środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Recykling powyżej średniej

Recykling powyżej średniej

Recykling powyżej średniej
Data publikacji: 2016-07-09 18:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1453 143296

Segregujemy coraz więcej odpadów, ale do średniej europejskiej jeszcze sporo nam brakuje. Ogólny poziom recyklingu w Europie wynosi 44 proc., a w Polsce w ubiegłym roku kształtował się średnio na poziomie 16 proc. Różnica jest duża, ale czasu mało, bo według unijnych założeń w 2020 roku poziom recyklingu powinien osiągnąć u nas 50 proc. ogólnej masy odpadów. Na tle reszty kraju nieźle wygląda Szczecin, w którym poziom recyklingu systematycznie rośnie. Już dwa lata temu zebrano ich 16 tysięcy ton z ogólnej masy 100 tys. ton śmieci „produkowanych” przez mieszkańców.

Teraz ta ilość przekracza 20 proc. odpadów i szybko rośnie. Powodem jest sprawny system zbiórki i segregacji odpadów oraz coraz większa świadomość ekologiczna mieszkańców. Wpływ na to mają także opłaty za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Bo za deklaracją o segregowaniu idzie także mniejsza opłata za ich odbiór.

W 2020 roku, takie są założenia, przeciętny mieszkaniec Szczecina ma segregować minimum 90 kg. Jeżeli poziom segregacji odpadów, który ma systematycznie rosnąć, będzie niezadowalający, to gminie grożą za to kary administracyjne. A w efekcie zapłacą za nie… mieszkańcy. Ale na razie się na to nie zanosi, bo dynamika recyklingu w mieście jest duża – 20 proc. w skali rok do roku. Poza wspomnianym już sprawnym systemem odbioru wpływ na to ma także poszerzanie zakresu „usług śmieciowych” w ramach uiszczanej opłaty.

Dotyczy to odpadów zielonych, w tym choinek, budowlanych, odbioru dużych gabarytów. Ważnym uzupełnieniem systemu odbioru odpadów w mieście są też ekoporty, do których mieszkańcy mogą bezpłatnie wywozić odpady problemowe. Ekoportów w Szczecinie przybywa. Dwa lata temu oddano do użytku duży ekoport na prawobrzeżu przy ul. Leszczynowej, a obecnie budowany jest nowy przy ul. Harcerskiej.

Propozycje unijne zakładają, że do 2030 roku recykling odpadów komunalnych w krajach UE osiągnie poziom 65 proc., odpadów opakowaniowych – 75 proc., a odsetek składowanych odpadów spadnie do 10 proc. Natomiast w przypadku składowania segregowanych odpadów będzie obowiązywał całkowity zakaz. Do tego droga jednak daleka, ale wygląda na to, że Szczecin ma trochę bliżej…

(mos)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

ale nie od wszystkich
segregowałem do odpowiednich firmowych worków plastik i kartony na budowie - wystawiałem przed płot - ale nie były odbierane. Na północy (Podbórzańska - Kredowa i okolice) nie ma żadnych publicznych segregatorów do których mógłbym je wynieść, zatem wynająłem kontener, wysypałem do niego 10-12 wysortowanych worków (ile to kilo?)razem z budowlanymi i tak dalej będę robił i nie poprawię statystyki Szczecinowi.
2016-07-11 13:14:14
anka
Coraz więcej ludzi dostrzega ,że w Polsce segregacja odpadów to wielka ściema. Firmy wywożące odpady z miast jakoś dziwnym trafem zawsze te same wygrywają przetargi na wywóz śmieci. I te firmy zarabiają ogromne pieniądze. Powszechnie wiadomo ,że segregacja nie ma na celu ochrony środowiska tylko zwiększenie dochodów tych firm. Bowiem nie muszą zatrudniać pracowników do segregowania tylko społeczeństwo za darmo im to zrobi. A odpady plastikowe sprzedają do dalszego przerobu.
2016-07-10 09:24:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy