W Sali Senatu Politechniki Morskiej w Szczecinie obradowało w piątek (23 sierpnia) Walne Zgromadzenie Związku Armatorów Polskich (ZAP), organizacji zrzeszającej najważniejsze krajowe przedsiębiorstwa żeglugowe. Głównym punktem spotkania był wybór nowych władz związku. Gościem specjalnym był wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
Na kolejną dwuletnią kadencję wybrano: na stanowisko prezesa – Dariusza Doskocza, dyrektora naczelnego Polskiej Żeglugi Morskiej, natomiast na wiceprezesów – Jacka Wiśniewskiego, dyrektora naczelnego Euroafrica Services Ltd. oraz Piotra Redmerskiego, prezesa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej SA. Sekretarzem generalnym ZAP został Marcin Talwik, wiceprezes Żeglugi Polskiej SA z Grupy PŻM.
W trakcie spotkania m.in. przyjęto sprawozdanie zarządu ZAP za rok 2023. Przypomniano, że przedstawiciele tej organizacji brali udział w szeregu spotkań w kraju i za granicą, reprezentując interesy polskich przedsiębiorstw żeglugowych. Szczególnie ważne było uczestnictwo w obradach Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego, który skupiał się m.in. na tematach: projektu zmian do ustawy o pracy na morzu, projektu zmian do ustawy o podatku tonażowym czy ubezpieczeń społecznych polskich marynarzy.
Zagadnienia te pojawiły się również podczas dyskusji na spotkaniu na Politechnice Morskiej.
Na arenie międzynarodowej najważniejszym wydarzeniem dla Związku Armatorów Polskich w ub. roku był powrót organizacji do European Community Shipowners’ Associations (ECSA). Zgromadzenie Generalne Stowarzyszenia Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA) 14 grudnia 2023 r. podjęło decyzję o przyjęciu w szeregi swoich członków Polish Shipping Association (PSA), wspólnej organizacji Związku Armatorów Polskich (ZAP) oraz Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych.
– Związek Armatorów Polskich jest bardzo ważnym forum doradczym dla podejmowania decyzji na szczeblu administracji rządowej – powiedział na spotkaniu ZAP wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. – Gospodarkę morską tworzą bowiem ci, którzy odpowiadają za konkretne decyzje w przedsiębiorstwach branży. A naszą rolą, jako rządu, jest wspieranie tych działań. Od samego początku, gdy objąłem tekę ministra odpowiedzialnego za gospodarkę morską, podjęliśmy szereg działań, które mają wesprzeć funkcjonowanie przedsiębiorstw armatorskich.
(ek)