Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
5 szczecin
REKLAMA

Reforma fiskusa u doradców podatkowych

Data publikacji: 12 maja 2017 r. 22:07
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:40
Reforma fiskusa u doradców podatkowych
 

Zmiany w administracji fiskalnej zdominowały dyskusję doradców podatkowych, którzy w piątek (12 maja) spotkali się w Szczecinie, by świętować 20-lecie swojego zawodu oraz 15-lecie istnienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych, mówiła o dobrych relacjach z ministerstwem finansów, ale i o problemach, które wynikają ze zbyt pośpiesznego procedowania prawa w parlamencie.

- Niektóre akty prawne są czasami zbyt szybko podejmowane. Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej zanim weszła w życie, już była nowelizowana - mówiła prof. Glumińska-Pawlic.

Przewodnicząca podkreślała, że doradca podatkowy jest strażnikiem budżetu państwa. - Dlatego walczymy z tym kolegami, którzy usiłowaliby stosować agresywną optymalizację podatkową wprowadzając swoich klientów w trudne meandry i nawet działalność przestępczą - mówiła szefowa KRDP.

Wśród gości konferencji była Anna Sokołowska z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. - Jako sędzia, doceniam wartość merytoryczną, którą wkładacie państwo występując w charakterze pełnomocników. Doceniam także dużą wartość etyczną, którą prezentujecie na sali - mówiła Sokołowska.

O tym, co zmieniło się od 1 marca br. w funkcjonowaniu administracji fiskalnej, mówiła Monika Getka, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. Przypomniała, że od kilku tygodni administracja podatkowa, celna i kontrola skarbowa. Teraz struktura wygląda tak, ze ministrowi finansów podlega Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

- Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej podlegają z kolei Izby Administracji Skarbowej (16 w skali kraju - red.), w ramach których znajdują się urzędy skarbowe, wyspecjalizowane urzędy skarbowe oraz urzędy celno-skarbowe - mówiła Getka.

Szefowi KAS podlega też Krajowa Informacja Skarbowa, Krajowa Szkoła Skarbowości oraz mające powstać Centrum Informatyki.

Doradcy mówili też o swoich niepokojach związanych z reformą.

- Co mnie niepokoi w przepisach, które dotyczą Krajowej Administracji Skarbowej, to wprowadzenie zasady - tak naprawdę - jednoinstancyjnego postępowania w zakresie, w którym funkcjonuje naczelnik urzędu celno-skarbowego - wyjaśniała Jadwiga Glumińska-Pawlic. - Motywowano tę regulację tym, że to jest szczególny obszar zainteresowania, gdzie wymagana jest odpowiednia wiedza i dlatego, organ prowadzący postępowanie w pierwszej instancji powinien być też właściwy do rozpatrywania odwołań od swoich decyzji - dodała.

Konferencje w hotelu Park zorganizował Zachodniopomorski Oddział KIDP. ©℗

Magdalena Szczepkowska

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA