wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Europosłowie chcą obniżyć stawkę VAT na e-booki

Europosłowie chcą obniżyć stawkę VAT na e-booki

Europosłowie chcą obniżyć stawkę VAT na e-booki
Data publikacji: 2017-05-04 20:16
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1862 250173

Komisja Parlamentu Europejskiego ds. gospodarczych i monetarnych zagłosowała za obniżeniem stawki VAT na książki elektroniczne i publikacje online. W UE standardowa minimalna stawka na e-publikacje wynosi 15 proc.

Zdaniem europosłów państwa członkowskie UE powinny mieć możliwość nałożenia niższej stawki podatku VAT na e-booki oraz publikacje online, takie jak dostępne w sieci wydania gazet i magazynów prasowych. Obecnie w Polsce podatek VAT na drukowane książki wynosi 5 proc. natomiast wydania elektroniczne, w tym tzw. e-booki, są objęte 23-procentową stawką.

Europosłowie opowiadają się za znacznym obniżeniem cen elektronicznych książek i gazet.

- Chcemy, żeby kraje UE mogły same zadecydować, czy chcą nałożyć na książki elektroniczne oraz publikacje internetowe niższą 5-procentową lub nawet zerową stawkę VAT. Obecnie standardowa minimalna stawka na e-publikacje w UE wynosi 15 proc. Jak dotąd książek elektronicznych nie można było obłożyć niższym podatkiem niż 5 proc., takim, jaki obowiązuje w odniesieniu do książek papierowych, bo ich sprzedaż traktowana była jak sprzedaż usług online. To się teraz zmieni – tłumaczył belgijski europoseł Tom Vandenkendelaere z grupy Europejskiej Partii Ludowej, sprawozdawca raportu na temat stawek VAT dla książek, gazet i magazynów prasowych.

- Rynek książek elektronicznych w ciągu ostatniej dekady bardzo się rozwinął i zyskał na znaczeniu. Dzisiaj nie ma sensu stosowanie podwójnych standardów dla wydań online czy drukowanych. Dzięki nowym przepisom kraje UE będą mogły obniżyć stawkę VAT, a tym samym cenę książek i gazet elektronicznych. Z kolei niższe ceny ułatwią autorom, wydawnictwom oraz sprzedawcom książek dotarcie do czytelników nie tylko w księgarniach, lecz także drogą internetową – dodał Vandenkendelaere.

Obniżenie stawek VAT dla wydawnictw elektronicznych to jedno z zobowiązań Komisji Europejskiej w ramach strategii UE dotyczącej wspólnego rynku cyfrowego oraz część działań w kierunku zbudowania jednolitego unijnego obszaru VAT. UE chce wprowadzić minimalne stawki podatkowe oraz wspólne dla UE zasady nakładania podatków, co ma pobudzić konkurencyjność w granicach Wspólnoty. Kraje członkowskie będą mogły ponadto same zdecydować o nałożeniu własnych stawek krajowych VAT powyżej unijnego minimum.

(pap)

Fot. domena publiczna

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy