Piątek 15 października 2021r. 
REKLAMA

Pojawiają się, kiedy plaże pustoszeją. Co znajdują?

Data publikacji: 2017-08-14 19:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-12 13:14
Pojawiają się, kiedy plaże pustoszeją. Co znajdują?
 

Ludzie z detektorami, czyli wykrywaczami metali, to dość częsty widok na naszych plażach. Pojawiają się, kiedy plaże pustoszeją, a wczasowicze przygotowują się do oglądania zachodu słońca. Przeczesujący piach liczą na to, że znajdą coś, co plażowicze zgubili. Okazuje się jednak, że już tak często nie gubimy cenniejszych rzeczy.

– Wie pan, to jest takie hobby. Jedni zbierają grzyby, bo lubią chodzić po lesie, a inni chodzić wieczorem po plaży z wykrywaczami metali – mówi jeden z mieszkańców Niechorza, który zajmuje się od dawna poszukiwaniami.

Niedawno, jak sam się pochwalił, znalazł kilkadziesiąt zł w postaci monet pięciozłotowych.

– Ale to się rzadko już zdarza, że ludzie gubią tyle pieniędzy – dodaje.

Kiedyś znajdowało się monety w pobliżu zjeżdżalni wodnych, jakich było wiele na naszych plażach. Dzieci gubiły je, stojąc w kolejce. Teraz zjeżdżalni już coraz mniej, bo to już mało opłacalny interes, co widać po pozostałościach po tych obiektach. Po wielu zostały tylko słupy.

Co najczęściej znajdują poszukiwacze? Oczywiście kapsle od napojów, które plażowicze zakopują w piasku. Teraz „modne” stało się zakopywanie aluminiowych folii po gorącej kukurydzy, jaka sprzedawana jest przez wielu sezonowych biznesmenów. Poszukiwacze mówią, że kapsle i monety wykrywacze wyczuwają na tym samym sygnale. Niedawno jeden z poszukiwaczy znalazł złotą literkę, która zerwała się z łańcuszka przywieszonego na szyi. – Wartość nieduża, ale zawsze to złoto, a nie kapsel od piwa – dodaje z dumą.

Niektórzy z tych co traktują tę zabawę poważnie, mają ze sobą saperki i durszlaki do przesiewania piasku. Po sygnale na wykrywaczu wykopują piasek i zaczynają przesiewać, ale mało kiedy coś cennego znajdują. Ale – tak prawdę mówiąc – kiedyś jeden z poszukiwaczy zdradził mi, że nawet jakby coś cennego znalazł, to i tak by się tym nie pochwalił.

Wykrywacze metali kosztują od kilkuset zł (najtańsze ok. 300 zł) po kilka tysięcy, ale tych profesjonalnych na plażach się nie spotyka. Mają je poszukiwacze „większych” skarbów i szukający często na bakier z prawem, w lasach i na innych terenach, gdzie tego czynić nie wolno. Chodzi o zabytkowe rzeczy, których nie wolno ot tak sobie zabrać, trzeba je oddać chociażby do muzeum. Czy poszukiwania na plaży są legalne?

Maciej Lewczuk, dziennikarz od lat zajmujący się tą tematyką, stwierdza: „Wiele osób chciałoby rozpocząć swoją karierę z chodzeniem z wykrywaczem metalu, lecz boi się konsekwencji karnych za użytkowanie takiego sprzętu. Niejeden amator skarbów, jakie skrywa ziemia, szuka zwykle ciekawych miejsc, związanych często z historycznymi wydarzeniami na danym terenie. Używając wykrywacza, jest w stanie odszukać zakopane w ziemi metalowe elementy. Tańszy sprzęt może sprawić, że wykrywa się wszelkie gwoździe, kapsle, śrubki, nakrętki czy puszki po konserwach lub piwie. Przy lepszym sprzęcie można użyć dyskryminacji, czyli skupić się na metalach nieżelaznych, a nawet jedynie na złocie i innych metalach szlachetnych, a nawet monetach. Nie ma problemu, gdy szuka się zaginionego w trawie lub piasku łańcuszka, pierścionka czy obrączki lub zegarka. Problemy pojawiają się, gdy poszukiwacz wchodzi na pole lub posesję bez wiedzy i zgody właściciela. Problemem jest także poruszanie się po terenach parków krajobrazowych, rezerwatów, a także w miejscach historycznych, które są wyraźnie oznakowane. Poszukiwania na tych terenach mogą wykonywać głównie archeolodzy lub odpowiednie służby, a to także jedynie po wydaniu odpowiednich pozwoleń i przygotowaniu oraz zabezpieczeniu terenu lub zabytkowych obiektów”. ©℗

Tekst i fot. Mirosław Kwiatkowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dariusz
2019-09-12 13:13:05
Czy moge chodzic z wykrywaczem po plaży
łuki
2019-03-04 17:51:31
każdy znaleziony przedmiot jest dla mnie skarbem, nawet jeśli to stary guzik ;) ostatnio wkręciłem się w poszukiwanie podwodne, a zaczeło się od wizyty w spyshop, namówili mnie i zainwestowałem w garretta podwodnego. Oczywiście nie żałuję Panowie, więc dzięki, zabawa nie z tej ziemi!
Pucko
2019-02-10 17:35:46
Chory kraj...jak za komuny...Miś 3
Taki se on
2018-12-27 08:38:52
Jak to mowia znalezione nienkradzione moim zdaniem jesli kogos stac na wykrywacz metali i ma takie hobby to nikomu nic do tego ludzie chodza po lasach szukaja pozostalosci po 2 wojnie i tp a za to ogromnr kary konserwator zabytkow na to lape polozyl a nawrt sam tego nie szukal czyste zlodziejstwo .... zeby czasem ktos broni nie znalazl bo zad zagrozony w niemczech nawet w co 4 domu maja bron a w polsce w jednym miescie 4 osoby ....
Bezrobotni...
2017-08-17 11:27:22
A Podatek od "wartosciowego znaleziska" tez trzeba zaplacic...? Czy to trzeba WPIERW oddac na Policje i jesli Wlasciciel nie zglosi sie np. w ciagu 3 miesiecy - to wtedy dopiero bedzie moglo byc Znalazcy ??
skarby
2017-08-15 07:51:10
Czyli żaden poszukiwacz nie da ogłoszenia, że znaleziono łańcuszek itp.?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ