Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Dla dzieci – na majówkę. Atrakcje w przestrzeni internetowej

Data publikacji: 01 maja 2020 r. 06:56
Ostatnia aktualizacja: 01 maja 2020 r. 06:56
Dla dzieci – na majówkę. Atrakcje w przestrzeni internetowej
 

W tym roku majówka będzie zupełnie inna niż co roku. Pewnie część osób wybierze się na wycieczki w plener, ale z racji na obostrzenia związane z epidemią, nie zawsze będą to te wymarzone miejsca. Sporo mieszkańców Szczecina z pewnością większą część trzech wolnych dni spędzi w domu - przed telewizorem i komputerem. Dla dzieci na te dni szczecińskie instytucje przygotowały sporo atrakcji w przestrzeni internetowej. Jakie to propozycje? Zapraszamy do przeczytania informacji.

A może spektakl?

Na weekend dwa szczecińskie teatry przygotowały dla dzieci ciekawe propozycje spektakli online. Teatr Lalek „Pleciuga” zaprasza w sobotę i niedzielę na przedstawienie pt. „Tygrysek i Kapitan Morgan”, z kolei Teatr Rozmaitości Gwitajcie – na inscenizację pt. „Czas Czarodziej” (w sobotę i niedzielę).

W sobotę (o godz. 16) i w niedzielę (o godz. 11) aktorzy Teatru Rozmaitości GWITAJCIE przedstawią, na kanale YouTube, "bajkę, a może nawet baśń, o tajemnicy wiecznej młodości nie tylko dla dzieci", jak mówią o tym spektaklu jego twórcy. Tytuł tej opowieści to: "Czas Czarodziej". O czym jest to przedstawienie? Oddajmy głos aktorom teatru: "Od wieków ludzie starają się przechytrzyć upływający czas. Niestety bezskutecznie. Ale gdyby się tak zaprzyjaźnić z Panem Czarodziejem Czasem, to może byłby on dla nas trochę łaskawszy...".

O czym jest bajka Pleciugi? Oto mały, odważny i marzący o wspaniałych przygodach Tygrysek wyrusza w świat wraz z piracką załogą kapitana Morgana. Morska podróż zaprowadzi ich aż na plantację uwielbianych przez wszystkich bananów. Starcie między przyjaznymi żyrafami a agresywnymi piratami wydaje się nieuniknione... Spektakl zostanie pokazany w sobotę i niedzielę o godz. 11 - w dwóch częściach (każda część innego dnia).

Spotkania z muzyką

Małych melomanów czekają dwa ciekawe, majówkowe spotkania z muzyką - dzięki szczecińskiej filharmonii i działaniom online tej instytucji. Zaplanowano zatem warsztaty oraz talent show.

W sobotę, w trzecim odcinku uwielbianych przez najmłodszych warsztatów pt. "Raniutto Online", dzieci poznają kolejnego kompozytora oraz czekać na nich będą różne instrumenty oraz specjalnie wybrane utwory. Początek zajęć o godz. 11.

- "Raniutto Online" to idealna okazja, by świadomie bawić się ze swoimi dziećmi przy dźwiękach muzyki. Zostało stworzone, by bawić i uczyć muzyki dzieci już od szóstego miesiąca życia - mówi Katarzyna Plater - Zyberk, rzecznik prasowy filharmonii. - Aktywne słuchanie i twórcza zabawa sprawią, że mali melomani staną się bardziej wrażliwi na dźwięki. I to - jak zawsze z filharmonią - bez nudy!

W niedzielę na profilu facebookowym filharmonii zaplanowany jest kolejny odcinek symfonicznego talent show pt. "EduVirtuoso". Zobaczymy zatem, jak z pewnością siebie, bez tremy, a przede wszystkim z wirtuozerią młodzi instrumentaliści pięknie zaprezentowali się publiczności zebranej w sali filharmonii. Tym razem wystąpi Salomea Gajda, która wykonała na skrzypcach „Menuet" Johanna Sebastiana Bacha. Początek koncertu o godz. 11.

Pałacowe inspiracje

Od połowy marca korytarze i pracownie szczecińskiego Pałacu Młodzieży są wciąż puste, jednak zajęcia trwają. Nauczyciele są w stałym kontakcie z uczestnikami, a na specjalnej stronie internetowej - Pałacowe Zajęcia Internetowe (http://online.palac.szczecin.pl/online/) oraz na profilu facebookowym Pałacu Młodzieży, każdego dnia ukazują się propozycje ćwiczeń, zadania, zrealizowane wspólnie projekty i ciekawe informacje, z których mogą korzystać nie tylko uczestnicy zajęć. Zachęcamy do zaglądania, czerpania inspiracji i korzystania z pomysłów pałacowej kadry, bowiem są tu świetne propozycje nie tylko na majówkowy weekend.

Co tutaj można znaleźć? Ot, są choćby zajęcia plastyczne, te z Pracowni Tańca Etnicznego (gdzie Justyna Kozłowska rozpoczęła cykl Etnicznych Podróży) i Pracowni Tradycji Polskiej, są też informacje dla osób, które interesują się modelarstwem i szachami. No i działania kulinarne! Kornelia Tumanowicz, która znana jest w Szczecinie z działań z zakresu ceramiki, zaproponowała tym razem ... rodzinne wypiekanie i tworzenie np. zwierzakobułeczek.

- Zamieniając pracownie ceramiczną na kuchnię, zmieniłam również rzeźbiarski materiał. W warunkach domowych najlepiej lepi mi się w cieście drożdżowym, dlatego i Wam proponuję miłą pożyteczną dla domowników zabawę - napisała w informacji na stronie pałacowej. - Potrzebny będzie przepis na zrobienie ciasta drożdżowego, który bez trudu znajdziecie w internecie.

Wspomniana z kolei J. Kozłowska snuje na stronie Pałacu Młodzieży, opowieść w odcinkach o swoich podróżach. Te afrykańskie wspominki są fantastyczne - polecamy do poczytania dla całych rodzin! I do obejrzenia jej zdjęć z wypraw - pięknych i bajecznie kolorowych. 

Zrób własną książkę!

Szczeciński Dom Kultury "13 Muz" organizuje rozmaite, ciekawe zajęcia dla dzieci w ramach warsztatów online pt. "Domowy Animator Kultury". W sobotę i niedzielę na profilu na Facebooku tej instytucji, a także na kanale YouTube, zaplanowane są "Książkowe warsztaty - domowy e-book (DIY)". Sobotnie zajęcia (o godz. 12.00) noszą tytuł: "Kiedy czujesz, że rymujesz", a niedzielne (o godz. 14): "Komiks i super bohater".

- Kiedy w czasie społecznej kwarantanny domowej przeczytaliśmy już wszystkie książki, jakie mamy w domu, nasze dzieci już znają je na pamięć, a my „nie mamy zdrowia” kolejny raz czytać tej samej książki… zróbmy własną i podzielmy się nią z innymi - informuje Kamil Robak, specjalista ds. promocji Domu Kultury „13 Muz”. - Domowa książka może być o wszystkim i mieć każdą formę. Wystarczy napisać tekst (albo nie), zrobić ilustracje (w książkach dla dzieci one są najważniejsze) i podzielić się nią z innymi, którzy też zapewne już nie mają co czytać. Potem można zrobić zdjęcia (albo pdf) i umieścić na Facebooku, podesłać znajomym e-mailem, MMS-em, messengerem czy innym komunikatorem.

O tym, jak zrobić książkę w swoim domu, w pierwszy majowy weekend opowie pedagog Ola Głowacka.

(MON)

Fot. Kornelia Tumanowicz

Na zdjęciu: zwierzakobułeczka

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA