niedziela, 15 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Marynarskie święta

Marynarskie święta

Marynarskie święta
Data publikacji: 2018-12-23 15:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:28
Wywietleń: 1967 368301

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia ok. 1200 marynarzy pracujących na 61 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób. Najdalej od domów rodzinnych będą załogi najnowszych dwóch statków PŻM: „Jamno” będzie w tym czasie w japońskim porcie Mizushima ładował stal, a „Narie” – nawozy w koreańskim porcie Ulsan. Obie jednostki czeka potem długa podróż przez Pacyfik, do portów Zatoki Meksykańskiej.

– Załogi dwóch masowców PŻM – „Gdyni” i „Kujaw” – spotkają się w czasie Bożego Narodzenia w upalnym brazylijskim porcie Itaqui – informuje Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy Grupy PŻM. – Na zimnej Islandii natomiast, w porcie Straumsvik, spędzą święta marynarze ze statku „Warmia”. Jednostka przypłynie tu z ładunkiem aluminy. Jednak wszystkich egzotyką miejsca świętowania Bożego Narodzenia w tym roku przebije załoga statku „Orawa”, który 27 grudnia spodziewany jest w porcie Itacoatiara, znajdującym się na Amazonce, ok. 1000 km od ujścia tej rzeki do Atlantyku. Ze środka puszczy amazońskiej masowiec zabierze ładunek kukurydzy.

Wiele statków PŻM znajdzie się w czasie świąt Bożego Narodzenia na pełnym morzu, np. „Szczecin” będzie na Atlantyku, wioząc ładunek nawozów z Kłajpedy do Nowego Orleanu, podobnie „Solidarność”, którzy z peletami drzewnymi jest w podróży z Mobile w USA do Immingham w Wielkiej Brytanii. Na Atlantyku będą w tym czasie dwa peżetemowskie jeziorowce – „Isa" i „Miedwie” – kończąc bardzo udany sezon przewozowy na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.

Kilka statków PŻM znajdzie się w krajach arabskich, nie obchodzących Bożego Narodzenia. Tak będzie w przypadku masowca „Karpaty”, którego marynarze spędzą Wigilię w El Dekheila w Egipcie, czy jednostki „Szare Szeregi”, która w tym czasie ma być w marokańskiej Casablance.

– W tym roku załoga tylko jednego statku PŻM będzie spędzać święta w kraju – zaznacza K. Gogol. – Będą to marynarze z masowca „Isolda”, który z ładunkiem fosforytów z Casablanki spodziewany jest w wigilię w Policach. O największym pechu może mówić załoga statku „Kurpie”, który właśnie w wigilię opuści policki port. Święta spędzi już na Bałtyku, w drodze do rosyjskiego portu Ust-Ługa.

Krótko przed świętami, 21 grudnia, opuścili kraj marynarze z „Gardna”, udając się po ładunek do Rygi.

– W wigilię centralnym punktem każdego statku jest kuchnia, gdzie kucharz wraz ze stewardem dokłada wszelkich starań, aby marynarzom nie brakowało tego wszystkiego, co spożywaliby podczas wigilijnej kolacji w rodzinnych domach – dodaje rzecznik PŻM. – Tradycyjnie na statkowym wigilijnym stole – tego dnia wspólnym, przykrytym w jednej mesie – znaleźć możemy 12 potraw.

W mesie jest choinka, najczęściej sztuczna, będąca na stałym wyposażeniu każdego ze statków.

Statki odwiedzane są także przez duszpasterzy ludzi morza z takich organizacji jak Stella Maris czy The Mission to Seafarers, którzy przychodzą z drobnymi podarunkami. Misje te pomagają również w transporcie do kościołów, jeśli jest na to czas podczas postoju statku.

Tekst i fot. (ek)

Komentarze

Christmas
Christmas
2018-12-25 02:32:54
Marynarz
Wszystkim pracownikom lądowym i na morzu dużo zdrowia i wszystkiego dobrego, by w nowym roku mieli w końcu nowego, normalnego i serdecznego szefa, tak bardzo upragnionego przez wielu.
2018-12-24 15:09:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie