niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Morski > Marynarze lubią czytać

Marynarze lubią czytać

Marynarze lubią czytać
Data publikacji: 2019-07-18 11:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-18 11:34
Wywietleń: 1152 403198

W Polskiej Żegludze Morskiej od wielu lat prowadzona jest akcja „Książka dla marynarza”. Okazuje się bowiem, że wielu członków załóg statków bardzo lubi czytać. Nie tylko za pomocą urządzeń elektronicznych. Tradycyjne księgozbiory na poszczególnych jednostkach co jakiś czas są odświeżane i wzbogacane o kolejne publikacje dzięki wszystkim chętnym, którzy przekazują swoje książki.

– Są marynarze, którzy gdy tylko wypłyną, tęsknią za papierowymi książkami i dzwonią, pytają, czy pojawią się kolejne książki – mówi Agnieszka Taranda z Pionu Handlowego PŻM, która zachęca m.in. pracowników przedsiębiorstwa, aby przekazywali przeczytane, niepotrzebne już książki, które trafią na statki, gdzie załoganci będą z radością z nich korzystać. – Kapitanowie się starają, żeby na każdym statku była biblioteka.

Książki dla marynarzy może przynieść każdy i zostawić na portierni w siedzibie PŻM przy pl. Rodła w Szczecinie.

– Ludzie chętni się nimi dzielą – zaznacza A. Taranda. – Czasem przynoszą w jednej reklamówce, czasem są to dwie książki, a bywa, że i 10 wypełnionych kartonów. Za każdym razem, gdy statki są w pobliżu i jedzie dostawa, staramy się je wysyłać.

Biblioteki na statkach są różnie zaopatrzone. Jeden z kapitanów uzbierał aż 700 pozycji.

– Statki wymieniają się też między sobą – dodaje A. Taranda.

Podarowane książki są bardzo różne: romanse, kryminały, publikacje o tematyce religijnej itd. Zdarzają się też o morzu – i są mile widziane.

– Staramy się to mieszać, wychodząc z założenia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie – podkreśla A. Taranda. – Firma nie kupuje książek, ale kapitanowie czasem sami nabywają po kilka pozycji, gdy akurat nic nie mamy, a są marynarze chętni do czytania.

Akcję zapoczątkował przed laty były główny intendent PŻM, dziś już emeryt, Grzegorz Suchocki. Wymyśliła ją jego żona Grażyna – bibliotekarka. Początkowo akcja nosiła nazwę „Książki na statki”, później – „Marynarze czytają”.

(ek)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie