Zdjęcia pokazujące Odrę – z różnych stron – można oglądać w szczecińskim Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego.
Wystawa pt. „Odra – temat rzeka” została otwarta 14 lipca podczas finału Herbowego Flisu Odrzańsko-Warciańskiego 2018. Eksponowanych jest na niej ponad 100 fotografii autorstwa Romana Hlawacza.
Zdjęcia prezentowane są w trzech blokach tematycznych: żegluga, nadodrzańskie krajobrazy kulturowe oraz Flis Odrzański, który od wielu lat stanowi główny punkt programu obchodów święta Odry.
Autorem fotografii jest 74-letni Roman Hlawacz. Urodzony w Tarnopolu, po wojnie wraz z rodziną osiadł w Koźlu, później przeniósł się do Opola. Jest absolwentem Studium Fotografii i Filmu w Warszawie (specjalizacja filmowa) oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (praca dyplomowa z zakresu percepcji sztuki fotograficznej).
Zakładał amatorskie kluby filmowe: Etiuda w Powiatowym Domu Kultury w Koźlu, a następnie w Zakładowym Domu Kultury Zakładów Chemicznych Blachownia – Groteska. Był m.in. fotoreporterem miesięcznika „Opole”, a także wykładowcą Studium Kulturalno-Oświatowego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Do Związku Polskich Artystów Fotografików należy od 1985 roku. Uczestniczył w ponad 500 zbiorowych wystawach fotograficznych oraz konkursach filmowych w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Miał ponad 70 wystaw indywidualnych. Wydał albumy fotograficzne: „Moszna – zamek i park”, „50-lecie”, „Śląsk Opolski – zabytki i przyroda”. Od ponad 50 lat jest obecny w życiu kulturalnym Śląska Opolskiego jako organizator i współorganizator działań popularyzujących region.
W młodości pasjonował się kolarstwem, wspinaczką górską, jazdą konną, żeglarstwem (w 1965 roku zdobył stopień żeglarza, a następnie patent sternika jachtowego). W kręgu jego zainteresowań cały czas pozostaje turystyka i krajoznawstwo. Podróżuje po wielu krajach, czego plonem są liczne wystawy fotograficzne.
Roman Hlawacz jest uczestnikiem Flisów Odrzańskich. Jego zdjęcia z tych ekspedycji publikowaliśmy również w „Kurierze Szczecińskim”.
– Żyjemy w czasach pośpiechu – podkreśla R. Hlawacz. – Tempo zmian cywilizacyjnych powoduje, że to, czego nie zarejestrujemy i nie utrwalimy, może zaginąć bezpowrotnie – stąd takie znaczenie fotografii jako dokumentu czasu. Fotografia krajoznawcza w swoim obszarze tematycznym, poza misją dokumentacyjną, ma do spełnienia dodatkową rolę – artystyczny przekaz i popularyzowanie tego, co w otaczającym świecie unikalne, wartościowe, piękne, a przez to potrzebne człowiekowi.
Wystawie jego prac towarzyszy ekspozycja różnych modeli jednostek pływających, pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Są tam zarówno jednostki transportowe typu Odrzak i kutry połowowe z dorzecza Odry, jak i obsługujące pracę portu szczecińskiego – holowniki, jednostki pomocnicze i pilotowe, a także statki pasażerskie Żeglugi Szczecińskiej.
Wystawę można oglądać do 30 września br.
(ek)
Fot. Grzegorz Siwa