Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Barbarzyńskie tsunami wirtualnie. Obejrzyj, zanim otworzą muzea i galerie

Data publikacji: 03 maja 2020 r. 09:18
Ostatnia aktualizacja: 04 maja 2020 r. 09:09
Barbarzyńskie tsunami wirtualnie. Obejrzyj, zanim otworzą muzea i galerie
 

Muzea i galerie szykują się do ponownego otwarcia, ale trudno jeszcze powiedzieć, kiedy to będzie. Stąd szczecińskie Muzeum Narodowe uruchomiło wystawę w wersji cyfrowej - „Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły”.

- Ekspozycja „Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły” została przygotowana między innymi przez zespół Muzeum Narodowego w Szczecinie jako wystawa objazdowa, której pokazy były od października 2017 do marca 2020 roku w dwunastu polskich muzeach. Pasjonująca tematyka, wybór unikatowych eksponatów oraz zastosowanie różnych technik multimedialnych sprawiły, że cieszyła się dużym zainteresowaniem i uznaniem - mówi Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy muzeum. - Skłoniło to organizatorów do podjęcia próby zapewnienia szerszego dostępu do treści ukrytych pod jej frapującym tytułem. Efektem tych starań jest strona internetowa, która prezentuje wystawę w wersji cyfrowej: www.barbarzynskie-tsunami.muzeum.szczecin.pl.

Kanwą opowieści są wydarzenia z dziejów Europy wstrząsające cywilizacją późnego antyku między schyłkiem IV a początkiem VI stulecia, w okresie nazywanym wielką wędrówką ludów. Były to czasy intensywnych ruchów migracyjnych plemion barbarzyńskich, które przełamały granice Imperium Romanum i wtargnęły na jego obszar zadając ostateczny cios istnieniu Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, a na jego gruzach tworzyły własne królestwa. Niektóre z tych ludów, odnotowane w antycznych źródłach pisanych, wywodziły się z dorzecza Odry i Wisły, gdzie zamieszkiwały w pierwszych wiekach po Chrystusie. Odegrały one znaczącą rolę w wydarzeniach powiązanych z migracjami plemion, a także w kształtowaniu nowego porządku w Europie u progu średniowieczna. Zaprezentowane na wystawie zabytki dobrano pod kątem zobrazowania obecność tych ludów na naszych ziemiach oraz ich udziału w wymianie kulturowej i transformacjach zachodzących u schyłku starożytności na tle wydarzeń mających miejsce przed wielkimi wędrówkami (III–IV wiek) i następujących po nich (VI–VII wiek).

(MON)

Fot. MNS

Sonda

Czy początek maja to dobry termin na zapowiedziane przez rząd otwarcie przedszkoli i żłobków, galerii handlowych, hoteli, muzeów i bibliotek?
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA