poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Reforma fiskusa u doradców podatkowych

Reforma fiskusa u doradców podatkowych

Reforma fiskusa u doradców podatkowych
Data publikacji: 2017-05-12 22:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:22
Wywietleń: 1598 255294

Zmiany w administracji fiskalnej zdominowały dyskusję doradców podatkowych, którzy w piątek (12 maja) spotkali się w Szczecinie, by świętować 20-lecie swojego zawodu oraz 15-lecie istnienia Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych, mówiła o dobrych relacjach z ministerstwem finansów, ale i o problemach, które wynikają ze zbyt pośpiesznego procedowania prawa w parlamencie.

- Niektóre akty prawne są czasami zbyt szybko podejmowane. Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej zanim weszła w życie, już była nowelizowana - mówiła prof. Glumińska-Pawlic.

Przewodnicząca podkreślała, że doradca podatkowy jest strażnikiem budżetu państwa. - Dlatego walczymy z tym kolegami, którzy usiłowaliby stosować agresywną optymalizację podatkową wprowadzając swoich klientów w trudne meandry i nawet działalność przestępczą - mówiła szefowa KRDP.

Wśród gości konferencji była Anna Sokołowska z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. - Jako sędzia, doceniam wartość merytoryczną, którą wkładacie państwo występując w charakterze pełnomocników. Doceniam także dużą wartość etyczną, którą prezentujecie na sali - mówiła Sokołowska.

O tym, co zmieniło się od 1 marca br. w funkcjonowaniu administracji fiskalnej, mówiła Monika Getka, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. Przypomniała, że od kilku tygodni administracja podatkowa, celna i kontrola skarbowa. Teraz struktura wygląda tak, ze ministrowi finansów podlega Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

- Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej podlegają z kolei Izby Administracji Skarbowej (16 w skali kraju - red.), w ramach których znajdują się urzędy skarbowe, wyspecjalizowane urzędy skarbowe oraz urzędy celno-skarbowe - mówiła Getka.

Szefowi KAS podlega też Krajowa Informacja Skarbowa, Krajowa Szkoła Skarbowości oraz mające powstać Centrum Informatyki.

Doradcy mówili też o swoich niepokojach związanych z reformą.

- Co mnie niepokoi w przepisach, które dotyczą Krajowej Administracji Skarbowej, to wprowadzenie zasady - tak naprawdę - jednoinstancyjnego postępowania w zakresie, w którym funkcjonuje naczelnik urzędu celno-skarbowego - wyjaśniała Jadwiga Glumińska-Pawlic. - Motywowano tę regulację tym, że to jest szczególny obszar zainteresowania, gdzie wymagana jest odpowiednia wiedza i dlatego, organ prowadzący postępowanie w pierwszej instancji powinien być też właściwy do rozpatrywania odwołań od swoich decyzji - dodała.

Konferencje w hotelu Park zorganizował Zachodniopomorski Oddział KIDP. ©℗

Magdalena Szczepkowska

Fot. Ryszard Pakieser

Reforma fiskusa u doradców podatkowych Reforma fiskusa u doradców podatkowych Reforma fiskusa u doradców podatkowych Reforma fiskusa u doradców podatkowych Reforma fiskusa u doradców podatkowych Reforma fiskusa u doradców podatkowych

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy