Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Włochy. Podatki od cienia, parasola, wycieraczki i flagi

Data publikacji: 2017-07-13 10:05
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-12 11:26
Włochy. Podatki od cienia, parasola, wycieraczki i flagi
Włochy – Wezuwiusz w tle Fot. EPA/CESARE ABBATE  

Podatki od rzucanego cienia, parasola przed sklepem, nazwy restauracji na wycieraczce i od wywieszenia flagi – to przykłady opłat, wprowadzanych przez lokalne władze we Włoszech. Kraj jest w szponach absurdalnej pomysłowości fiskusa – podkreśla się w raporcie.

Zbiór przykładów najbardziej osobliwych lokalnych opłat, wprowadzanych przez miasta i gminy opracowało stowarzyszenie rzemiosła i małych firm (Cgia) z Mestre na północy. Na łamach ekonomicznego dodatku do dziennika "La Repubblica" – "Affari&Finanza", który skomentował raport, podkreślono, że w "normalnym kraju" nikomu nie przyszłoby do głowy , aby obłożyć podatkiem wiele tak "banalnych czynności", jak instalacja markizy sklepowej czy budowa na skrawku publicznego terenu schodów do domu. We Włoszech natomiast, jak się zauważa, nikogo już nawet nie dziwi istnienie tych dziwacznych zobowiązań podatkowych.

W ramach podatku od zajmowania terenu publicznego w niektórych miejscowościach obowiązują opłaty od cienia rzucanego przez markizy na chodnik czy, jak w Modenie, od wycieraczek przed sklepami oraz lokalami gastronomicznymi. Jak się zarazem zauważa, jest on słuszny, gdy faktycznie zajmowany jest teren publiczny, na przykład przez restauracyjne stoliki, utrudniające przejście chodnikiem czy wąską ulicą. Na liście wymieniono też przypadek z miejscowości Desio w Lombardii, gdzie właściciel hotelu otrzymał wezwanie do zapłacenia 180 euro za to, że na balkonie wywiesił pięć flag, wśród nich włoską. Uznano to za reklamę, podlegającą opodatkowaniu. Hotelarz, przypomina się, musiał stoczyć prawdziwą batalię z fiskusem zanim anulowano tę opłatę, a jego przeproszono. Z kolei w Conegliano koło Treviso na właścicieli sklepów spożywczych nałożono lokalną opłatę w wysokości 30 euro za rozłożenie w słoneczne dni parasoli, które rzucały cień na chodnik. Ich protesty jednak nie pomogły.

Lokalne podatki dotyczą także hobby i rozrywki. W wielu gminach obłożone nimi jest... zbieranie grzybów i łowienie ryb.

(pap)

Na zdjęciu: Włochy – Wezuwiusz w tle

Fot. EPA/CESARE ABBATE

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jonatan
2017-07-16 00:18:54
'Affari&Finanza", który skomentował raport, podkreślono, że w "normalnym kraju" nikomu nie przyszłoby do głowy , aby obłożyć podatkiem wiele tak "banalnych czynności", jak instalacja markizy sklepowej czy budowa na skrawku publicznego terenu schodów do domu." To powinni przyjechać do Polski, a konkretnie do Szczecina. Przecież tutaj też mieszkańcy muszą płacić za schody do domu lub sklepu(niektórzy nawet je zlikwidowali z tego powodu) lub głośnej niedawno sprawie szyldu Pasztecika na al. Wojska Polskiego który wisząc "rzucał cień", bo jak to inaczej nazwać, na kawałek chodnika. Biedni Włosi, nawet nie wiedzą, że są kraje w UE z równie nawiedzonymi, jak w pięknej Italii, urzędasami.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA