sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > 297 kilogramów śmieci rocznie

297 kilogramów śmieci rocznie

297 kilogramów śmieci rocznie
Data publikacji: 2015-12-20 16:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1687 63517

Statystyczny Polak zostawia po sobie po roku 297 kilogramów śmieci tylko 16% poddawanych jest recyklingowi. Reszta, czyli 250 kg ląduje na wysypisku. Średnia unijna różni się pod względem istotnie. Statystyczny mieszkaniec krajów Unii „wytwarza" 481 kg śmieci, do recyklingu trafia 28%, czyli prawie 350 kg wywozi się na wysypiska. Na czele tej klasyfikacji widnieją Duńczycy - przeciętna roczna to aż 747 kg na osobę i - przy tej skali zaledwie - 28% w recyklingu.

Takie dane Eurostatu poważnie zaskakują i niepokoją, zwłaszcza, że dotyczą roku 2013, co oznacza, że ubiegłorocznych jeszcze nie ma. Z pewnością dokładne pomierzenie obywatelskiego „śmiecioróbstwa" nie jest łatwe do przeprowadzenia i informacje te mają także szacunkowy, zatem nie do końca porównywalny charakter.

Jednak z powodu niedawnych postanowień Komisji Europejskiej skupić się należy na procentowych wskaźnikach masy śmieci poddawanych recyklingowi. A to dlatego, że KE przyjęła niedawno pakiet dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym. Jednym z jego podstawowych elementów są wytyczne, aby do 2030 r. na wysypiska trafiało nie więcej niż 10 proc. odpadów. To oznacza, że 90% musi być poddane recyklingowi. Najdalej za 15 lat. To bardzo duże wyzwanie dla wszystkich krajów członkowskich, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę poziom obecny. Okazuje się bowiem, że najwyższym wskaźnikiem recyklingu - na poziomie aż 55% - poszczycić się może Słowenia. Na drugim miejscu są Niemcy (47%), a na trzecim Belgia i Irlandia (po 34%), zaraz dalej Szwecja (33%). Poziomu 30 % nie osiąga już żaden inny kraj. W Rumunii to zaledwie 3%, na Słowacji - 4%, a na Malcie 6%. Polski wskaźnik 16 % zbliżony jest do greckiego (też 16%), portugalskiego (13%) czy estońskiego (14%).

Pocieszać się możemy myślą, że akurat w Polsce pod tym względem przełomowy był rok 2014, gdy w związku z nowymi regulacjami prawnymi zakres recyklingu znacznie wzrósł, zatem w kolejnej klasyfikacji Eurostatu z pewnością przybędzie nam punktów procentowych. Mimo to wyznaczony cel 90% do uzyskania w ciągu 15 lat  wymagać będzie kolejnych regulacji prawnych i poważnego zwiększenia śmieciowego rygoru.

(Jr)

Komentarze

XXI wiek,
A w Krajach Europy Zachodniej bylo jeszcze 15 - 20 lat temu duzo czysciej... nim zaczal sie najazd Ludnosci z XVIII czy XIX wieku ! !
2015-12-22 00:39:29
Czysto i higienicznie...,
Czyli prawie 1 kg dziennie ! Zmniejszyc wielkosc i ilosc opakowan na WSZYSTKICH towarach... to i ilosc smieci tez sie zmniejszy ! Powprowadzac rowniez wiecej pojemnikow na papier, plastkyki, szklo, uzywane ciuchy czy drobny metal, to od razu efekt zasmiecania Kraju bedzie mniejszy ! I tego wszystkiego powinno sie juz uczyc male dzieci w przedszkolach i szkolach... by One pozniej "pouczaly" swoich Rodzicow i odwrotnie ! Nie mowiac juz o odpowiednich ilosciach koszy na smieci rowniez i w innych dzielnicach Miasta, jak i nalepkach /naklejkach na koszach z trescia... Dbajmy o czysta Polske czy Utrzymujmy Polske w czystosci... itd...itp...! !
2015-12-22 00:32:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie