Niedziela, 02 kwietnia 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

Znamy laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

Data publikacji: 26 marca 2022 r. 14:11
Ostatnia aktualizacja: 26 marca 2022 r. 14:11
Znamy laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina
Żeglarzem Roku została Agnieszka Skrzpulec. Fot. Archiwum  

Siedmiu zwycięzców dołączyło do grona laureatów Międzynarodowych Żeglarskich Szczecina. Kapituła nagrodziła najlepszych kandydatów spośród nadesłanych zgłoszeń.

Każdy rok obfituje w nowe inicjatywy i wydarzenia żeglarskie, które później mogą zostać docenione i wyróżnione w naszym konkursie. W sobotę, 26 marca, do grona dotychczasowych laureatów Nagród Żeglarskich dołączyły kolejne nazwiska i wydarzenia. Wyniki zostały zaprezentowane w sieci w wirtualnej prezentacji. Uroczysta gala wręczenia nagród zostanie zorganizowana podczas wydarzenia Żagle 2022.

– Łącznie do tegorocznych nagród wpłynęły 82 zgłoszenia w 9 kategoriach – informuje Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. – Kapituła konkursu nie miała łatwego zadania. (...) Po długich obradach kapituła zadecydowała o wyłonieniu 19 nominacji w 7 kategoriach. W tym roku nie zostaną przyznane nagrody w kategoriach: Rejs Roku oraz Nagroda Kota Umbriagi.

Żeglarzem Roku

została Agnieszka Skrzypulec – z żeglarstwem związana od 2000 roku. Zawodniczka regatowa, startowała w klasach Optimist, Laser 4.7, Laser Radial, 470. Najlepsza polska zawodniczka w klasie olimpijskiej 470, olimpijka z Londynu 2012, Rio de Janeiro 2016 i Tokio 2020. W 2021 roku wywalczyła wicemistrzostwo olimpijskie w klasie 470. Pływa w załodze z Jolantą Ogar.

Regatowiec Roku

to Jakub Guźlecki – zawodnik regatowy klasy windsurfing i Foil – desek z hydroskrzydłami, członek kadry narodowej i wojewódzkiej oraz Regatowej Reprezentacji Szczecina. W 2020 roku zdobył brązowy medal i tytuł wicemistrza na Mistrzostwach Polski Młodzików BIC Techno 293. W 2021 r. zajął IV miejsce w Mistrzostwach Świata, VII miejsce w Mistrzostwach Europy, IV miejsce w Mistrzostwach Polski oraz osiągnął sukcesy w regatach krajowych. Trenuje w Centrum Żeglarskim w Szczecinie.

W kategorii Popularyzator Żeglarstwa

zwyciężył Maciej Cylupa – żeglarz, sędzia regatowy, manager sportowy, przedsiębiorca. Organizator cyklu regat: Polska Liga Żeglarska, Polish Match Tour, Szczecińska Liga Regatowa. Od 2007 roku zorganizował i współorganizował w Szczecinie i regionie zachodniopomorskim szereg imprez żeglarskich. Inicjator i organizator Szczecińskiej Ligi Regatowej – dla amatorów. Założyciel Fundacji Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego w Szczecinie, wspomagającej starty Agnieszki Skrzypulec.

Za Wydarzenie Roku

uznano Regaty im. Leonida Teligi w Myśliborzu – w minionym roku (19-20 czerwca) zorganizowano 50. edycję tych międzynarodowych zawodów, na Jeziorze Myśliborskim. Ich początki sięgają 1972 roku, a Puchar Wieczysty za zwycięstwo drużynowe ufundowany został w 1978 roku przez brata Leonida Teligi – Stanisława. W 50. edycji regat brali udział także zawodnicy z Czech oraz Niemiec. Do rywalizacji stanęło 57 jachtów i 69 młodych żeglarzy w klasie Optimist (grupa A i B) oraz Cadet.

Trenerem Roku

został Arek Lenkowski – trener, prezes Klubu Sportów Wodnych Baltic w Dziwnowie, wiceprezydent Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Od lat jego wychowankowie w klasie Optimist osiągają wysokie wyniki. Między innymi w 2021 roku zdobyli w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych: I miejsce Filip Harasimowicz-Krysztofiak, IV miejsce Aleksandra Bobrowska. Duże sukcesy osiągnęła także zawodniczka Maja Harasimowicz-Krysztofiak, zajmując pierwsze miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, regatach o Memoriał Ottona Weilanda, regatach o Puchar Dnia Dziecka i Nadzieja Sportu, zdobywając 11. miejsce w rankingu tej klasy i 5. w klasyfikacji dziewcząt. Jego zawodnik Michał Jaroszek uczestniczył w Mistrzostwach Świata na jeziorze Garda we Włoszech.

Żeglarska Nagroda Specjalna

trafiła do Aleksandra Ostasza – historyka, archeologa podwodnego, muzealnika, dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, dziennikarza. Wielokrotnie brał udział i organizował wyprawy nurkowe na bałtyckie wraki statków: „Goya”, „General von Steuben”, „Memel”, „Schleswig-Holstein”. Jest autorem licznych wystaw i wydarzeń związanych z nurkowaniem, marynistyką i historią Pomorza Zachodniego. W 2021 roku był organizatorem ekspozycji „Zabytki toru wodnego Świnoujście - Szczecin”, na której pokazano część z zabytków wydobytych podczas inwestycji pod nazwą: „Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra”. Wystawa miała swoją premierę w Warszawie, następnie trafiła do Szczecina, Kołobrzegu i Elbląga.

Nagrodę imienia Ludomira Mączki

przyznano Jerzemu Szwochowi. To wybitny kapitan jachtowy, od lat związany z Centrum Żeglarskim w Szczecinie, wieloletni kapitan jachtów „Magnolia” i „Dar Szczecina”. Żegluje od 1970 roku, pływał po Morzu Bałtyckim, Północnym i Atlantyku. Jako kapitan odbył wiele rejsów. Na jachcie „Dar Szczecina” od 2006 roku uczestniczył w kolejnych edycjach regat The Tall Ships Races, pływając z młodzieżowymi załogami i osiągając wielokrotnie sukcesy regatowe. Prowadził rejsy szkoleniowe dla dorosłych i młodzieży, pływał z osobami niepełnosprawnymi. Uczestnik regat: Cutty Sark Tall Ships Race 1984 i 1998, Baltic Sail Rostok 2000, Sail Amsterdam 2010, Sail  Bremerhaven 2010, Nord Sea Regatta 2010, Kultur Regatta 2015 i innych; przepłynął ponad 70 tys. Mm. Wraz z jachtem „Dar Szczecina” Honorowy Ambasador Miasta Szczecina (2013).

(ek)

 

 REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA