Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Apelacja naszą szansą po niekorzystnym wyroku – poznaj termin na jej złożenie

Data publikacji: 2023-02-15 11:13
Ostatnia aktualizacja: 2023-02-15 12:13

Na ogłoszenie wyroku niekiedy musimy zaczekać wiele miesięcy, a nawet lat. Pewnie w wielu z nich wyrok można było przewidzieć jeszcze w trakcie sprawy, a to choćby z uwagi na fakt, że ostatnia zmiana procedury cywilnej umożliwiła sędziom podzielenie się swoimi spostrzeżeniami ze stronami postępowania. Sędzia może zatem poinformować już na wstępie o tym, czy dostrzega zasadność roszczenia, czy też roszczenie może zostać oddalone.

Sam pomysł wprowadzenia takiej zmiany dla wielu osób bywa przedsądem, czyli takim drogowskazem, który może zapewniać nam możliwość podjęcia dalszych działań celem zmaksymalizowania swoich szans na wygraną.

Często możemy się dowiedzieć o niewielkich szansach powodzenia już na wstępie, co powinno stanowić dla nas sygnał do zmiany lub zmodyfikowania wniosków dowodowych.

Niezależnie od powyższego, jeżeli zapada niekorzystny dla nas wyrok, należy złożyć wniosek o uzasadnienie w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia, a następnie nadać go listem poleconym na poczcie lub złożyć na biurze podawczym w sądzie. Jeżeli dotychczas próbowaliśmy radzić sobie samodzielnie, tj. bez pomocy prawnika to jest to czas najwyższy, żeby sięgnąć po fachową radę i pomoc.

Dalej, po oczekiwaniu na uzasadnienie przychodzi czas na działanie. Od daty odebrania uzasadnienia biegnie nam 14 dni na sporządzenie i złożenie apelacji. Apelacja stanowi odwołanie od wyroku sądu pierwszej instancji i stanowi naszą przepustkę do ponownego rozpoznania naszej sprawy przez sąd wyższej instancji. Pokrzywdzenie orzeczeniem jest przesłanką dopuszczalności środka zaskarżenia, chyba że interes publiczny wymaga merytorycznego rozpoznania tego środka. Apelacją może być bowiem zaskarżone tylko rozstrzygnięcie zawarte w sentencji wyroku, co oznacza, że nie można oprzeć apelacji wyłącznie na zarzucie, że sąd nie orzekł o całości żądania strony. W takim wypadku stronie przysługuje wniosek o uzupełnienie wyroku lub prawo do wytoczenia odrębnego powództwa. Nie może ona natomiast domagać się zmiany bądź uchylenia orzeczenia nieistniejącego. Ważne, żeby podjąć działania naprawcze jak najszybciej, co też pozwoli nam na naprowadzenie szerokiej i szczegółowej argumentacji w apelacji, którą złożymy.

Postępowanie apelacyjne cechuje bezwzględna dewolutywność, co oznacza, że nie ma możliwości rozpoznania apelacji przez sąd, który wydał zaskarżony wyrok, lub inny sąd równorzędny. W obecnym ustroju sądów powszechnych, jeżeli sprawę w postępowaniu pierwszoinstancyjnym rozpoznawał sąd rejonowy, to apelację wnosi się do sądu okręgowego, natomiast w przypadku prowadzenia postępowania pierwszoinstancyjnego w sądzie okręgowym właściwy do rozpoznania apelacji będzie sąd apelacyjny.

Ważnym elementem apelacji jest postawienie trafnych zarzutów, które stawiamy wobec zaskarżonego rozstrzygnięcia. Nie jest to pismo porównywalne do zwykłego podania i chociaż formalnie nie ma nakazu sporządzenia go przez profesjonalistę, jak ma to miejsce przy skardze kasacyjnej, zdecydowanie składając tenże środek zaskarżenia, należy skierować swoje kroki do adwokata lub radcy prawnego.

Pamiętajmy, że nie warto się poddawać i o swoją rację należy walczyć do końca.

adwokat Agnieszka JUCHNO-MARCJAN

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500