poniedziałek, 20 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Chciał sprzedać antyczne monety z dna Bałtyku

Chciał sprzedać antyczne monety z dna Bałtyku [FILM]

Chciał sprzedać antyczne monety z dna Bałtyku
Data publikacji: 2016-02-26 20:35
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-13 12:06
Wywietleń: 2464 121446

Antyczne monety z Grecji i Bizancjum próbował sprzedać muzeum w Kamieniu Pomorskim amator skarbów. Mężczyzna twierdził, że monety znalazł w Bałtyku jego dziadek. Sprawą zajęła się już policja.

36-letni mieszkaniec powiatu kamieńskiego zajmował się poszukiwaniem skarbów ukrytych w ziemi od 15 lat. Miał w swojej kolekcji więcej cennych przedmiotów. Liczył na to, że dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej sowicie mu zapłaci między innymi za płytę z herbem z pałacu Flemmingów. Dyrektor muzeum odmówił jednak kupna przedmiotów i powiadomił o znalezisku Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Sprawą zajęła się także policja. U 36-latka odnaleziono nie tylko monety, ale także tasak datowany na XVII-XVIII wiek oraz pepeszę (pistolet maszynowy) bez kolby. Mężczyzna tłumaczył policjantom, że pistolet znalazł będąc dzieckiem, ale wrzucił go wtedy do stawu. Dopiero niedawno postanowił odnaleźć pepeszę i przekazać ją do muzeum.

– Mężczyzna oświadczył, że historię o znalezieniu zabytków w Bałtyku wymyślił na użytek muzeum, aby stworzyć, jak to określił „legendę zabytku” – podkreśla asp. szt. dr Marek Łuczak, koordynator ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. – Stwierdził, że niektóre z monet, według jego wiedzy są falsyfikatami, ale nie wspomniał o tym podczas wizyty w muzeum.

Policja przekazała monety do ekspertyzy do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zgodnie z prawem, za próbę zbycia przedmiotu podrobionego jako zabytku, mężczyzna może trafić do więzienia nawet na dwa lata. Za nielegalne posiadanie broni 36-latkowi grozi do 8 lat pozbawienia wolności. O dalszym losie zarekwirowanych przedmiotów zdecyduje Prokuratura Rejonowa w Kamieniu Pomorskim.

(żan)

Film i fot. arch. Policji

 

Komentarze

Dzik
Debil no I za razem szkoda gościa frajerzy archeolodzy pasorzyty I złodzieje szkoda słów co się dzieje w tym kraju
2020-01-13 12:04:46
Mario
Moze chcial dorobic i okazal sie oszustem wtedy zasluguje na kare! Ale jesli je znalazl to mial prawo je sprzedac do muzeum tak jak to jest w innych krajach zachodnich jesli muzeum lub instytucja nie sa zainteresowane wtedy znalezisko przechodzi na rzecz znalazcy. A w polsce hobbysta ktory poszukuje skarbow jest brany za przestepce a w ramach podziekowania moze w przyplywach dobrej woli dostanie dyplom. Nic dziwnego ze poszukiwacze sprzedaja znaleziska w niemczech!!! Moze czas zmienic prawo za nim stracimy wiecej skarbow bo to co sie dzieje to nie zacheca do bycia uczciwym!
2016-02-28 00:07:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie