niedziela, 31 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Flisacka parada na Odrze

Flisacka parada na Odrze [GALERIA, FILM]

Flisacka parada na Odrze
Data publikacji: 2018-07-14 15:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:15
Wywietleń: 1287 338475

Tratwę o długości ok. 75 m oraz cały szereg innych jednostek pływających witano w sobotę (14 lipca) w Szczecinie. Parada na Odrze zwieńczyła Herbowy Flis Odrzańsko-Warciański 2018.

To już 23. taka ekspedycja. W tym roku miała szczególny charakter. Odbywała się w „Samorządowym Roku Rzeki Odry 2018”, towarzyszyła obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej. Flis wyruszył z dwóch miejsc: z Koła nad Wartą i z Gliwic (Odrzańską Drogą Wodną). Obie flotylle spotkały się 9 lipca w Kostrzynie nad Odrą i stamtąd razem popłynęły do Szczecina.

Flis Warciański 2018 został nazwany Wielkim Flisem Niepodległości i był częścią Herbowego Flisu Odrzańsko-Warciańskiego 2018.
Całą flotyllę, z tratwą flisacką na czele, powitano w południe z pokładu „Nawigatora XXI”, statku Akademii Morskiej w Szczecinie. Po raz pierwszy w historii tych wypraw tratwa płynęła Wartą.

- Właśnie sobie uświadomiłem, że pływam już od 25 lat - powiedział retman Mieczysław Łabęcki, który wraz z grupą flisaków z Ulanowa zbudował tratwę.

Na scenie na wodzie przy Bulwarze Piastowskim wicedyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Zenon Kozłowski przeczytał list od Anny Moskwy, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Z kolei komodor Flisów Odrzańskich kpt. Włodzimierz Grycner zaprezentował fragmenty memoriałów - odrzańskiego i warciańskiego.

Herbowy Flis Odrzańsko-Warciański 2018 został organizowany przez Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej wraz ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Gmin i Miast Nadodrzańskich oraz urzędami marszałkowskimi województw nadodrzańskich. Koordynacją wyprawy zajął się Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Finał Flisu był główną atrakcją dorocznych Dni Odry. Pzez cały weekend dla szczecinian i turystów przygotowano szereg atrakcji. W programie są m.in. koncerty szantowo-folkowe na pływającej scenie przy Bulwarze Piastowskim, zwiedzanie okrętu marynarki wojennej ORP Dąbie i jednostek Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Centrum Żeglarskie organizuje także spływy kajakowe. (ek)


Fot i film Dariusz Gorajski

Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze Flisacka parada na Odrze

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie