Poniedziałek 30 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Prezydent Gdańska zaatakowany podczas „Światełka do nieba”

Data publikacji: 2019-01-13 20:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-14 20:53
Prezydent Gdańska zaatakowany podczas „Światełka do nieba”
 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany w niedzielę wieczorem ostrym narzędziem na scenie podczas "Światełka do nieba" WOŚP - podała TVN24. Paweł Adamowicz jest operowany w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym – poinformował PAP zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

Jak się dowiedziała nieoficjalnie PAP ze źródła związanego z Urzędem Miasta Gdańska, stan zdrowia prezydenta miasta jest bardzo poważny.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zabrany do szpitala po tym, jak został zaatakowany w niedzielę wieczorem ostrym narzędziem na scenie w Gdańsku podczas "Światełka do nieba" WOŚP - poinformowała PAP jego rzeczniczka prasowa Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Dodała, że na razie nie ma wiedzy o stanie zdrowia prezydenta Gdańska.

"Atak na życie i zdrowie Pawła Adamowicza jest godny najwyższego potępienia. Zobligowałem ministra Joachima Brudzińskiego do przekazywania mi na bieżąco wszelkich informacji dotyczących tej sytuacji. Myślami i modlitwą jesteśmy teraz z prezydentem Adamowiczem" – napisał na Twitterze premier Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda:- Zwykle różnimy się z prezydentem Adamowiczem w poglądach, ale dziś bezwarunkowo jestem z Nim i Jego Bliskimi. Modlę się o Jego powrót do zdrowia i pełni sił.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz był reanimowany po ataku nożownika, jego stan jest poważny – poinformował na antenie TVN 24 minister resortu spraw wewnętrznych Joachim Brudziński. Jego zdaniem był to akt niewyobrażalnego barbarzyństwa.

"Nie znajdują słów wytłumaczenia na tego typu akty, tym bardziej że finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez 27 lat kojarzył się z dobrem, z czymś radosnym, pozytywnym" – mówił Brudziński. Dodał, że jest to "niewytłumaczalny akt barbarzyństwa" będzie ciążył na uczestnikach tej imprezy.

Powiedział, że sprawca tego ataku został zatrzymany, a policja ma za zadanie wyjaśnić wszystkie okoliczności tego aktu. Dodał, że konsekwencje tego muszą być jak najsurowsze.

"W tej chwili pozostaje nam tylko pana prezydenta (Adamowicza) otoczyć dobrymi myślami i modlitwą, i życzyć mu, żeby powrócił do zdrowia" – powiedział Brudziński.

Napastnikiem, który ugodził prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jest 27-letni mieszkaniec Gdańska, w przeszłości karany za przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu - poinformowała PAP rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, asp. Karina Kamińska.

Sprawca ataku na prezydenta Gdańska jest teraz przesłuchiwany przez policjantów.

Kamińska dodała, że do ataku doszło około godz. 20 na scenie podczas wieczornej imprezy WOŚP w centrum miasta.

- Sprawca dostał się w okolice sceny prawdopodobnie używając plakietki "media". Został zatrzymany przez pracowników ochrony i przekazany w ręce funkcjonariuszy policji - wyjaśniła.

- Ten człowiek, który trzymał nóż, cały czas chodził po scenie – powiedziała pani Joanna, która była świadkiem ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jej zdaniem ochroniarze zareagowali po dłuższej chwili. Nikt go tak naprawdę nie był w stanie obezwładnić. - On się cieszył, że to zrobił. To było widać. To nie był taki agresywny człowiek, który wbiega, coś robi i zaraz ucieka. On po prostu chlubił się tym, co zrobił- - podkreśliła.

W niedzielę na krótko zatrzymaliśmy finał – mówił w specjalnym oświadczeniu szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak w związku z atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Nie wahamy się, aby zmienić nastrój, aby o tym mówić – podkreślił.

Przypomniał również o ataku w Nicei, do którego doszło w lipcu 2016 r. - Wtedy zatrzymaliśmy cały festiwal. Byliśmy jedynymi ludźmi na świecie, którzy na rozkręconym do maksymalnych granic radości festiwalu, pokazali rzecz niezwykłą – 120 tysięcy ludzi uniosło kartki nad swoimi głowami w kolorach: czerwonym, białym i niebieskim, a my odegraliśmy hymn Francji – przypomniał Owsiak.

 Jak mówił, w niedzielę ponownie na krótko zatrzymany został finał. - Życie pisze różne scenariusze i taki napisało dzisiaj. Nie wahamy się, aby zmienić nastrój, aby o tym mówić, aby sprzeciwić się temu zdecydowanie – podkreślił szef WOŚP.

 Odniósł się również do wyemitowanego w TVP Info filmiku autorstwa Barbary Pieli.

- Plastelinowy świat stworzony przez Telewizję Polską i przez panią Barbarę Pielę, to jest właśnie świat, który budzi tę nienawiść – mówił. - Ktoś w tym świecie z plasteliny, próbuje ze mnie zrobić szubrawcę i złodzieja. Ten plastelinowy świat prowadzi do nienawiści. Musimy się wszyscy temu przeciwstawić.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) przyjechał w niedzielę wieczorem do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie trwa operacja rannego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jak przekazał w rozmowie z Polsat News, stan Adamowicza jest bardzo poważny.

- Sadzę, że to będzie długa operacja – powiedział Borusewicz.

Pytany, czy potwierdza, że prezydent Gdańska został ugodzony w okolice serca, odparł, że wolałby nie wypowiadać się na ten temat.

W szpitalu są też prezydent Sopotu Jacek Karnowski i senator Sławomir Rybicki.

Stefan W., który ugodził nożem prezydenta Gdańska, był skazany za napady na cztery banki - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do prokuratury.

W 2013 roku mężczyzna napadł na trzy gdańskie placówki SKOK-ów i na bank Crédit Agricole.

W maju 2014 r. przed Sądem Okręgowym w Gdańsku odbył się proces Stefana W. i Tobiasa Ł. oskarżonych o napady na bank. Główny oskarżony, Stefan W. miał zorganizować serię napadów na placówki SKOK - relacjonowały trójmiejskie media. Obok W. oskarżonym o pomoc w napadzie był Tobias Ł. - pisał "Dziennik Bałtycki".

Stefan W. napadł z bronią na cztery gdańskie placówki bankowe. "Wyciągał wtedy zza pasa spodni broń (rewolwer na naboje hukowe lub wiatrówkę), po zastraszeniu personelu zabierał z kasy pieniądze" - relacjonowała proces w 2014 roku trójmiejska "Gazeta Wyborcza".

Jak pisała "GW" ze zrabowanych 15 tys. zł udało się odzyskać tylko 2,5 tys. zł.

Stefan W. został skazany na pięć lat i sześć miesięcy więzienia (Tobias Ł. dostał wyrok łagodniejszy - 22 miesiące). Zasądzono mu też spłatę ponad 30 tys. zł: składała się na to grzywna, koszta sądowe, naprawienie szkody oraz nawiązki po pięć tysięcy złotych dla trzech poszkodowanych pracownic banków, które w wyniku napadów doznały rozstroju nerwowego.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku zaapelowało na Facebooku o zabezpieczenie krwi w związku z atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jak podaje Centrum, chodzi zwłaszcza o krew 0RhD- (minus).

Miasto Gdańsk uruchomiło pomoc psychologiczną w związku z atakiem na prezydenta Pawła Adamowicza.

(PAP)

Fot. Facebook/Paweł Adamowicz

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

trohan
2019-01-14 10:08:53
Komentarze kilku nudzących się wałkoni piszących pod różnymi nickami. Puste myśli pustaków, za to z grafomańskim zacięciem. Jest temat do "czczej gadaniny". A mówić się chce, tylko słuchaczy (czytelników) nie ma.
wyborca
2019-01-14 09:07:44
Najgorsze w tym wszystkim jest toze morderca w wiezieniu bedzie miał nadal prawa wyborcze i zaglosuje i do europarlamentu i do sejmu i na prezydenta i to wszystko znowu bedzie sie nakrecac bo przyjd nastepni,ZĄDAM DLA OSOB SKAZANYCH PRAWOMOCNYM WYROKIEM ZA ZABOJSTWO I INNE CIEZKIE PRZESTEPSTWA ODEBRANIA PRAW WYBORCZYCH !!!KTOS TAKI NIE MOŻE MIEC PRAWA GŁOSU JAK NORMALNY I UCZCIWY OBYWATEL
gg
2019-01-14 08:45:45
Domyslcie sie jaka "tv" 3 lata ogladał, to musialo wyprac niezle mozg, a takich osob jest duzo wiecej i codziennie wychodza ...koles to typowy prawilniak sebix ,w tv zdjecia juz były tymczasem dla tych ktorzy nie stosuja sie do tego w co wierza : 5. NIE ZABIJAJ. 2262: W Kazaniu na Górze Pan przypomina przykazanie: Nie zabijali (Mt 5,21) i dodaje do niego zakaz gniewu, nienawiści i odwetu. Co więcej, Chrystus żąda od swojego ucznia nadstawiania drugiego policzka, miłowania nieprzyjaciół. On sam nie bronił się i kazał Piotrowi schować miecz do pochwy.
jj
2019-01-14 07:50:52
kolejny raz narodowy socjalizm bohatersko walczy z problemami ktore sam stworzyl-czyli brak sluzb mundurowych na tego typu imprezach masowych ,to jest dramat, to nawet nie jest panstwo teoretczne a z dykty i kartonu, dobrze ze tu nie jest jak w trumpowych usa-poludniowe stany, to bylby dopiero dramat
alex
2019-01-14 07:21:57
pisowcy-mordercy
do @ janek bury
2019-01-14 06:47:32
- nie przesadzaj!....Jak Schetyna się postara to znajdą "pisowski paszport"!...Przecież ten bandycki napad to PO_lityczne paliwo...Zakład na sto fajerek iż na ofierze bandyty PO będzie zbijało "punkty procentowe"?
ja
2019-01-13 23:39:06
https://dziennikbaltycki.pl/napady-na-banki-w-gdansku-ruszyl-proces-dwoch-oskarzonych-mezczyzn-zdjecia/ar/3299916#wiadomosci wódz OTUA milcz lepiej
janek bury
2019-01-13 23:33:19
slyszeliscie jak bolek mowil,ze pisowcy beda wyskakiwali oknami a sikorski dorzynal watahy.wprzypadku adamowicza w prrzeciwienstwie do mordu w lodzi nie byl to mord polityczny tylko kryminalny.
qwerty
2019-01-13 23:25:28
to jest mord polityczny,nie ma wątpliwości
Zak zacznij myśleć to nie boli
2019-01-13 23:22:29
Takimi wpisami na tej stronie nie po raz pierwszy pogłębiasz konflikt i przyczyniasz się do podziałów. Odzpowiedzialność bierzesz na siebie.
Vera
2019-01-13 23:19:10
To stale nakręcana spirala nienawiści przez TVP Kurskiego do wszystkich polskich demokratycznych wartości doprowadziła do tej tragedii. Niech Kaczyński się wreszcie opamięta i zastanowi nad tym co wyprawia z naszym krajem jego partyjka
Pikuś
2019-01-13 23:19:03
PiS w jeden dzień skonfliktował Polskę z dwoma mocarstwami nuklearnymi: Chinami i Iranem. To rekord świata w politycznej głupocie. Gratuluję wyborcom PISu, dalej popierajcie tę antypolską formację, wtedy Polacy się pozabijają, a mocarstwa będą miały nas na talerzu, bezbronnych po Macierewiczu i skłóconych po Kaczyńskim.
Pis to syf
2019-01-13 23:09:28
I co pis-śmieci, jesteście z siebie dumni ?
Pamietajcie
2019-01-13 22:54:21
pisowscy mordercy - tego Wam Polska nie wybaczy
Myśl
2019-01-13 22:46:12
To był brutalny atak na życie człowieka. Atak kryminalisty w trakcie uroczystości łączącej ludzi chcących nieść pomoc innym (dzieciom). Atak na prezydenta Gdańska, którego życie próbują teraz ratować lekarze. Zamiast skakania sobie do gardeł i ziania nienawiścią, życzmy powodzenia lekarzom i życzmy powrotu do zdrowia prezydentowi Adamowiczowi. Bądźmy z nimi myślami, dobrymi myślami.
Xyres
2019-01-13 22:38:25
To są skutki nawoływania do nienawiści przez pisowskich troli opłacanych przez rządzący Polską reżim
Hels
2019-01-13 22:34:20
Wina Kaczyńskiego i pisowców. Zaszczuli człowieka.
32432432
2019-01-13 22:19:37
@WOSP :gdyby nie oni to bys cyrilica pisał ale widac to ci pasuje ,skoro nienawidzi Po to kogo popiera? ogarnij sie , prosze tych trolow zbanwac albo dodac opcje zglosc posta do moderacji na gs24.pl ,tak sie dluzej nie da,
Fido
2019-01-13 22:14:43
Winna jest rezimowa telewizja TVP. To ona prowokuje do takich ataków
Edi
2019-01-13 22:12:58
To są efekty mowy nienawiści, takich ludzi jak Pawłowicz czy Macierewicz
artur
2019-01-13 22:12:53
Doigrał się,to porachunki mafii.
Magda
2019-01-13 22:11:46
jestem ciekawy kiedy ktoś się zainteresuje takimi wypadkami w Polsce, a w szczególności ich przyczyną. Ja śledzę już kilka lat podobne informacje o takich atakach i podobnych zdarzeniach wyraźnie wskazujące na problemy psychiczne sprawców. Tu mamy już informacje, że osoba ta była już skazana za przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu. Nasuwa się każdemu znającemu nawet troszkę procedurę aresztowania co robili psychiatrzy opiniujący zatrzymanego co robił psychiatra w więzieniu ??? Ja wiem zatrzymany jest zawsze przywożony do psychiatry, który w ciągu 15 minutowego badania jeśli można to w ogóle nazwać badaniem pisze, że osoba nie posiada zaburzeń psychicznych i może iść siedzieć. Wszyscy zadowoleni prokurator, sędzia najczęściej kiepski lekarz pracujący wyłącznie na zlecenia organów ścigania ( pokażcie jednego zasłużonego naukowego psychiatrę pracującego w tym kółeczku patologii), potem w więzieniu to sama bajeczka zawsze patrzą na osobę jak na więźnia, który kombinuje ze zdrowiem psychicznym aby dostać przerwę lub coś ugrać i znów nikt poważny go nie bada. Może jeszcze zaistnieć sytuacja, że zostanie wysłany do więziennego szpitala psychiatrycznego np. do Łodzi gdzie znowu mamy "wybitnych psychiatrów krajowych" którzy patrzą tylko jak na prywatne konto wpadnie parę złotych za opinię plus należna wypłata z etatu (ale broń Panie Boże narazić się zleceniodawcy czyli najczęściej prokuraturze i stwierdzić jakieś problemy psychiczne bo problem na wokandzie niesamowity i zleceń mogłoby nie być, a gdzie wtedy taki wybitny psychiatra będzie pracować:)). Niech ktoś się przyjrzy tym zawsze szalonym zbrodnią i przestępstwom, które z góry wyglądają na problemy z psychiką, a sprawcy mieli już kontakt z organami ścigania, a to znaczy, że z "wybitnymi" lekarzami również. #uwaga, #sprawa dla reportera (http://www.tvn24.pl)
WOSP
2019-01-13 22:03:15
O takie zachowania apelowały od lat "autorytety moralne PRL-PO-PSL", jak Sikorski, Tusk, Wałesa, i inni PO-wcy. No i doczekali się pilnego ucznia...
jurek
2019-01-13 22:01:38
policja, straż pożarna i inne służby mają zakaz współpracy z Orkiestrą! Dlaczego? PiS-owscy doktrynerzy opamiętajcie się!
xyz
2019-01-13 21:56:35
koles wczesniej napadal na credit agr.-wczesniej wiadomy bank bz ....wiadomego polityka a potem 4 x na skuki przypadek ze wyszedl ? nie sadze, takie sa info z mediw i twitterkow,ten rak jest mega powazny, nic nie dzieje sie przypadkiem, ruina faktyczna
zbyszek
2019-01-13 21:54:22
Hejterzy POwscy opamiętajcie sie i nie siejcie nienawiści. Ten facet to kryminalista który miał porachunki z Adamowiczem. I tyle .
max
2019-01-13 21:51:24
Hejterzy z PO na tym forum sieją niewobrażalną nienawiść. Wszyscy słyszeliśmy wypowiedzi polotyków PO sedziów Kod że trzeba rozlewu krwi. To wasz sędzia Stępień nawoływał do tego. A Nitras w puczu to samo. Teraz też nawołujecie do burd w kraju.
zak
2019-01-13 21:45:37
To są są konsekwencje nawoływania totalnej opozycji do rozlewu krwi. Kto sieje wiatr ten zbiera burzę!
Aneta
2019-01-13 21:42:30
Polityka nienawiści prowadzona przez obecny rząd zbiera żniwo
PiS mordercy
2019-01-13 21:33:11
PiS posunie się do wszystkiego by powtórzyć wybory w Gdańsku. Kto następny Trzaskowski, Zdanowska?
Niestety
2019-01-13 21:24:43
Efekt siania nienawiści przez pisowska tvp
Wódz OTUA
2019-01-13 21:20:27
Zastanów się Nitras nad swoją mową nienawiści,bo to także Twoja wina.
gosc
2019-01-13 21:19:52
na szczujniach juz byl wylew szamba taki ze klekajcie narody,skoro tak innych miłują podobnie mysla o 80% osob w tym kraju a mimo to rządza
2132323
2019-01-13 20:58:03
to skutek tego hejtu i szamba z prawilnych i innych pseudo publicznych mediow pro ruskich , do tego dojdzie zaraz kontra od chin i iranu i jestesmy w wojnie domowej, ruskie na to czekaja ,chory kraj ,gdzie byly sluzby? a no nigdzie bo nie mogly brac udzial w wospie stad efekt
!!!!!
2019-01-13 20:45:30
no to macie teraz tych troli i innych szambonurkow co tu i wszedzie pisali, takie sa skutki ich bredni i chorej nienawisci i propagdandy,oczywiscie do tego skutek ze taka impreza jest niezabezpieczona przez odpowiednie sluzby, to jest k.. dramat ,a teraz konflikt z iranem i chinami, ten rok bedzie tragiczny ,sami to sobie zgotowaliscie !!!! ciemny lud

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA