środa, 12 sierpnia 2020.
Strona główna > Kraj > Pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza w sobotę

Pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza w sobotę (akt. 1)

Pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza w sobotę
Data publikacji: 2019-01-15 20:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-19 11:41
Wywietleń: 1206 371782

Od czwartku od g. 17 trumna prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie wystawiona w ECS, w piątek o g. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę do Bazyliki Mariackiej, gdzie w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany. Organizatorem uroczystości jest miasto Gdańsk przy udziale rodziny.

Uroczystości rozpoczną się w czwartek o godz. 15 uroczystą sesją Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa, w której uczestniczyć będą radni wszystkich kadencji od 1990 r. Od g. 17 w czwartek w Europejskim Centrum Solidarności przez 24 godziny będzie wystawiona trumna prezydenta Pawła Adamowicza.

– Tak, żeby gdańszczanie, ci, którzy chcą się pożegnać, mogli to po prostu zrobić – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, pierwszy zastępca prezydenta Gdańska.

W piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi z ECS trumnę prezydenta Adamowicza ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej.

– Trumna zostanie wprowadzona do Bazyliki Mariackiej, w piątek wieczorem zostanie odprawiona msza św. i do północy będzie możliwość pożegnania się z panem prezydentem w Bazylice Mariackiej –  poinformowała Dulkiewicz.

W Bazylice w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany.

– Zgodnie z tradycją wielowiekową, która w Gdańsku panowała, przychylając się do prośby rodziny, a także inicjatywy metropolity gdańskiego, a także do wielu głosów, które docierały w tych dniach, pan prezydent Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej – powiedział na konferencji proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusz Bradtke. Poinformował, że o godz. 12 pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa.

Wiceprezydent Dulkiewicz poinformowała, że w Gdańsku ustawione zostaną telebimy, aby mieszkańcy mogli również przy ich pomocy uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Adamowicza. Ponadto – jak zapowiedziała – zarówno w piątek, jak i w sobotę, komunikacja publiczna w Gdańsku będzie bezpłatna. Dulkiewicz zaapelowała o korzystanie z niej, by – jak mówiła – nie zablokować centrum miasta podczas uroczystości.

Na konferencji poproszono również, żeby zamiast kwiatów i zniczy mieszkańcy, którzy przyjdą pożegnać prezydenta Adamowicza, wsparli wolontariuszy, którzy – zgodnie z wolą rodziny – będą zbierali środki na dwa cele: gdańskie hospicjum im ks. Eugeniusza Dutkiewicza oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Rodzina, jak dodano, prosi także o nieskładanie kondolencji.

(pap)

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

xxx
Serce pęka, że niewinny człowiek został zamordowany w taki sposób, przecież mógł jeszcze żyć. Tak straszna nieprzewidywalna śmierć zawsze boli podwójnie a zwłaszcza tak dobrego człowieka jakim był Paweł Adamowicz. Cześć ku jego pamięć. Jestem pogrążona w żałobie, bo zginął najlepszy Prezydent Gdańska.
2019-01-19 11:23:36
do @ jarek
- do tej śmierci przyczynił się także Schetyna nazywając 40 procent wyborców z ostatnich demokratycznych wyborów szarańczą. Owe "Musimy wygrać wybory i strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS–owską szarańczę!"
2019-01-16 22:37:58
KL
Polscy narodowcy bali się imigrantów, którzy mogliby być być terrorystami, a terrorystą okazał się Polak. Jaki to policzek dla polskich nacjonalistów.
2019-01-16 21:06:47
Trochę pokory
Nasz Rząd miał plan - moralnego zniszczenia Prezydenta Adamowicza. Publiczna TVP -ponad 100 obrzydliwych/oszczerczych/niesprawiedliwych materiałów - głównie w telewizji regionalnej . Prasa (pro-PIS) dziesiątki artykułów . To musiało być na zlecenie . Teraz Ci ludzie się modlą ... Czuję się z taką świadomością okrutnie !!!. Co oni zrobili z naszym społeczeństwem w 3 lata..... Jak do tego dodamy "OWSIAKA" to Zarząd TVP powinien być wymieniony natychmiast. To będzie test naszych Władz.
2019-01-16 14:33:34
jarek
Kurski powinien natychmiast zostać odwołany z funkcji Prezesa TVP. To on jest odpowiedzialny za szerzenie nienawiści, która przyczyniła się do śmierci Prezydenta Adamowicza
2019-01-16 09:20:49
nie nowoczesny
Bazylika???? kto tak mysli????????????
2019-01-16 08:21:33
[*]
Dobrze, że data jest sobotnia, przynajmniej więcej osób będzie mogło go pożegnać.
2019-01-16 07:24:30

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie