niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Złote skarby Ukrainy

Złote skarby Ukrainy [GALERIA]

Złote skarby Ukrainy
Data publikacji: 2016-06-10 11:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 2078 138474

Bajeczne piękne i równie bajecznie cenne ukraińskie zabytki obejrzymy za miesiąc w Szczecinie. Scytyjskie i bizantyjskie złoto, trypolskie naczynia, klejnoty starożytnych Greków i Rzymian, pokazane zostaną na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich. Ekspozycja zostanie u nas przez cały rok!

„Ukraina światu. Skarby Ukrainy z kolekcji Platar" obejmie blisko 500 bezcennych artefaktów, dokumentujących najważniejsze okresy z historii sąsiadującego z Polską kraju, poczynając od osiągnięć kultury trypolskiej poprzez dzieła Kimmerów, Scytów, Sarmatów, Greków, Rzymian, Bizancjum i Rusi Kijowskiej. Przedmioty pochodzą z prywatnej kolekcji, zgromadzonej w Kijowie przez dwóch ukraińskich przemysłowców i mecenasów sztuki.

- Dwa lata staraliśmy się o możliwość pokazania tej wystawy u nas - mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich. - Udało się i przyjadą do nas dzieła unikatowe: naczynia, figurki, broń, przedmioty codziennego użytku i przede wszystkim przepiękna biżuteria. Ekspozycję otworzymy 15 lipca, w Galerii Północnej, a zamkniemy 20 czerwca 2017 roku.

Najstarsze precjoza na wystawie pochodzą z 6 tysiąclecia p.n.e., najmłodsze - z XII wieku n.e. Wszystkie zachwycają bogatą ornamentyką i niesłychaną precyzją wykonania.

Henryk Kołodziej, honorowy konsul Ukrainy w Szczecinie, nie ukrywa, że cieszą go takie wystawy: - Nasza społeczność przyzwyczaiła się już do obecności kultury ukraińskiej. To dobrze, że kontynuujemy i rozwijamy współpracę z ukraińskimi instytucjami kultury.

„Skarby Ukrainy" były kilka lat temu pokazywane w Polsce, w Warszawie, w Muzeum Narodowym. O randze prezentowanej kolekcji może świadczyć fakt, iż w wernisażu udział wzięli ówcześni prezydenci Polski i Ukrainy.©℗

(kas)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Dużą część wystawy stanowić będzie niezwykłej urody biżuteria, zdobiona szlachetnymi kamieniami.

 

 

Złote skarby Ukrainy Złote skarby Ukrainy Złote skarby Ukrainy Złote skarby Ukrainy Złote skarby Ukrainy Złote skarby Ukrainy

Komentarze

To skarby tej samej
Ukrainy, którą hrabia Stadion Fritz wynalazł w 1848 ?...
2016-06-10 19:52:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy