środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > Pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza w sobotę

Pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza w sobotę (akt. 1)

Pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza w sobotę
Data publikacji: 2019-01-15 20:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-19 11:41
Wywietleń: 1033 371782

Od czwartku od g. 17 trumna prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie wystawiona w ECS, w piątek o g. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę do Bazyliki Mariackiej, gdzie w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany. Organizatorem uroczystości jest miasto Gdańsk przy udziale rodziny.

Uroczystości rozpoczną się w czwartek o godz. 15 uroczystą sesją Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa, w której uczestniczyć będą radni wszystkich kadencji od 1990 r. Od g. 17 w czwartek w Europejskim Centrum Solidarności przez 24 godziny będzie wystawiona trumna prezydenta Pawła Adamowicza.

– Tak, żeby gdańszczanie, ci, którzy chcą się pożegnać, mogli to po prostu zrobić – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, pierwszy zastępca prezydenta Gdańska.

W piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi z ECS trumnę prezydenta Adamowicza ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej.

– Trumna zostanie wprowadzona do Bazyliki Mariackiej, w piątek wieczorem zostanie odprawiona msza św. i do północy będzie możliwość pożegnania się z panem prezydentem w Bazylice Mariackiej –  poinformowała Dulkiewicz.

W Bazylice w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany.

– Zgodnie z tradycją wielowiekową, która w Gdańsku panowała, przychylając się do prośby rodziny, a także inicjatywy metropolity gdańskiego, a także do wielu głosów, które docierały w tych dniach, pan prezydent Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej – powiedział na konferencji proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusz Bradtke. Poinformował, że o godz. 12 pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa.

Wiceprezydent Dulkiewicz poinformowała, że w Gdańsku ustawione zostaną telebimy, aby mieszkańcy mogli również przy ich pomocy uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Adamowicza. Ponadto – jak zapowiedziała – zarówno w piątek, jak i w sobotę, komunikacja publiczna w Gdańsku będzie bezpłatna. Dulkiewicz zaapelowała o korzystanie z niej, by – jak mówiła – nie zablokować centrum miasta podczas uroczystości.

Na konferencji poproszono również, żeby zamiast kwiatów i zniczy mieszkańcy, którzy przyjdą pożegnać prezydenta Adamowicza, wsparli wolontariuszy, którzy – zgodnie z wolą rodziny – będą zbierali środki na dwa cele: gdańskie hospicjum im ks. Eugeniusza Dutkiewicza oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Rodzina, jak dodano, prosi także o nieskładanie kondolencji.

(pap)

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

xxx
Serce pęka, że niewinny człowiek został zamordowany w taki sposób, przecież mógł jeszcze żyć. Tak straszna nieprzewidywalna śmierć zawsze boli podwójnie a zwłaszcza tak dobrego człowieka jakim był Paweł Adamowicz. Cześć ku jego pamięć. Jestem pogrążona w żałobie, bo zginął najlepszy Prezydent Gdańska.
2019-01-19 11:23:36
do @ jarek
- do tej śmierci przyczynił się także Schetyna nazywając 40 procent wyborców z ostatnich demokratycznych wyborów szarańczą. Owe "Musimy wygrać wybory i strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS–owską szarańczę!"
2019-01-16 22:37:58
KL
Polscy narodowcy bali się imigrantów, którzy mogliby być być terrorystami, a terrorystą okazał się Polak. Jaki to policzek dla polskich nacjonalistów.
2019-01-16 21:06:47
Trochę pokory
Nasz Rząd miał plan - moralnego zniszczenia Prezydenta Adamowicza. Publiczna TVP -ponad 100 obrzydliwych/oszczerczych/niesprawiedliwych materiałów - głównie w telewizji regionalnej . Prasa (pro-PIS) dziesiątki artykułów . To musiało być na zlecenie . Teraz Ci ludzie się modlą ... Czuję się z taką świadomością okrutnie !!!. Co oni zrobili z naszym społeczeństwem w 3 lata..... Jak do tego dodamy "OWSIAKA" to Zarząd TVP powinien być wymieniony natychmiast. To będzie test naszych Władz.
2019-01-16 14:33:34
jarek
Kurski powinien natychmiast zostać odwołany z funkcji Prezesa TVP. To on jest odpowiedzialny za szerzenie nienawiści, która przyczyniła się do śmierci Prezydenta Adamowicza
2019-01-16 09:20:49
nie nowoczesny
Bazylika???? kto tak mysli????????????
2019-01-16 08:21:33
[*]
Dobrze, że data jest sobotnia, przynajmniej więcej osób będzie mogło go pożegnać.
2019-01-16 07:24:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie