piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Uhonorowano kolejnych kapitanów

Uhonorowano kolejnych kapitanów [GALERIA]

Uhonorowano kolejnych kapitanów
Data publikacji: 2017-11-12 16:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-11 14:42
Wywietleń: 1990 300795

Skwer Kapitanów na szczecińskiej Łasztowni wzbogacił się o kolejne tablice upamiętniające kapitanów żeglugi wielkiej. Są wyrazem hołdu dla ludzi morza oddanych Szczecinowi.

Pierwsze tablice odsłonięto w maju br. Uhonorowano wtedy nieżyjących już kapitanów żeglugi wielkiej Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza, Antoniego Ledóchowskiego, Zbigniewa Szymańskiego i Andrzeja Huzę oraz kapitanów żeglugi wielkiej jachtowej Ludomira Mączkę i Kazimierza Jaworskiego.

Kolejne sześć tablic odsłonięto w sobotę (11 listopada), a uroczystość wpisała się w wydarzenie "Niepodległość na maszt", organizowane przez Fundację Moja Łasztownia i Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

– Tym razem chcemy przybliżyć sylwetki żyjących, znanych, sławnych i zasłużonych kapitanów żeglugi wielkiej – mówił kapitan Włodzimierz Grycner, autor tej inicjatywy. – Wśród nich są także pierwsze kobiety morza: Danuta Kobylińska-Walas i Elżbieta Trzeciak-Zawadzka. To również wieloletni rektorzy Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie Eugeniusz Daszkowski i Aleksander Walczak oraz wykładowcy – Lech Jasiński i Józef Gawłowicz.

Kapitan Grycner dziękował Laurze Hołowacz, prezes spółki CSL Internationale Spedition, do której należy Stara Rzeźnia, za życzliwość i poparcie tej inicjatywy.

– Cieszę się, że ten skwer żyje, to jest miejsce kapitanów – podkreśliła L. Hołowacz. – Codziennie przychodzi tu wiele osób, które czytają, co jest na tych tablicach.

Od minionej soboty do czytania jest więcej.

Tablicę poświęconą E. Daszkowskiemu odsłoniła jego córka. W uroczystości nie mogła, z powodów zdrowotnych, uczestniczyć Danuta Kobylińska-Walas, pierwsza w Polsce kobieta kapitan żeglugi wielkiej.

– Sól morska pokąsała moje stawy i nie mogę przyjechać – napisała w liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez wnuczkę Magdalenę Skrzyńską, która odsłoniła tablicę słynnej "Żaby".

Tablice kapitanów A. Walczaka i J. Gawłowicza odsłoniły ich małżonki, a L. Jasińskiego – wnuk Piotr.

– To naprawdę była szkoła życia – wspominała swoją pracę na morzu E. Trzeciak-Zawadzka. Tablicę poświęconą pierwszej i jedynej Polce z dyplomem kapitana ż.w. rybołówstwa morskiego odsłonił jej syn Dominik Zawadzki. (ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

 

 

 

Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów Uhonorowano kolejnych kapitanów

Komentarze

mariusz
bardzo ciekawe komenatarze. chyba ciekawsze niz sam art. a i te tablice bylby ciekawsze gdyby opisana byla prawda. fakt upamietniana wspanialych ludzi morza w szczecinie to dobry pomysl ale trzeba nietey natrudzic sie by dojsc prawde kto i jakie mail prawdziwe zaslugi. plywalem w pzm z CE ktory piastowal to stanowisko z racji pratii nie majac zielonego pojecia o maszynowni. a sprawa pijanstwa jakie bylo 20 lat temu na statkach to inna sprawa. az dziw ze statki nie toenly na potege, a to zsluga mlodszych oficerow i reszty zalogi.
2018-04-11 14:41:23
stewart
Gratuluje posiadaczom srebrnych medali za obronnosc w tej galerii jest to co drugi .Sa to najbardziej zasłuzeni w pracy typowniczo-werbunkowej To dzieki nim połowa szczecinskich marynarzy wyemigrowała.Jeden z tych zasłuzonych kapitańcow wywiózł połowe piwnic z majatku muzeum narodowego. Bezczelnie sie dotad chwalił ze przez 28 lat nie dał sie złapac ani celnikom ani milicji ,taki miał parasol ochronny. Zreszta to tenze minchauzen obalił w Szczeciie od srodka granatami partie ktorej słuzył. Juz niedlugo ujawnimy szczególy. Ale taki Plac zdrajców w Szczecinie moze byc ku przestrodze. Bardziej honorowo jest nie szmacic sie ze szmatławcami
2017-12-21 13:08:16
oj
O TW Bartku wszyscy wiedzą, na szczęście, ale co z tego, skoro takie osoby wstydu nie mają...a inni im rękę podają.
2017-11-13 06:44:15
ja
co to znaczy korporacje..
2017-11-12 23:39:45
XXX
TW "Bartek" wiem kim jesteś. Zapomniałeś o tej historii w swoich książkach?
2017-11-12 21:48:49
Matros
Napewno pomysl Grycnera. Kapitanowie z PZPR, czesc tylko krotko dowodzola, ktos nigdy. Nastepnie zrobcie tablice dla kucharzy, innych ktorzy byli lepsi. Zreszta nikt na swiecie takich bzdur nie wymysla.
2017-11-12 19:53:57
kpt
Tablica dla żyjącego? Dziwne obyczaje.
2017-11-12 17:34:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy