Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Ziobro też chce komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT

Data publikacji: 2017-08-10 17:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 19:02
Ziobro też chce komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT
 

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro popiera ideę komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT. Polecił też poszerzyć o prokuratorów śledztwo badające odpowiedzialność organów państwa, w tym premierów i ministra finansów, za brak reakcji na te wyłudzenia.

- Chciałbym zadeklarować swoje pełne poparcie dla idei powołania komisji śledczej w sprawie gigantycznych wyłudzeń VAT, które są szacowane na kwotę strat fiskusa rzędu 200-250 mld zł" - powiedział Ziobro w czwartek na konferencji prasowej.

Jak mówił, ta afera jest ściśle związana "z brakiem działań ze strony centralnych organów polskiego państwa na informacje wskazujące, że dochodzi do gigantycznych wyłudzeń i strat w związku z działalnością mafii VAT-owskiej w latach 2008-2015". Według niego ustalenia śledztwa trwającego w Białymstoku zyskają "istotne wsparcie", jeśli zostanie powołana komisja śledcza.

Ziobro powiedział, że w październiku ub.r. zlecił śledztwo, by ocenić odpowiedzialność organów państwa, na czele z premierami i ministrem finansów, w sprawie ich wiedzy oraz braku reakcji na wyłudzenia VAT. Dodał, że rozszerzono je o "kolejne wątki, które wyłoniły się w trakcie prowadzonych przez nas ustaleń".

- Podjąłem decyzję o tym, aby to śledztwo rozszerzyć o wyjaśnienie wątków związanych z jednej strony z okolicznościami, w jakich zapadało orzeczenie Sądu Najwyższego, które w istotny sposób przyczyniło się do poczucia bezkarności mafijnych przestępców - oświadczył Ziobro. Dodał, że śledztwo ma też "ustalić odpowiedzialność kierownictwa ówczesnej prokuratury, która podjęła w sposób bezrefleksyjny decyzję, będącą konsekwencją tego orzeczenia SN i wbrew obowiązującemu prawu (...) zaleciła prokuraturze zmianę sposobu prowadzenia tych postępowań włącznie z możliwością umarzania postępowań.

Ziobro wyjaśnił, że chodzi o "orzeczenie SN, który w 2008 r. całkowicie bezpodstawnie i wbrew obowiązującemu prawu, przyjął(..), że tego rodzaju przestępstwa mogą być ścigane tylko i wyłącznie na podstawie Kodeksu karnego skarbowego, który przewiduje dużo łagodniejsze rygory odpowiedzialności karnej, a nie mogą być ścigane na podstawie Kodeksu karnego, który zakładał znacznie surowszą odpowiedzialność karną" - oświadczył.

Według niego "bardzo istotnie" przyczyniło się to do wzrostu poczucia bezkarności zorganizowanych grup przestępczych. Podkreślił, że skutkiem wydania tego orzeczenia były też "niewłaściwe działania" po stronie ówczesnej prokuratury i innych organów ścigania, jak policja czy służby specjalne.

W poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest za powołaniem sejmowej komisji śledczej, która zbadałaby wyłudzenia VAT. Wyłudzenia VAT pozbawiły nasze państwo ok. 200-250 mld zł; Polakom należy się wyjaśnienie - mówił. Powołanie komisji to pomysł warty rozważenia; wcześniej czy później powinna być powołana - powiedziała we wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. (PAP)

Fot. Ryszard PAKIESER (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mirek
2017-08-12 16:51:50
SN w obronie przestępców! Nic dziwnego ,że teraz protestują i twierdzą że demokracja jest zagrożona. Bo jeśli zacznie ścigać się przestępców to wg nich koniec demokracji. A może wyjdzie na jaw wiele spraw w których kasta jest zamieszana.
zak
2017-08-12 16:47:40
Ciekawe dlaczego SN swoim orzeczeniem wbrew prawu zezwolił na takie działania przestępców. Tu widać że zmiany w sądach są konieczne.Nawet Duda przestraszył się demonstrantów opłaconych przez tych co te zmiany wprowadzili.Nie bez powodu ludzie uwikłani w tą działalność protestują w obronie sądów.
@ll
2017-08-11 17:15:08
Jakich podatków? Najpierw pomyśl, a potem pisz.
Po-dkomisje - Komisje - i Nadkomisje...
2017-08-11 00:24:15
A po co te "wszystkie Komisje"...? Czy nie lepiej jest od razu przekazac Sprawy do Prokuratury tak Krajowej jak i w poszczegolnych Wojewodztwach !!
ll
2017-08-10 18:34:41
A w SKOKACHj uz ponad 3 mld zlotych strat i swiadczenia dla "poszkodowanych" wyplacone z funduszu gwarantowanych swiadczen bankowych czyli podatkow wszystkich,oj szykujcie sie na podwyzki oplat w bankach, przeciez ktos to musi zaplacic.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA