sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Świat > PE uczcił minutą ciszy prezydenta Gdańska. Zaapelował o przeciwdziałanie nienawiści

PE uczcił minutą ciszy prezydenta Gdańska. Zaapelował o przeciwdziałanie nienawiści

PE uczcił minutą ciszy prezydenta Gdańska. Zaapelował o przeciwdziałanie nienawiści
Data publikacji: 2019-01-14 22:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:30
Wywietleń: 1773 371626

Parlament Europejski uczcił w poniedziałek w Strasburgu "ofiary nienawiści", w tym prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł w wyniku obrażeń zadanych mu przez nożownika. Eurodeputowani apelowali o przeciwdziałanie nawoływaniu do nienawiści.

- Musimy pamiętać, że nigdy nasz przeciwnik nie może stać się naszym wrogiem, a przemoc werbalna może także przemienić się w przemoc fizyczną. Musimy przeciwdziałać nawoływaniu do nienawiści - powiedział, rozpoczynając sesję szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Musimy pracować na rzecz pokoju

Zarówno on, jak i przedstawiciele części grup politycznych, którzy wypowiadali się w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska, przypominali też grudniowy zamach terrorystyczny ze Strasburga. Życie straciło w nim pięć osób, w tym dziennikarz Bartosz Niedzielski, Polak od 20 lat mieszkający w Strasburgu.

Tajani mówił, że wydarzenia te świadczą o radykalizacji w Europie.

- Ofiary powinny nam przypominać, że musimy pracować na rzecz pokoju i potępiać każdą formę przemocy - zaznaczył. Jak wspominał, ci, którzy znali Adamowicza, wiedzą, że był on bliski obywatelom, był otwartym i potrafiącym słuchać człowiekiem. - Chciałbym wyrazić w imieniu PE naszą solidarność. Łączymy się w bólu z całym Gdańskiem.

Ofiara języka nienawiści

Europoseł PO Jarosław Wałęsa, który był kontrkandydatem Adamowicza w ubiegłorocznych wyborach na prezydenta Gdańska, ocenił, że zamordowany stał się ofiarą języka nienawiści.

- Musimy się zastanowić nad tym, jak ograniczyć i wyrzucić takie zachowania, ten język z debaty publicznej - oświadczył. Przypominał, że tragedia wydarzyła się podczas koncertu charytatywnego, a prezydent Gdańska na krótko, zanim otrzymał cios, mówił o braterstwie, solidarności, o tym, że należy "oddawać siebie drugiemu człowiekowi". - Gdańsk stracił wspaniałego, lokalnego patriotę, ale my wszyscy straciliśmy wspaniałego Europejczyka, bo Paweł Adamowicz rozumiał, że jedno i drugie nie jest sprzeczne: że możemy być lokalnymi patriotami i budować lepszą wspólną Europę. Takim go zapamiętajmy.

Potępić nienawiść

Szef delegacji PO w europarlamencie Janusz Lewandowski mówił, że Adamowicz, jego przyjaciel, był człowiekiem wartości.

- To dramat dla jego rodziny i wielki szok dla mieszkańców Gdańska, którzy zebrali się z radosnej okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chcemy, żeby pozostała z nami też pamięć ofiar zamachu terrorystycznego w Strasburgu. Zbyt często w naszej Europie nienawiść i terroryzm zastępuje tolerancję, dialog i przyjazne współistnienie ponad różnicami - powiedział polityk Platformy.

Wiceszefowa grupy Socjalistów i Demokratów (S&D), hiszpańska europosłanka Maria Rodrigues mówiła, że znała Adamowicza i wie, że był wspaniałym, lokalnym liderem i jednocześnie symbolem otwartego społeczeństwa.

- Pamiętam Pawła Adamowicza, który w trudnej sytuacji mówił, że Gdańsk będzie mógł przyjąć uchodźców, którzy starali się o azyl w Europie - przypominała. Jak podkreśliła, to szokujące, że wszystkie argumenty, którymi politycy posługują się w instytucjach demokratycznych, zostały zastąpione nożem.

Europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska wskazała, że zabójstwo Adamowicza jest przykładem ogromnego barbarzyństwa.

- To bardzo wielka tragedia dla nas wszystkich. To wielkie zło, które budzi złość, smutek i potępienie. Powinniśmy zastanowić się, jak z przestrzeni publicznej wyrzucić zło, jak potępić nienawiść. Powinniśmy się zastanowić, co możemy zrobić, żeby debata publiczna była spokojniejsza, a ulice Europy bezpieczne - oświadczyła.

Pogorszenie atmosfery politycznej

Również holenderski eurodeputowany z eurosceptycznej Europy Wolności i Narodów Marcel de Graaff mówił, że morderstwo prezydenta Gdańska to szokujący czyn.

- Niestety nie jest to pierwszy taki czyn i prawdopodobnie nie ostatni. Trzeba pamiętać o atmosferze politycznej, która panuje w UE i która na przestrzeni ostatnich lat się pogorszyła - zauważył. Zwrócił uwagę, że nie chodzi tylko o debaty plenarne, ale również spory na ulicy. Nawiązał do protestów "żółtych kamizelek".

- Jestem zdruzgotany śmiercią Pawła Adamowicza - w ten sposób wiceszef KE Frans Timmermans zareagował na wiadomość o zgonie prezydenta Gdańska. Potępił przy tym bezsensowną przemoc. - Moje myśli i modlitwy są z jego bliskimi i przyjaciółmi. Gdańskowi, Polsce i Europie będzie go brakować - napisał na Twitterze.

Z wielu krajów do Polski napływały tego dnia kondolencje. Przed polskimi ambasadami zapalano znicze.

* * *

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu. W niedzielę wieczorem został zaatakowany nożem podczas finału WOŚP przez 27-letniego Stefana W. Sprawcę aresztowano.

(pap)

Fot. PAP/Adam Warżawa

Komentarze

do @ Jarun
- to nie wyjec lecz przyszły (zapisz sobie do kajeta) noblista! Sąd w Gdańsku jest jak każdy sąd w Polsce, uniewinni każdego z "pomrocznością" i "osobę odpowiedzialną, introwertyczną, natomiast charakteryzująca się dużym stopniem roztargnienia". Zapuszkuje "za batonika", o "pendrajwach" i "łączniku przegubowym" nie piszę więcej ponieważ namierzą mnie za podżeganie.
2019-01-16 19:44:06
Jarun
Stefan W. to osoba chora psychicznie i należało go izolować, a nie pozwalać na rozboje i śmieszne wyroki. Wiadomo też, jak działa wymiar sprawiedliwości w Gdańsku. To ujawniła afera Amber Gold. Z ludzkiej tragedii mass-media zrobili show i promocję wyjca z kakofonicznym chrypieniem Sound of Silence. Oczywiście winnym okazał się bliżej nieznany pan Hejt, a naród pogrążył się w zbiorowej, bezrefleksyjnej lamentacji.
2019-01-16 05:53:33
Remigiusz
Wielka tragedia. Bardzo przykro.
2019-01-15 19:39:59
cdn
jeszcze pare dni wzglednego spokoju itotalsi pod przywodztwem ,grzeska zniszcze ciebie przy pomocy tvn/tusk vision network/ odpowiada kaczynski aziobro ma krew na rekach,.
2019-01-15 17:11:01
Psychicznie chory człowiek
który być może będzie uznany za niepoczytalnego - byłbym bardzo ostrożny w formułowaniu tego typu zbyt pochopnych (nienawiść) jak na razie wniosków. Zwłaszcza w wypadku Holandii gdzie sprawca zbrodni ideologicznej(Volkert van der Graaf, zabójca Pim'a Fortuyn'a) - wyszedł na wolność i cieszy się życiem (pod zmienionym nazwiskiem w Niemczech) po odbyciu zaledwie 2/3 z niewysokiego wyroku 18 lat wiezienia...
2019-01-15 15:42:55
@patrzcie
Polaków to podzielił pan Tusk po przegranych wyborach i polskojęzyczne głównie niemieckie media panie KODziarzu!
2019-01-15 10:51:17
patrzcie
do czego w Polsce doprowadziły rządy PiS, podzielili Polaków i wcześnie czy później skończy się to wojną domową.
2019-01-15 09:47:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie