!
barbara
2020-03-01 12:38:55
Stanowczy sprzeciw! Jest nadprodukcja kurczaków, skandaliczne warunki, ogromne skażenie środowiska. Proponuję wizytę w takiej "fermie" i zapoznanie się z wynikami badań wody pitnej w regionie.
:)
2020-03-01 10:57:13
UWAGA TRWA 45 DNIOWY POST- APEL DO OSOB MIENIĄCYCH SIĘ WIERZACMI ABY NIE JEDLI MIESA-DOTYCZY TAKZE KEPAPA OD TURASA PRAWILNEGO Z DUZOM ILOSCIOM MIENSA !!!!!!!!!!!!!!!!! harnasiuf i małpek tez nie wolno pic !!! sluchac co prawi panstwo watykan !!!!!!!!!!!! o kopertach nie zapominac bo zycie w biedzie kosztuje.
zakłady szkodliwe buduje sie daleko od osiedli
2020-03-01 07:06:39
Najlepszym miejscem budowy kurnika jest przekształcenie budnku SKO przt Placu Batorego na fermę drobiu a tak zwanych "działaczy samorządu z SKO" zatrudnić przy sprzątaniu odchodów z fermy na umowach śmieciowych
bezpartyjny z partii władzy i znajomości
2020-03-01 06:33:07
Uczciwość jest na sprzedaż a kąpiel w wodzie z odchodami zwierząt może się spodobać tylko sprzedajnym politykom, plakaty wyborcze kosztują....a fundamentaliści religijni uważają że można niszczyć środowisko pod przykrywką rytuału religijnego /#\/\czy pokropienie podczas nabożeństwa przez pracowników przedsiębiorstwa z centralą w Watykanie /×\ szkodników ekologicznych rozwiąże problem zatrutych wód gruntowych?
Powstanie.
2020-03-01 01:57:22
Polska to kloaka -Ero. POwstanie.
@Budowlaniec
2020-03-01 01:20:13
"...Podnato po sprawdzeniu statystyk - faktycznie jest nadprodukcja drobiu. Do tego rzut beretem jest Drobimex, który ma taki obrót, iż obsługuje KFC na bieżąco. Po Chiny kolejna ferma ?..." dajmy może to ocenić inwestorowi. Skoro chce budować, wykłada kasę to w czym problem ?Jego ryzyko jego biznes .I chyba ma większe doświadczenie od Ciebie .Sami wszechwiedzący w tej Stepnicy. Biznes się nie opłaca ,wody zanieczyszczone ,środowisko w ruinie .Znacie się tam na wszystkim widać .Dajcie żyć innym .Wygląda to na nierówną konkurencję .Kurniki z Goleniowa nie chcę konkurencji więc zbuntowały mieszkańców do walki .Taki polski serial małomiasteczkowy
Droga alternatywna zablokowana
2020-02-29 22:00:07
Kibicujcie dalej inwestorowi, to postoicie sobie w Miłowie, zamiast smażyć nad morzem, jak będziemy trasę blokować!
Budowlaniec
2020-02-29 21:51:12
Co za deklem trzeba być, by dać zgodę na budowę fermy na terenach zalewowych. Wody gruntowe są wysoko, cały syf będzie szedł w grunt. Nigdy jeszcze nie widziałem w 100% ekologicznej i szczelnej fermy. Nie mówiąc o tym, że Stepnica chce być wypoczynkowa - smród będzie na całą okolicę. Gdyby to było z 15km od Stepnicy np. na północ, gdzie keidys były wsie, dziś nic nie ma + szczelne, najlepiej na wzniesieniu - nawet sztucznie usypanym - to okay. Podnato po sprawdzeniu statystyk - faktycznie jest nadprodukcja drobiu. Do tego rzut beretem jest Drobimex, który ma taki obrót, iż obsługuje KFC na bieżąco. Po Chiny kolejna ferma ?
Na OGROMNE PIENIĄDZE nie ma mocnych. POwstanie.
2020-02-29 21:22:14
.POwstanie.
Kurczak moderator
2020-02-29 20:58:04
W okolicach Goleniowa jest sporo "kurników", duża ferma norek i jakoś nikomu nic nie przeszkadza. Tylko mieszkańcy Stepnicy i Miłowa robią problemy o wszystko.
@ Stepniczanka
2020-02-29 20:38:41
Dobrze mówisz. Ale politycy potrzebują sponsorów...
Wina Gierka Edwarda
2020-02-29 20:27:10
Do czasu Gierka kurczaka,, kurę widziałem na wsi lub w sklepach prywatnych np.u Badury w Szczecinie.Czyli 50 lat minie. Obecne tanie kurczaki , to rosołu nie ugotujesz. Świństwo. Z ilości kurcząt w sklepach sądzić należy że większość pójdzie na eksport
Odory? hahaha
2020-02-29 20:09:11
Odory należałoby zbadać w urzędzie miasta i gminy Stepnica, bo tam ta sprawa śmierdzi najbardziej. Jeśli Burmistrz chciałby coś zrobić przeciwko fermie a dla mieszkańców, to zlecił by badania Hydrologiczne, bo kurniki wyssają nam całą wodę. Zamiast od razu zabrać się do roboty, ucina dyskusje, radni po pół roku dowiadują się, że gmina nie będzie miała żadnych podatków. Nikt normalny nie chciałby, żeby ta inwestycja tam stanęła. Marszałek Geblewicz, który pochodzi z tej gminy, też niby się zgodził, niby warunkowo, głowa w piach, zero pomocy. A taki był fajny, ekologiczny.... przykre to jest.
rzetelne media
2020-02-29 20:08:35
Z rzetelnością tego artykułu to trochę na bakier. Agricon nie jest stroną w tym postępowaniu o fermę. Wniosek o dś złożył Grzegorz Jarzyński z Gorlic właściciel działki za pośrednictwem firmy co raporty na zamówienie robi. Pojawiają się w dokuemntach różne nazwiska i firmy: Stop CO2 - Karasiuk, Bukowski, Ryszard i Iwona Hoc, Agricon, itp a chodzą słuchy, że tu tylko o papiery chodzi a kasę spije jakiś Duńczyk. Może jakiś redaktor sprawdzi o co tu tak naprawdę chodzi, bo ani to podatki do gminy ani miejsca pracy, tylko smród i zaraza, kurczaki pewnie też nie na nasz rynek, a kasę to kto spije?
Artur
2020-02-29 19:59:57
Sam jestem właścicielem fermy brojlerów ale popieram mieszkańców w ich walce.Polska nie potrzebuje nowych ferm.Mamy nadprodukcję drobiu 170%.To jakaś pralnia pieniędzy.Walczcie o czyste srodowisko
antykurzaj , były pracownik fermy
2020-02-29 19:54:43
Jeżeli mogę doradzić to , tak jak mieszkańcy Motańca Niedźwiedzia : - wezwać inwestora do zebrania z mieszkańcami w obecności wójta - zebrać podpisy sprzeciwu, zgłosić sprzeciw do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Srodowiska _ Po ewentualnej odmowie ( SKO) Samorządowe Kolegium odwoławcze- wykazać błędy w "raporcie środowiskowym" inwestora!!! - Po odwołaniu inwestora sprawa trafia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego- gdyby odmówił sprawę kierujemy do NSA - Naczelny Sąd Administracyjny potrzebuje nie mniej niż 2 lata do rozpatrzenia sprawy... W tym czasie można wiele zrobić lub zmienić... To co produkują nie powinno być spożywane przez ludzi !!!
Stepniczanka
2020-02-29 19:51:43
Inwestycja nie jest potrzebna. W Stepnicy nie brakuje miejsc pracy. Jeśli ktoś tam był, wie że miejscowość ma duży potencjał agroturystyczny a ferma to zrujnuje. Ferma miałaby stanąć 1,5 km od głównego ujęcia wody z którą latem, podczas suszy, jest olbrzymi problem. Wiecie ile wody zużywa ferma na milion kur? Bo ta będzie właśnie taka wielka.Ostatnia rzecz: cały zachód od lat przenosi produkcję mięsa do Polski. Nie jesteśmy w stanie przejeść tego ci się u nas produkuje. Te zakłady przez wiele lat są zwolnione z podatku, rujnują nam środowisko, drogi, zdrowie, po to żeby cały ten drób wywieźć na eksport. Dalej uważacie że to dobry pomysł?
z Miłowa
2020-02-29 19:43:09
W Czaplinku sobie wybudujcie!
prawda w oczy kole
2020-02-29 19:38:33
dokumentacja złożona przez inwestora to śmiechu warte bzdury, w każdym sądzie do zaskarżenia, ale burmistrz zamiast stać po stronie mieszkańców ewidentnie gra do bramki inwestora, odorowa ekspertyza? buhahaha Mieszkańcy chcą mpzp napisali petycje, a burmistrz ? hmmm ... jest podejrzenie o poświadczanie nieprawdy w prokuraturze Goleniów, może redakcja się tym zajmie i opisze? Tylko "elastyczni" burmistrzowie rękami nogami się bronią przed mpzp ten taki jest, jak sam przyznał
nowa
2020-02-29 19:32:32
Protest podpisało 1000 osób, w tym 80% mieszkańców Miłowa, a inwestor nadal chce im zasrać życie
beton ze Stepnicy
2020-02-29 19:31:17
Trzeba było zrobić porządny raport to by inwestor wiedział, że warunki hydrogeologiczne na tych terenach wykluczają fabryki kurczaków z szambami na terenach zagrożonych powodzią.
myślący
2020-02-29 19:28:08
To ferma przemysłowa z zamiarem produkowania 5 i pół miliona kurczaków a nie kurnik na podwórku wiejskim. Taka fabryka to zagrożenie dla wszystkich gospodarstw rolnych tych prawdziwych ze zdrową żywnością. To nie ma nic wspólnego z rolnictwem bez jaj, hehehe
Nie obżerajcie się kurczakiem w panierce w fastfudach!
2020-02-29 19:24:04
To i kurniki nie bedą potrzebne. Drzewiej mięso było na obiad raz lub dwa razy w tygodniu i obywatele jakoś żyli.
@beton ze Stepnicy
2020-02-29 19:23:00
Kurniki, obory buduje się na wsiach. Może mieszkańcy Stepnicy i Miłowa zaproponują wybudowanie kurników w Goleniowie a może w Szczecinie hahaha. Dziwne to jest że grupka mieszkańców może zablokować inwestycję tak jakby cały rejon należał do nich.
Jazon
2020-02-29 19:07:49
Przecież to teren wiejski. To gdzie budować obiekty rolne jak nie tam?
beton ze Stepnicy
2020-02-29 19:03:24
Droga Marto, (czyżby troll?:)) nie obrażaj mieszkańców! Popieraj sobie co chcesz. Na fałszerstwach w naszej gminie nikt nic szkodliwego nie wybuduje choćby się burmistrz i inwestor zesrał! Doczytaj i włącz myślenie.
Samo życie
2020-02-29 18:33:59
A jeść się chce
:))
2020-02-29 17:32:56
A takie czynniki nikomu nie przeszkadzają mimo ze powodują raka : stare diesle bez dpf, palenie smieciami,palenie papierochów- trucie innych biernie ,wyrzucanie smieci gdzie popadnie itd. a tu wielki lament o jakas ferme, najpierw trzeba zaczac od siebie a potem lamentowac ze "srodowisko zatruwajo "
Marta
2020-02-29 16:50:45
Popieram budowę kurników. Oby inwestorowi udało się pokonać ten beton mieszkańców .Taka inwestycja jest potrzebna. Oby Pan Burmistrz nie ulegał naciskom i wydał pozytywną decyzję do budowy .Liczą na to racjonalnie myślący mieszkańcy

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA