Czwartek, 23 marca 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Turyści precz!

Data publikacji: 23 sierpnia 2016 r. 11:57
Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia 2016 r. 11:57
Turyści precz!
Fot. Robert Stachnik  

Na murach domów w Wenecji pojawiły się plakaty piętnujące niekulturalnych turystów. Hasła zachęcające ich, by opuścili miasto i zostawili je w spokoju, uznano za kolejny etap w długiej batalii mieszkańców z pozbawionymi dobrych manier gośćmi.

Tym razem – jak podała lokalna prasa – nieprzychylne wobec turystów odezwy w języku angielskim pojawiły się w dzielnicy Castello, niedaleko obleganych przez zwiedzających mostu Rialto i placu świętego Marka.

„Niszczycie miasto, precz!” – to jedno z haseł widocznych na plakatach. Media uznały je za wyraz desperacji mieszkańców, którzy mają dość wandalizmu i braku kultury ze strony wielu odwiedzających ich miasto cudzoziemców. Przypomniały przy okazji, że niektórzy turyści skaczą z mostów do wody, w pobliżu bazyliki św. Marka urządzają biwaki, a poza tym śmiecą i bazgrzą po murach. Protesty przeciw takim zachowaniom wybuchają regularnie od lat. Obecnie część niechętnych wobec turystów napisów została szybko usunięta.

Co roku Wenecję odwiedzają 24 mln ludzi z całego świata, a obroty branży turystycznej i pokrewnych sektorów w tym mieście szacuje się na ponad 1 mld euro. W ramach trwającej od dawna dyskusji o przyszłości turystyki w mieście nad Canal Grande regularnie powraca postulat wprowadzenia limitów przebywających w nim turystów. (pap)

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA