sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Na Luzie > Nie wywoźcie piasku z plaż Sardynii!

Nie wywoźcie piasku z plaż Sardynii!

Nie wywoźcie piasku z plaż Sardynii!
Data publikacji: 2016-07-27 11:02
Wywietleń: 1076 145969

Apele do turystów - włoskich i zagranicznych - o to, by nie zabierali na pamiątkę piasku z plaż Sardynii znów, jak w poprzednich latach, powtarzają media. Podają najnowszy przykład turysty ze Szwecji, którego ukarano grzywną w wysokości 3 tysięcy euro za próbę wywiezienia trzech butelek wypełnionych piaskiem.

Wywożenie z plaż butelek, woreczków i innych opakowań pełnych piasku stało się masowym zwyczajem wśród turystów i plagą, z którą walczą zarówno lokalne siły porządkowe, jak i służby lotniskowe. Niemal śnieżnobiały, delikatny jak pył i czyściuteńki piasek jest dosłownie grabiony z najpiękniejszych plaż na wyspie. Wielu turystów nadal nie wie, że jest to zabronione. Jak podkreśla włoska prasa, tony piasku zamieniają się w pamiątki, które rekwirowane są potem na miejscowych lotniskach. W ciągu trzech letnich miesięcy zeszłego roku służby na jednym tylko lotnisku w Cagliari odebrały turystom pięć ton piasku. Zauważa się, iż to najlepiej obrazuje skalę tego zjawiska. Dlatego również, jak ostrzegają media, zaostrzono kontrole bagaży, w których ukrywane są te wspomnienia z wakacji. Pracownicy służb naziemnych nie tylko rekwirują znalezisko, ale także dokładnie pytają o to, skąd pochodzi. Piasek i muszle są potem rozsypywane z powrotem tam, skąd je ukradziono.

W portalach społecznościowych prowadzona jest kampania w obronie ogołacanych plaż. Ekolodzy alarmują, że stanowi to zagrożenie także dla środowiska naturalnego. (pap)

 

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie