Dziesięć procent polskich konsumentów zostało wprowadzonych w błąd przy zakupie podrobionego produktu. Takie wyroby mogą stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa. 6,8 proc. towarów importowanych do UE - o wartości 121 mld EUR - jest podrobionych. Z kolei podrobione produkty farmaceutyczne o wartości 4 mld EUR są przedmiotem handlu na całym świecie.
Z badania pt. Obywatele europejscy a własność intelektualna przeprowadzonego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej wynika, że konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych.
Prawie co dziesiąty Europejczyk (9 proc.) stwierdził, że został wprowadzony w błąd przy zakupie fałszywych towarów, przy czym między państwami członkowskimi UE występują znaczne różnice. Państwami o wyższym odsetku konsumentów wprowadzanych w błąd są: Bułgaria (19 proc.), Rumunia (16) i Węgry (15). Natomiast Szwecja (2) i Dania (3) odnotowują najniższe liczby pod tym względem w UE. Polska plasuje się nieco powyżej średniej europejskiej, a 10 proc. Polaków twierdzi, że zostało wprowadzonych w
...