sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zeszli ze statków w stanie wojennym

Zeszli ze statków w stanie wojennym

Zeszli ze statków w stanie wojennym
Data publikacji: 2018-12-22 08:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-15 17:59
Wywietleń: 2645 368070

Po ogłoszeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego część polskich marynarzy i rybaków przebywających w zagranicznych portach zeszła ze statków i starała się o azyl polityczny. Czasem pokład opuszczały całe załogi. Z jednostek rybackich poławiających na wodach w rejonie Falklandów schodziły pojedyncze osoby. Rybacy, którzy to zrobili do końca marca 1982 r., wpadli w wir wojny brytyjsko-argentyńskiej. Dopiero w sierpniu dotarli do miejsca docelowego, czyli Londynu. Być może o ich historii powstanie film dokumentalny…

– Obecnie mieszkam w Buenos Aires i w ramach pracy badawczej poszukuję grupy polskich marynarzy, którzy w grudniu 1981 i w pierwszych miesiącach 1982 roku zeszli na ląd na Falklandach (Malwinach), prosząc o azyl polityczny – wyjaśnia Natalia Napiórkowska, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. – Współpracuję z argentyńską firmą zajmującą się produkcją filmową i przymierzamy się do przedstawienia historii polskich marynarzy na Falklandach. W planach mamy nakręcenie o tym filmu dokumentalnego.

Najprawdopodobniej rybaków było dziewięciu. Pani Natalii udało się ustalić ich nazwiska. Zmuszeni byli do pozostania na wyspach do sierpnia 1982 r. Dopiero wtedy – nie bez problemów – dotarli do Anglii.

– W Londynie ślad się po nich urywa – opowiada doktorantka. – Z tego, co ustaliłam, dość szybko każdy z nich poszedł w swoją stronę i nie utrzymywali dalej kontaktów. Dwóch z nich odnalazłam i udało mi się z nimi porozmawiać. Niestety, nie wiedzą, co się stało z pozostałymi.

Wśród statków, których pokłady opuścili, były m.in.: trawlery przetwórnie „Bonito”, „Mors”, Narwal” i „Tunek”, baza rybacka – przetwórnia „Gryf Pomorski” czy chłodniowiec „Kaszuby II”.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 21 grudnia 2018 r.

Elżbieta Kubowska

Zeszli ze statków w stanie wojennym Zeszli ze statków w stanie wojennym Zeszli ze statków w stanie wojennym

Komentarze

onncs
Mnie stan wojenny zastał w Peru na m/t Virgo. Co prawda zszedłem ze statku, ale po to, by wrócić do kraju. Odbyło się to ze sporymi kłopotami.
2019-10-15 17:41:34
kopacz
Nie mam dobrego zdania o pracy pani Napiorkowskiej.Powinna sie rowniez skontaktowac z matka tego marynarza ktory z kilkoma zołnierzami wylecieli na minie podczas wojny w Angoli niech pani rozrózni Anglie od Angoli.Niech sie pani Napiorkowska spieszy bo jeden zmarł w Ontario. Wszystkie ślady prowadza do Kanady
2018-12-23 05:51:06
Ja
Edmund, jak Ty mało wiesz, albo może nic nie wiesz o tamtych czasach
2018-12-22 20:30:40
Bubu
@Edmund Skąd ten sarkazm? Ci co schodzili ze statków raczej nic od nikogo nie chcieli. Nikt nie wiedział co tak naprawdę dzieje się w Kraju. Łączność była więcej niż szczątkowa - kto wtedy pływał ten pamięta. O satelicie można było pomarzyć - poza tym telefony i tak nie działały. Polskie Radio praktycznie przestało nadawać normalne audycje i informacje. W przypadku Falklandów czy innych odległych miejsc i tak trudno było coś złapać. Zagraniczne rozgłośnie też nie miały za wiele do przekazania. FB i innych podobnych nie było nawet w sferze marzeń. Internetu też nie było - to tak dla informacji. Nie życzę nikomu być w podobnej sytuacji.
2018-12-22 17:45:32
Edmund
Juź myślałem źe ci "bohaterowie" zrzeszyli się i zaźądali od Polakow odszkodowań,tak jak wielu z tych nibyzasłuźonych (Romaszewski,Słowik....)zrobiło.
2018-12-22 09:15:38

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Iluminacje Szczecin 2020

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie