Czwartek, 25 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Bajeczka dla muzeum. Antyczne monety z dna Bałtyku

Data publikacji: 26 lutego 2016 r. 14:26
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:45
Bajeczka dla muzeum.  Antyczne monety z dna Bałtyku
 

Antyczne monety z Grecji i Bizancjum próbował sprzedać muzeum w Kamieniu Pomorskim amator skarbów. Mężczyzna twierdził, że monety znalazł w Bałtyku jego dziadek. Sprawą zajęła się już policja.

36-letni mieszkaniec powiatu kamieńskiego twierdził, że poszukuje skarbów ukrytych w ziemi od 15 lat. Miał w swojej kolekcji więcej cennych przedmiotów. Liczył na to, że dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej sowicie mu zapłaci między innymi za płytę z herbem z pałacu Flemmingów.

Dyrektor muzeum odmówił jednak kupna przedmiotów i powiadomił o znalezisku Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Sprawą zajęła się także policja.

U 36-latka odnaleziono nie tylko monety, ale także tasak datowany na XVII-XVIII wiek oraz pepeszę (pistolet maszynowy) bez kolby. Mężczyzna tłumaczył policjantom, że pistolet znalazł jako dziecko, ale wrzucił go wtedy do stawu. Dopiero po 25 latach postanowił odszukać pepeszę i przekazać ją do muzeum.

Historia z monetami odnalezionymi przez jego dziadka na dnie Bałtyku okazała się nieprawdziwa. 

– Mężczyzna wymyślił ją na użytek muzeum, aby stworzyć, jak to określił, „legendę zabytku” – podkreśla asp. szt. dr Marek Łuczak, koordynator ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. – Stwierdził, że niektóre z monet, według jego wiedzy są falsyfikatami, ale nie wspomniał o tym podczas wizyty w muzeum.

Policja przekazała monety do ekspertyzy do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zgodnie z prawem, za próbę zbycia przedmiotu podrobionego jako zabytku, mężczyzna może trafić do więzienia nawet na dwa lata. Za nielegalne posiadanie broni 36-latkowi grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

O dalszym losie przedmiotów zdecyduje Prokuratura Rejonowa w Kamieniu Pomorskim.

(żan)

Fot. KWP Szczecin

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Muzeum
2016-02-26 15:41:13
Chciwość gubi.
Stąd wniosek...
2016-02-26 15:24:17
...znaleziska sprzedawać za granicami PL lub wrzucać do morza!
Jan
2016-02-26 14:32:57
Głupich nie sieją - sami się rodzą :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA