niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > W sobotę finał Flisu

W sobotę finał Flisu

W sobotę finał Flisu
Data publikacji: 2018-07-13 09:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:15
Wywietleń: 957 338109

W sobotę (14 lipca) nastąpi oficjalne zakończenie Herbowego Flisu Odrzańsko-Warciańskiego 2018. Uczestnicy wyprawy, tradycyjnie już, będą witani w samo południe z pokładu statku „Nawigator XXI”, cumującego przy Bulwarze Chrobrego w Szczecinie. Przez cały weekend nad Odrą będzie się dużo działo.

Organizowany od ponad 20 lat Flis Odrzański w tym roku ma szczególny charakter. Odbywa się w „Samorządowym Roku Rzeki Odry 2018”, towarzyszy obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej. Flis wyruszył z dwóch miejsc: z Koła nad Wartą i z Gliwic (Odrzańską Drogą Wodną). Obie flotylle spotkały się 9 lipca w Kostrzynie nad Odrą i stamtąd razem popłynęły do Szczecina.

Flis Warciański 2018 został nazwany Wielkim Flisem Niepodległości i jest częścią Herbowego Flisu Odrzańsko-Warciańskiego 2018. Finał odbędzie się 14 lipca w w Szczecinie.

– Jak co roku, będziemy witać z pokładu „Nawigatora XXI” całą flotyllę, z tratwą flisacką na czele, która po raz pierwszy w historii tych wypraw płynęła Wartą – zapowiedziała Elżbieta Marszałek, inicjatorka Flisu Odrzańskiego.

O godz. 13.15 rozpocznie się spotkanie Honorowego Komitetu Flisu oraz gości z flisakami i mieszkańcami. Przy scenie na wodzie i chacie flisackiej na Bulwarze Piastowskim komodor Flisu złoży meldunek. Na godz. 14.30 zaplanowano uroczyste otwarcie wystawy „Odra – Temat – Rzeka” artysty-fotografika Romana Hlawacza, wielokrotnego uczestnika Flisów Odrzańskich. W niedzielę o godz. 10.30 w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela (ul. Bogurodzicy) odprawiona będzie uroczysta msza flisacka.

Herbowy Flis Odrzańsko-Warciański 2018 został organizowany przez Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej wraz ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Gmin i Miast Nadodrzańskich oraz urzędami marszałkowskimi województw nadodrzańskich. Koordynacją wyprawy zajął się Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Z okazji dorocznych Dni Odry przez cały weekend na szczecinian i turystów czekać będzie wiele atrakcji. W programie m.in. koncerty szantowo-folkowe na pływającej scenie przy Bulwarze Piastowskim, zwiedzanie okrętu marynarki wojennej i jednostek Urzędu Morskiego w Szczecinie. Statki zacumują w sobotę o godz. 10. Godziny zwiedzania wyznaczą dowódca okrętu oraz kapitanowie jednostek.

Centrum Żeglarskie organizuje także spływy kajakowe. ©℗ (ek)

Fot. Roman HLAWACZ

Na zdjęciu: Co roku największą atrakcją rzecznej wyprawy jest flisacka tratwa.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie