piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > Aleksandra Dulkiewicz wyznaczona do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz wyznaczona do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz wyznaczona do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska
Data publikacji: 2019-01-17 10:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-17 10:23
Wywietleń: 1072 371933

W środę wieczorem premier Mateusz Morawiecki podpisał decyzję wyznaczającą do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz – poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. W związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza komisarz wyborczy podpisał postanowienie o wygaśnięciu jego mandatu.

– W środę wieczorem premier Mateusz Morawiecki podpisał decyzję wyznaczającą do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz – powiedział Dworczyk. Wcześniej w radiowej Trójce Dworczyk mówił, że "formalnościom stało się zadość". – Wieczorem dokumenty dotarły do KPRM, a pan premier wieczorem złożył podpis na tej decyzji.

Zgodnie z art. 492 Kodeksu wyborczego wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta następuje m.in. na skutek śmierci. Wygaśnięcie mandatu stwierdza komisarz wyborczy – w terminie 14 dni od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia. Postanowienie komisarza wyborczego przesyła się wojewodzie i przewodniczącemu rady gminy. Decyzja o mianowaniu p.o. prezydenta miasta oraz wyznaczeniu daty przedterminowych wyborów należy do premiera. W przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed upływem jego kadencji przeprowadza się przedterminowe wybory w terminie do 90 dni od daty śmierci.

* * *

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania tj. od 1990 r. W latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Pogrzeb prezydenta odbędzie się w sobotę. Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

(pap)

Na zdjęciu: Aleksandra Dulkiewicz 

Fot. PAP/Adam Warżawa

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie