Dzieci odpoczywające nad morzem, w Dziwnowie i Świnoujściu, miały szansę bardzo pożytecznie spędzić czas. Koloniści wzięli udział w kampanii „Czyste plaże”.
Puszka, jako opakowanie popularne wśród młodzieży i łatwe do odzysku, jest świetnym pretekstem do edukacji ekologicznej – twierdzą przedstawiciele Fundacji RECAL, która od wielu lat, a dokładnie od 2000 roku organizuje akcję „Czyste plaże”. W tym roku objęła ona sześć gmin położonych na polskim Wybrzeżu, w tym dwie zachodniopomorskie – Dziwnów i Świnoujście.
Samorządy w części sfinansowały przeprowadzenie kampanii edukacyjnej adresowanej do dzieci i młodzieży wypoczywającej nad morzem. Na warsztatach, w których uczestniczyli m.in. koloniści, dzieci uczyły się, w jaki sposób można powtórnie wykorzystać aluminiowe puszki. Najmłodszych przekonywano także, dlaczego warto segregować odpady.
– Przez całe wakacje przeprowadziliśmy 109 warsztatów edukacyjnych dla ponad 4 tys. dzieci i młodzieży z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego – informuje Artur Łobocki, członek zarządu Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL z siedzibą w Warszawie.
Korzyści z recyklingu jest wiele. Eksperci wyliczyli, że użycie 1 tony aluminium z odzysku pozwala zaoszczędzić 4 tony boksytów i 700 kg ropy naftowej. Co więcej, odzysk można prowadzić w nieskończoność, nie powodując utraty jakości metalu.
(żan)
Na zdjęciu: Dzieci, które uczestniczyły w warsztatach w Dziwnowie, wiedzą, dlaczego nie warto śmiecić wokół siebie.
Fot. Fundacja RECAL